Україна сьогодні вшановує пам'ять жертв політичних репресій
Україна сьогодні вшановує пам'ять жертв політичних репресій. Сумні події 30-х років ХХ століття в країні поминають щорічно у третю неділю травня. Відповідний указ № 431/2007 21 травня 2007 р. видав Президент України Віктор Ющенко - указом дні пам'яті жертв голодоморів і політичних репресій були розведені в часі. День пам'яті жертв голодоморів залишився в кожну четверту суботу листопада, а третю неділю травня встановлено Днем пам'яті жертв політичних репресій.
Президент України Віктор Янукович у зв'язку з Днем пам'яті звернувся до українського народу. "Закликаю згадати в цей день всіх, хто став жертвами тоталітарного режиму. Вічна їм пам'ять. Проявом нашої високої поваги до загиблих має стати належне облаштування місць їх поховання, спорудження пам'ятників і пам'ятних знаків. Важливим завданням держави і всього суспільства є турбота про людей, які пережили роки терору. Ми повинні винести уроки з історії бути сильними і консолідованими, щоб будувати таку державу, в якому кожен громадянин буде користуватися і пишатися здобутками демократії, вільно жити і працювати на благо своєї сім'ї і всієї країни", - йдеться у зверненні Президента.
Традиційно в День пам'яті жертв політичних репресій вищі особи держави покладають квіти до національного меморіального заповіднику "Биківнянські могили".
У зв'язку з днем пам'яті жертв політичних репресій сьогодні скасовано розважальні заходи.
Траурні мітинги проходять сьогодні на Биківнянському меморіалі і в Києві біля пам'ятного хреста, встановленого перед Міжнародним центром культури і мистецтв.
Вчора на Биківнянському меморіалі побували лідери об'єднаної опозиції. Депутати на чолі з першим заступником голови партії "Батьківщина" Олександром Турчиновим і лідером "Фронту змін" Арсенієм Яценюком поклали квіти до пам'ятника. До опозиціонерів біля цього ж меморіалу побували радник Президента Ганна Герман і міністр культури Михайло Кулиняк.
Нагадаємо, сталінські репресії - масові репресії, які почалися в СРСР наприкінці 1920-х і проходили до 1950-х рр. включно, і зазвичай пов'язують з іменем Йосипа Сталіна, фактичного керівника держави в цей період. На 1937-1938 рр. припав пік сталінських репресій. За ці два роки по справах органів НКВД були арештовані 1,57 млн людей, з них 681,69 тис. осіб засуджено до розстрілу. Значну частину від цього числа склали саме українці.