ua en ru

Митний союз погодився надати Україні статус спостерігача (відео)

Автор: RBC.UA
Лідери країн Митного союзу (МС) погодили умови меморандума з Україною про поглиблення співпраці. Про це сьогодні, 29 травня, повідомив Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв.

Лідери країн Митного союзу (МС) погодили умови меморандума з Україною про поглиблення співпраці. Про це сьогодні, 29 травня, повідомив Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв.

Вища Євразійська економічна рада підтримала наміри України отримати статус спостерігача в Митному союзі. За словами Президента України Віктора Януковича, підписання меморандуму відбудеться на засіданні Ради голів урядів СНД в Мінську 31 травня.

Назарбаєв додав, що до осені експерти підготують необхідні документи, "щоб ми могли їх схвалити".

"Україна висловила зацікавленість в отриманні статусу спостерігача нашій роботі в межах Митного союзу, Єдиного економічного простору, в майбутньому Євразійському економічному союзі. Ми їх наміри підтримали і прийняли відповідні рішення", - сказав Назарбаєв.

Він нагадав, що МС також розглядає заявку Киргизії.

Кабінет міністрів України схвалив проект меморандуму з країнами МС про надання Україні статусу спостерігача в цьому об'єднанні ще 22 травня.

Читайте також: Участь України у Митному союзі до 2030 р. дасть зростання ВВП на рівні 8-15%, - РФ

Зазначимо, ще у квітні прем'єр-міністр України Микола Азаров поспішив заявити, що Україна домовилася з Митним союзом про статус офіційного спостерігача в цій організації. За словами Азарова, відповідні документи про надання статусу спостерігача в ТЗ повинні бути підписані в кінці травня під час саміту країн-членів МС. Однак тоді слова Азарова спростували в керівництві МС та ЄЕП.

Сьогоднішнє погодження меморандуму може бути в деякому роді компромісом, зокрема, між Україною і Казахстаном. Не секрет, що Казахстан прагне вступити до СОТ, а Україна, як член цієї організації, що могла б заблокувати цю можливість для Астани. Втім, кілька днів тому міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов заявив, що Україна буде підтримувати Казахстан, паралельно вирішивши кілька питань.

У статусі спостерігача Україна буде мати представництво при Євразійській економічній комісії, зможе брати участь у засіданнях колегії Євразійського союзу, а також брати участь у підготовці документів, однак не буде володіти правом голосу.

На початку квітня Президент України Віктор Янукович заявляв, що Україна почне розглядати можливість приєднання до окремих положень МС Росії, Білорусії і Казахстану після того, як отримає статус спостерігача.

"Україна як спостерігач може почати процес розгляду положень МС, а їх прийнято понад 200. Всі ці положення вимагають проходження внутрішньодержавних процедур і часу. Україна, отримавши статус спостерігача, може отримати доступ до цих документів, і ми почнемо їх розглядати", - зазначав Янукович на зустрічі з прем'єр-міністром Казахстану Сєріком Ахметовим.

Читайте також: Обсяг зовнішньої торгівлі МС в I кварталі 2013 р. скоротився на 2,6% - до 216,8 млрд дол

Росія пропонує Україні вступити в Митний союз, результатом чого може стати зниження ціни на газ для України. Однак Київ має намір поступово приєднуватися до деяких правилами МС. Український уряд 25 березня створив робочу групу з питань поглиблення співпраці з МС і Єдиним економічним простором Білорусі, Казахстану та Росії.

З 1 січня 2012 р. на просторі Росії, Білорусії і Казахстану запрацювала нова інтеграційна структура - Єдиний економічний простір (ЄЕП). Передбачається, що всередині ЄЕП буде забезпечено вільне переміщення товарів, послуг і капіталів через державні кордони країн-учасників. Поряд зі створеним раніше Росією, Білоруссю і Казахстаном Митним союзом ЄЕП має стати важливою віхою на шляху до створення іншого великого інтеграційного об'єднання - Євразійського економічного союзу (ЄЕС), ідею якого ще в 1994 р. запропонував казахстанський президент Нурсултан Назарбаєв.