ua en ru

Україна припинила спецрозслідування по імпортних нафтопродуктах

Автор: RBC.UA
Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (МКМТ) України припинила спеціальне розслідування щодо імпортних нафтопродуктів (незалежно від країни походження), розпочате 24 січня 2011 р. Відповідне оголошення опубліковане в газеті "Урядовий кур'єр" сьогодні, 28 грудня 2011 р. Рішення набирає чинності з дня опублікування.

Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (МКМТ) України припинила спеціальне розслідування щодо імпортних нафтопродуктів (незалежно від країни походження), розпочате 24 січня 2011 р. Відповідне оголошення опубліковане в газеті "Урядовий кур'єр" сьогодні, 28 грудня 2011 р. Рішення набирає чинності з дня опублікування.

Як вважає комісія, в досліджуваний період з 2007 р. по 2010 р. імпорт бензину, дизельного палива, мазуту та інших нафтопродуктів не здійснювався в обсягах, які загрожують нанесенням шкоди національному товаровиробнику. "Національні інтереси не вимагають застосування такого імпорту спеціальних заходів", - говориться в повідомленні.

Зазначимо, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України в січні 2011 р. запропонувало ввести мито на імпортований бензин у розмірі 130 євро за тонну, на дизельне паливо - у розмірі 80 євро. Це обгрунтовувалося різницею в ціні на нафту для українських НПЗ і країн Митного союзу (Білорусія, Казахстан, Росія). Проти таких заходів виступили великі мережі АЗС, що імпортують нафтопродукти. Тоді ж МКМТ початку спецрозслідування відносно імпорту в країну окремих видів нафтопродуктів незалежно від країни походження.

Нагадаємо, найбільший резонанс із цього приводу викликала так звана справа компанії "Лівела". Раніше повідомлялося, що в Україні застосовувалися схеми імпорту нафтопродуктів без сплати акцизу і мита. Кременчуцька компанія "Лівела" досягла такого права через суд, посилаючись на окремі положення законодавства норми, що діяли в Україні ще в 1990-х рр.

На початку цього року Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) своїм рішенням визнав законність ввезення компанією "Лівела" (Полтавська обл.) нафти і нафтопродуктів без сплати акцизу і ПДВ. Потім у квітні Антимонопольний комітет України (АМКУ) порушив проти "Лівели" справу про ненадання повної інформації про монополізацію ринку нафтопродуктів. "Антимонопольний комітет України порушив справу щодо компанії "Лівела" по факту неподання інформації у повному обсязі в рамках розслідування справи за ознаками зловживання монопольним становищем при ввезенні нафти і нафтопродуктів у другому півріччі 2010 р.", - відзначав АМКУ.

У свою чергу, Верховна Рада України навіть створила Тимчасову слідчу комісію (ТСК) з питань розслідування обставин і наслідків діяльності на українському ринку нафтопродуктів кременчуцької компанії "Ливела" та інших юридичних осіб, пов'язаних з нею.

Народний депутат Микола Мартиненко раніше заявляв, що своїми діями компанія завдала збитків державі тільки за 2010 р. на 5 млрд грн. В той же час митниця оцінила збитки держави від безподаткового ввезення нафтопродуктів компанією "Лівела" в 2010 р. в 2,892 млрд грн.

Під час роботи ТСК з'ясувалося, що крім 2,89 млрд грн збитків, завданих Україні самою "Лівелою", її дочірніми компаніями було завдано шкоди держбюджету близько 8 млрд грн.

Зазначимо, 9 вересня, виступаючи у Верховній Раді України, міністр фінансів України Федір Ярошенко заявив, що вважає дії "Лівели" законними. Також Ярошенко зазначив, що немає законних підстав для підрахунку збитків, які були завдані державі від діяльності полтавської компанії "Лівела". "Безакцизне ввезення нафтопродуктів на територію України компанією "Лівела" здійснювалося на основі рішення суду, а відповідно до статті 124 Конституції України, всі рішення, прийняті судами України є обов'язковими для виконання на всій території України", - заявив Ярошенко.

13 грудня ВАСУ залишив у силі рішення Харківського апеляційного суду про скасування податкових пільг компанії "Лівела". Таким чином, суд визнав діяльність "Ливели" незаконною.

Нагадаємо, "Лівела" була ліквідована в березні 2011 р.