Україна просить РФ повернути їй доступ до середньоазіатського газу
Президент України Віктор Янукович і міністр палива та енергетики Юрій Бойко звернулися на україно-російському бізнес форумі в Києві до Президента РФ Дмитра Медведєва з проханням дозволити транзит газу, який українські компанії отримують у країнах Середньої Азії у вигляді оплати за роботи і послуги, що виконують у регіоні.
"Хотілося б отримати підтримку російських партнерів по транзиту обсягів газу в рахунок розрахунків за цю роботу через територію Росії з Середньої Азії. Ці обсяги газу будуть сверхзаконтрактовані від отримуваних обсягів газу від "Газпрому", - заявив Ю.Бойко.
У свою чергу, В.Янукович відзначив, що за п'ятирічний період Україна не самостійно пішла з газових ринків Середньої Азії, а її "виштовхали". "Ми ніяких претензій не висуваємо, але ми б хотіли повернутися до цього питання і його обговорювати", - сказав він. Президент України також висловив сподівання, що "буде правильний підхід", і сторони найближчим часом обговорять ці питання.
Крім того, гендиректор "Метінвеста" Ігор Сірий під час форуму заявив, що компанія зараз впритул підійшла до оформлення пайових участій газових родовищ Узбекистану. "Тому у мене є питання до Дмитра Анатолійовича (Медведєва), як може Росія допомогти в транспорті цього газу через територію Росії", - заявив він.
У свою чергу, президент Росії Д.Медведєв сказав, що обговорення цих питань повинне включати інтереси постачальників газу. "Тема така, яка ніколи не виключається, але вона не буває двосторонньою. Вона кінець кінцем упирається в наші договори з узбеками і туркменами, ну і друге у нас був цілий набір схем на цю тему, який використовувався, і не всі вони витримали перевірку часом, не всі з них підтримуватимуться на рівні президентів", - заявив Д.Медведєв.
Варто відзначити, що в понеділок глава Газпрому Олексій Міллер сказав у Києві, що Росія не залишає надій на реалізацію пропозиції по об'єднанню "Нафтогазу" і "Газрому", вважаючи, що це дасть можливість модернізувати газотранспортну систему України.
У свою чергу, співвласник RosUkrEnergo Дмитро Фірташ вважає, що Україна має повернутися на середньоазіатський газовий ринок. «Ми все одно повинні повернутися до Середньої Азії, тому що це, в першу чергу, промисловість України», - заявив він.
Нагадаємо, Україна, яка імпортує близько 60% від споживання природного газу, до 2006 р. закуповувала це паливо не тільки в Росії, але і за більш низькою ціною в Туркменії, а також в Узбекистані, постачальником була компанія RosUkrEnergo.
Постачання були перервані після того, як Росія викупила весь обсяг середньоазіатського газу на багато років вперед і стала монопольним постачальником палива в Україну.
Відзначимо, що від ціни природного газу залежить конкурентоспроможність на зовнішніх ринках основних експортних галузей України - хімічної і металургійної.
У вересні 2009 р. директор Центру вивчення Середньої Азії та Кавказу у Швеції Мурад Есенов, заявляв, що Україні навряд чи вдасться перейти на прямі газові відносини з Туркменістаном, коментуючи візит Президента України Віктора Ющенка до Туркменістану.
Тоді М.Есенов також відзначив розрив газових відносин між країнами і додав, що оновити ці стосунки - "зокрема і в енергетичній галузі" - буде дуже нелегко. Головною причиною цього експерт назвав географічний фактор: "Україна і Туркменістан не мають спільного кордону і для вирішення питання транспортування газу країнам потрібно залучити треті країни - Росію, Узбекистан, Казахстан". На думку експерта, прямого газового контракту і прямих газових відносин України з Туркменістаном так ніколи й не було, тому що завжди був присутній російський учасник.