ua en ru

Україна скорегувала плани щодо будівництва блоків АЕС

Автор: RBC.UA
Україна скорегувала плани з будівництва блоків АЕС. Як повідомив журналістам директор департаменту стратегічної політики, інвестицій і ядерно-енергетичного комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості Микита Константинов, до 2030 р. планується додатково ввести в експлуатацію 4-5 ГВт ядерних потужностей, у тому числі 2 ГВт за рахунок будівництва третього і четвертого блоків на Хмельницькій АЕС. За його словами, це передбачено базовим сценарієм оновленої Енергетичної стратегії країни до 2030 р.

Україна скорегувала плани з будівництва блоків АЕС. Як повідомив журналістам директор департаменту стратегічної політики, інвестицій і ядерно-енергетичного комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості Микита Константинов, до 2030 р. планується додатково ввести в експлуатацію 4-5 ГВт ядерних потужностей, у тому числі 2 ГВт за рахунок будівництва третього і четвертого блоків на Хмельницькій АЕС. За його словами, це передбачено базовим сценарієм оновленої Енергетичної стратегії країни до 2030 р.

Спочатку, в 2006 р., Україна планувала ввести в експлуатацію до 2030 р. 20-21 ГВт потужностей АЕС, тобто необхідно було побудувати від 14 до 21 нових реакторів. За оновленим прогнозом, до 2030 р. споживання електроенергії в країні зросте до 272 млрд кВт/год з 189 млрд кв/год в 2011 р. До 50% електроенергії вироблятимуть АЕС.

У серпні міністр палива і енергетики України Юрій Бойко повідомив, що Україні до 2030 р. планує збільшити потужність АЕС до 29,5 млн КВт.

Нагадаємо, як повідомив на початку липня 2011 головний держінспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Михайло Гашев, стрес-тести на всіх українських АЕС планується провести до кінця листопада 2011 р. Також він зазначив, що результат може бути двоякий: "Ті старі блоки, де немає системи безпеки, де використовуються реакторні установки шістдесятих років, приведуть до того, що станції будуть закриті. Для тих станцій, які використовують блоки нових поколінь, а їх 90% в Європі, будуть вироблені додаткові критерії, нормативна база і вимоги".

Зазначимо, Національна атомна енергогенеруюча компанія (НАЕК) "Енергоатом" розраховує на значне зростання цін на атомну енергію. 21 липня ц.р. в НАЕК "Енергоатом" заявили, що Нацкомісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) закладе у тариф на неї кошти у розмірі 1,18 млрд євро, необхідні для виконання програми підвищення безпеки АЕС.

Перший заступник директора "Атомпроектінжиніринг" (входить до НАЕК "Енергоатом") Геннадій Сазонов в ході громадських слухань заявив, що НКРЕ готова підвищити тарифи на послуги компанії. За його словами, НКРЕ згодна закласти в тариф покриття вартості комплексної програми підвищення безпеки АЕС. За оцінками "Енергоатому", її загальна вартість складає близько 1,18 млрд євро, а термін впровадження - сім років.

Зазначимо також, що виробництво ядерного палива в Україні розпочнеться значно пізніше, ніж планувалося. 20 вересня голова держконцерну "Ядерне паливо" Тетяна Амосова заявила, що Росія і Україна призначили нову дату запуску заводу ядерного палива. За її словами, в 2015 р. нове підприємство приступить до виготовлення тепловиділяючих збірок (ТВЗ) - палива для АЕС - і тільки до 2020 р. почне випуск елементів для виробництва ТВЗ - цирконієвих комплектуючих, паливних порошків і таблеток.

Раніше старший юрист SMC Cameron McKenna Віталій Радченко заявляв, що в Україні існує чотири проекти будівництва АЕС, які внесені до детального плану розвитку територій.

2 лютого 2011 г. Президент Україні Віктор Янукович підписав Закон України "Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС" (№ 2917-VI).
12 січня ц.р. Верховна Рада України (ВР) прийняла проект закону "Про ратифікацію угоди між Кабінетом міністрів України і урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС".

Законопроект був ініційований Кабінетом міністрів України. Реалізація угоди передбачала отримання кредиту Російської Федерації (РФ) на завершення будівництва і введення в експлуатацію енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС, у тому числі для оплати послуг і товарів, що поставляються з РФ та українськими виконавчими організаціями, а також послуг на території України.

17 листопада 2010 Кабмін схвалив проект закону про ратифікацію угоди між Україною і РФ про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 та № 4 ХАЕС.

Як повідомив раніше президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський, орієнтовна вартість двох блоків оцінюється в 4-5 млрд дол..

Нагадаємо, 29 жовтня 2010 р. Недашковський повідомив, що Росія погодилася кредитувати українську частину поставок для будівництва 3 та 4 блоків Хмельницької АЕС. Раніше в "Росатомі" повідомляли про можливий початок добудови 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС в кінці 2010 р. - початку 2011 р.

9 червня ц.р. міністр палива та енергетики України Юрій Бойко і гендиректор держкорпорації "Росатом" Сергій Кирієнко підписали угоду про співпрацю в будівництві третього і четвертого енергоблоків Хмельницької атомної електростанції. Документ передбачає забезпечення російською стороною обсягів фінансування, необхідних для проектування будівництва і введення в експлуатацію третього і четвертого енергоблоків ХАЕС, в т.ч. для оплати послуг і товарів, які поставляються з РФ в Україну, або закуповуються в Україні за умови часткового співфінансування українською стороною.