ua ru

Україна програла в ЄСПЛ 211 справ і має виплатити громадянам понад 1,1 млн євро

Автор: RBC.UA
Україна сьогодні програла в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) всі 211 справ і тепер повинна виплатити громадянам понад 1,1 млн євро.

Україна сьогодні програла в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) всі 211 справ і тепер повинна виплатити громадянам понад 1,1 млн євро. Про це повідомляє офіційний веб-сайт ЄСПЛ.

Більшість скарг в цьому списку мають статус "клонових", тобто повторюють вже ухвалене типове рішення ЄСПЛ. Всі позивачі скаржилися на невиплату за позовами, в яких державний орган або держпідприємство вже програло суди всіх інстанцій всередині країни. Людям впродовж декількох років говорили, що грошей на оплату судового рішення немає.

Тепер Київ, крім виплати належних сум у кілька тисяч гривень, зобов'язаний заплатити їм сатисфакцію у розмірі 3 тис. євро, або понад 30 тис. грн. Сумарно по цій категорії позовів Україна за сьогоднішній день програла більше 600 тис. євро.

Читайте також: Україна виконає рішення ЄСПЛ по Тимошенко, - Кожара

У цілому, сума, 1,1 млн євро, яку Україна повинна виплатити за позовами є рекордною, а експерти вважають, що з часом вона буде зростати, оскільки уряд навіть не намагається виправити системні проблеми, які призводять до скарг до Страсбурга. "Це становить порядку третьої частини від всієї суми, які Україна заплатила за позовами до ЄСПЛ за весь 2012 рік. Думаю, тепер рішень буде все більше, і вони будуть все дорожче обходитиметься країні", - сказав "Комерсант-Україна" член правління Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський .

Найскладнішим для України став спільний позов 17 ув'язнених Ізяславської колонії. У січні 2007 р. її адміністрація жорстоко припинила групову голодовку у в'язниці. У колонію ввели спецназ, який побив ув'язнених, вибрав тих, кого вважав за призвідниками протесту, змусив їх стояти без верхнього одягу на вулиці, а потім зовсім розділ догола і, як говориться в рішенні суду, "примусив стояти в принизливих позах".

Не знайшовши справедливості в українських судах, ув'язнені звернулися до Страсбурга. ЄСПЛ визнав, що національна судова та правоохоронна системи провели лише формальне розслідування інциденту в Ізяславі, і зобов'язав Київ виплатити заявникам по 25 тис. євро, плюс 10 тис. на судові витрати одному з них. Таким чином, сумарні виплати з держбюджету за одним позовом складуть рекордні 435 тис. євро.

Читайте також: Громадяни України найчастіше звертаються до ЄСПЛ через невиконання судових рішень, - Лавринович

За даними правозахисників, керівництво Ізяславській колонії неодноразово практикувало використання спецназу для вирішення протиріч з ув'язненими. Через такі дії тюремників держава раніше вже програло декількох сотень тисяч євро за позовами, рассматрівашімся в ЄСПЛ раніше.

Що ж стосується справ-клонів, то на думку Яворівського, 206 вердиктів - рекорд для України - за всю історію членства Києва в Раді Європи ЄСПЛ розглянув лише 1600 справ проти України.

Як відомо, в минулому році Верховна рада прийняла закон "Про гарантії виконання рішень ЄСПЛ" - при його розгляді стверджувалося, що він відверне "клонові" рішення даного типу і скоротить витрати на компенсації. Однак ЄСПЛ в минулому році в одному з рішень зазначив, що зусилля Києва недостатні, оскільки в прийнятий закон виявилася включена обмовка - він не гарантує виплати по тих рішеннях національних судів, які вже стали приводом для скарг в ЄСПЛ.