ua en ru

чи почуэєТрамп війну на Донбасі

чи почуэєТрамп війну на Донбасі Президент Петро Порошенко поки що не удостоївся уваги Трампа

Донбас знову в епіцентрі уваги. Вперше за більш ніж рік бойовики обстрілюють позиції української армії з "Градів". Сепаратисти третю добу обстрілюють Авдіївку, селище знеструмлене і відновити його енергопостачання пои що неможливо. ГосЧС вже підготувало план евакуації звідти мирних жителів, в першу чергу жінок і дітей.

Загострення на фронті почалося 28 січня, на наступний день після телефонної розмови нового президента США Дональда Трампа і його російського колеги Володимира Путіна. В українському Генштабі бачать зв'язок між цими подіями. Керівництво Генштабу звертає увагу на те, що активні дії бойовики вже не раз починали під час переговорів по Донбасу. Наприклад, напередодні других "Мінських угод" бойовики пішли на штурм Дебальцева. Слід нагадати, що чергові переговори в Мінську мають відбутися сьогодні, 1 лютого.

Тим часом, президент Петро Порошенко шукає підходи до нової адміністрації президента США від якої багато в чому залежить доля Донбасу. Українську тематику Трамп обговорив вже з усіма, крім самої України.

Про те, як команда Порошенко намагається привернути увагу Трампа в матеріалі РБК-Україна.

Розмова з багатьма відомими

Після інавгурації Дональда Трампа команда Петра Порошенка зіткнулася з раніше небаченою проблемою - відсутністю твердих комунікації з Білим домом. При президенті Обамі президент України по кілька разів на тиждень спілкувався з тодішнім віце-президентом Джо Байденом. Його наступник на посаді Майкл Пенс поки що не проявляє до України такого інтересу, як, втім, і інші члени команди Трампа.

26 січня склала з себе повноваження помічник держсекретаря США з питань Європи та Євразії Вікторія Нуланд. Цей пост Нуланд займала з травня 2013 року і на час її роботи припали Революція гідності, і окупація Криму, і війна на Донбасі з подальшим укладенням "Мінських угод". За три роки на цій посаді вона виступала посередником між владою та опозицією за часів Майдану, особисто вмовляла депутатів Верховної ради проголосувати за внесення змін до Конституції, які закріплювали, в тому числі, і особливості самоврядування окремих районів Донбасу, вела переговори з помічником президента Росії Владиславом Сурковим про реалізацію "мінських домовленостей". Після звільнення Нуланд її обов'язки тимчасово виконує Джон Хеффернен, колишній посол США в Вірменії.

"Про часи Байдена тепер можна буде згадувати з ностальгією. Поки що ми не знаємо навіть, хто буде займатися Україною. Відійде цей напрямок Держдепу, або ж це буде хтось із радників президента - незрозуміло", - говорить співрозмовник РБК-Україна в українських дипломатичних колах. У команді Петра Порошенка розуміють, що для Трампа українське питання далеко не на першому місці. "Нещодавно Трамп розмовляв з прем'єр-міністром Японії, і я знаю, про що вони говорили. Скажу так - не майте ілюзій з приводу Трампа. Він дуже практична людина", - говорить співрозмовник РБК-Україна в команді Порошенко.

Після президентських виборів в США президент України спілкувався з Трампом один раз - 15 листопада Порошенко привітав його з перемогою. "Головний висновок - з Трампом потрібно розмовляти дуже конкретно і зрозуміло", - говорить співрозмовник РБК-Україна в оточенні голови української держави. Українські дипломати зараз працюють над тим, щоб організувати зустріч Порошенка і Трампа в лютому, коли президент України полетить в Нью-Йорк, на чергове засідання Генеральної асамблеї ООН. При цьому українські дипломати відзначають, що сам по собі приліт в Нью-Йорк не гарантує зустріч з Трампом. У графіку телефонних розмов Трампа, прізвища Порошенко поки що теж немає. Проте українські дипломи запевняють - зв'язок з США не втрачена, адже посол Марі Йованович кілька разів на тиждень буває в Адміністрації президента України.

Порошенко намагається привернути увагу Трампа до України за допомогою посередників. Так, співрозмовники РБК-Україна в Адміністрації президента кажуть, що 16 січня на економічному форумі в Давосі Порошенко спілкувався на цю тему з прем'єром Великобританії Терезою Мей. "Вона 27 січня має була зустрічатися з Трампом, і президент просив її в розмові торкнутися теми України і необхідності продовження дій санкцій", - говорить співрозмовник РБК-Україна. Мей прохання президента виконала. "Що стосується Великобританії, то ми пов'язуємо питання санкцій з тим, що відбувається на Україні. Ми вже дали ясно зрозуміти, що будемо домагатися повного виконання Мінських домовленостей. До тих пір санкції повинні зберігатися", - сказала прем'єр Великобританії після зустрічі з Трампом.

Новий президент США вже включився в переговори, які прямо зачіпають Україну. 28 січня він поспілкувався по телефону спочатку з президентом Росії Володимиром Путіним, а потім з канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Напередодні переговорів у команді Трампа заявили, що він розглядає можливість зняття економічних санкцій проти Росії. Нагадаємо, вони були введені в кілька етапів у відповідь на окупацію Росією Криму та вторгнення на Донбас. Втім, сам Трамп в той же день заявив, що вважає розмову про зняття санкцій передчасною.

Подробиці розмови двох президентів не відомі, а в офіційних повідомленнях навіть через кілька днів після цього спілкування, фігурують тільки загальні фрази. "Я не знаю цього джентльмена (Путіна) - Я сподіваюся, у нас будуть фантастичні відносини. Це можливо, але також можливо, що такими вони не будуть. Подивимося, що буде далі. Безліч разів було таке, що мені здавалося, що ми з кимось порозуміємося, а потім ці люди мені не подобалися. І було навпаки ", - заявив Трамп після спілкування з Путіним. У свою чергу прес-служба Кремля повідомила, що під час розмови "порушені також основні аспекти кризи на Україні. Домовлено налагодити партнерську співпрацю за всіма цими та іншими напрямами". Після Путіна Трамп подзвонив Ангелі Меркель, серед іншого вони також говорили про Україну.

Поки що Петро Порошенко змушений тільки стежити за тим як Путін і Меркель спілкуються з Трампом про Україну. Правда, в команді президента стверджують, що європейські партнери діляться інформаціях про переговори. Так, про заплановані розмовах Трампа з Меркель і Путіним німецькі колеги повідомили українським дипломатам за кілька днів до цього. Крім того в команді Порошенко підкреслюють, що він знаходиться на постійному телефонному зв'язку з Меркель. Показово, що через день після розмови з Трампом і Путіним, 30 січня, Меркель особисто зустрілася з президентом України в Берліні. Подробиці переговорів почасти розповів заступник голови адміністрації президента Костянтин Єлісєєв. За його словами Порошенка і Меркель обговорювали, яким чином США можна залучити до переговорів в Нормандські форматі (Німеччина, Україна, Франція і Росія).

"Основне, на чому зупинилися Порошенко і Меркель, це те, що" нічого без України про Україну ". Тобто, ніяких переговорів і домовленостей без участі України не повинно бути і ця позиція була чітко підтримана", - сказав Єлісєєв. У той же час співрозмовники РБК-Україна в оточенні президента в неофіційних бесідах розповідають, що Меркель поділилася з Порошенком подробицями розмови з Трампом і зазначила, що "на нього є способи впливу".

Авдіївка як привід

Привід для розмови про Україну у світових лідерів з'явився найтрагічніший. З 27 січня в Авдіївці активізувалися бойові дії. Є загиблі з боку українських солдатів і місцевих жителів. Бойовики вперше за довгий час знову застосували на Донбасі системи залпового вогню "Град", які заборонені "Мінській угоді".

В результаті обстрілу артилерії бойовиків знеструмлена Авдіївка, ДержЧС підготувалося до евакуації її жителів.

У Генеральному штабі пов'язують збільшення кількості обстрілів, в тому числі з використанням "Градів" і 152-мм мінометів, з розмовою Трампа і Путіна. "Обстріл були зроблені з житлових кварталів. Розрахунок був на те, щоб спровокувати нас на відповідний обстріл і потім звинуватити нас у невиконанні" Мінська ". Але ми наших командирів попередили, що відповідати на це не можна", - розповів РБК-Україна співрозмовник в Генштабі . За його інформацією зараз на неконтрольованих територіях пройшла ротація підрозділів. У підсумку на Донбасі зараз знаходиться 25-30 тис. Бойовиків і до 4 тис. Російських інструкторів.

Офіційна позиція України - загострення на Донбасі спровокували сепаратисти. "Бойовики намагалися відтіснити українські війська від траси Е50, яка веде на Донецьк через Горлівку. Серед бойовиків - 15 убитих і 24 поранених", - повідомило 30 січня Головне управління розвідки Міноборони України.

У свою чергу офіційний Кремль звинувачує в загостренні Україну. "Є достовірні дані, які свідчать про те, що вчора з боку самостійних загонів була почата спроба нападу на територію, яка контролюється республіками Донбасу. Вони перейшли лінію дотику за підтримки артилерії, і ополченцям Донбасу довелося давати відсіч, відбивати цю територію", - заявив прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков.

Колишній керівник політичної підгрупи Мінської контактної групи Роман Безсмертний впевнений - нинішнє загострення на Донбасі є частиною плану Росії домогтися повноцінних переговорів з Трампом про долю Донбасу і західних санкцій. "Росія продовжує використовувати тактику" примусу до переговорів ". Її суть, домогтися нового телефонної розмови або зустрічі Путіна і Трампа з тим, щоб вийти на якесь рішення", - вважає Безсмертний.

Він звертає увагу на те, що телефонна розмова Трампа і Путіна відбулася незабаром після переговорів Росії, Туреччини та Ірану по Сирії, що пройшли 24 січня в Астані. Тамза столом переговорів вперше зустрілися представники Башара Ассада та опозиції, крім того Росія, Іран і Туреччина домовилися створити тристоронній механізм для контролю режиму припинення вогню. "Простежується низка збігів - переговори в Астані, телефонна розмова Трампа і Путіна, загострення на Донбасі, візит президента України до Берліна і стрімке його звідти повернення", - говорить Безсмертний.

Він упевнений - Росія спробує подати загострення бойових дій на Донбасі під виглядом порушення Україною режиму перемир'я. У свою чергу Україна має наполягати на необхідності негайно припинити обстріли. "За злагоджених дій українських політиків, дипломатів і військових Авдіївка може стати переломним моментом в переговорах по Донбасу. Ми маємо шанс схилити нову адміністрацію Білого дому на свою сторону", - вважає Безсмертний.

З ним згоден і Володимир Огризко (міністр закордонних справ України в 2007 - 2009 рр). "Зараз українські дипломати б'ють на сполох і доносять інформацію про Авдіївці міжнародній спільноті. Це правильний крок. Але, необхідно не тільки інформувати, а й діяти. Ми повинні вимагати введення нових санкцій відносно Росії як країни агресора, або, принаймні, ультиматуму про тому, що якщо обстріли не припиняться, такі санкції підуть ", - сказав Огризко.

Президент Петро Порошенко вже використав ситуацію Авдіївки для того, щоб привернути увагу міжнародної спільноти, а з ним і Дональда Трампа, до України. Вчора, на засіданні з керівниками силових відомств він доручив заступнику глави Адміністрації президента Костянтину Єлисєєву винести питання загострення ситуації в районі Авдіївки на розгляд Ради безпеки ООН.
Закрите засідання Радбезу ООН пройшло вчора, за його підсумками ця організація завила, що засуджує використання на Донбасі забороненої зброї. Наступне засідання Радбезу ООН по Україні відбудеться завтра.

У команді Порошенко впевнені, поки що він переграє Путіна в змаганні за увагу Трампа. "Кадри обстрілу Авдіївки бойовиками з" Градів "показали вже фактично всі телеканали світу. У ситуації, коли через Росію знову гинуть мирні громадяни не має до зняття з неї санкцій. Адже якщо Трамп зважитися на такий крок він буде виглядати як слабак, а йому ж навпаки - потрібно показати, що він мачо ", - поділився своїми роздумами співрозмовник РБК-Україна близька до Петра Порошенка.

Поки що США відреагували на обстріли Авдіївки досить стримано. посол марі Йованович заявила, що "США стурбовані гуманітарною ситуацією в Авдіївці".