ua en ru

Україна відзначає День журналіста

Автор: RBC.UA
Сьогодні своє професійне свято відзначають працівники засобів масової інформації (ЗМІ) України.

Сьогодні, 6 червня, своє професійне свято відзначають працівники засобів масової інформації (ЗМІ) України.

З нагоди свята журналістів привітав Президент України Віктор Янукович та прем'єр-міністр Микола Азаров.

В своєму вітанні Президент побажав журналістам нових можливостей в реалізації їхніх завдань - високо нести стандарти журналізму, завжди бути надійним комунікатором суспільства, об'єктивно і правдиво інформувати людей про все, що відбувається в країні та світі.

«Журналістика в Україні стала чутливим барометром розвитку демократичних процесів, санітаром, що допомагає очищати суспільство від усіх негативних явищ, значимим помічником в боротьбі з корупцією», - відзначив глава держави.

В свою чергу Азаров зазначив, що забезпечення реалізації в Україні основоположних принципів демократії - свободи слова та незалежності ЗМІ є одним з головних завдань органів державної влади.

Прем'єр покладає великі сподівання на журналістів і переконаний, що їм вистачить мудрості та громадянської зрілості, щоб виконувати свою найголовнішу місію - подавати достовірну інформацію, об'єктивно висвітлювати події і процеси, неупереджено виявляти недоліки та помилки.

Лідери опозиції також привітали журналістів зі святом. Так Юлія Тимошенко побажала, щоб День журналіста не перетворився на Ніч.

«Ані суди, що ставлять свої рішення вище Конституції, ані охоронці, які перешкоджають роботі, ані політики, які нерідко вважають, що журналістів легко купити - не можуть і не мають заважати роботі ЗМІ», - відзначила Тимошенко.

Необхідно зазначити, що згідно зі звітом американської неурядової організації Freedom House, оприлюдненим на початку травня 2011 р., свобода преси у світі впала до найнижчого рівня за понад 10 років. Кожна шоста людина у світі, за даними звіту, живе в країнах з вільною пресою. Усього у світі налічується 68 держав з вільною пресою, 65 - з частково вільною, в 63 свободи слова не спостерігається.

Значно погіршилася ситуація зі свободою слова в Україні. Зараз преса в нашій країні належить до категорії «частково вільної», а в загальному рейтингу Україна займає 121-е місце нарівні з Колумбією і Сейшельськими островами.

Росія займає 173-у сходинку рейтингу поруч з Конго, Гамбією і Зімбабве. В кінці списку - Північна Корея, Лівія, а з пострадянських держав - Білорусь,Узбекистан і Туркменістан.
Найвільніші ЗМІ у Фінляндії, на другій позиції - Норвегія та Швеція.

Нагадаємо, що День журналіста як свято встановлено 25 травня 1994 року Указом Президента України Леоніда Кравчука на підтримку ініціативи делегатів I Всеукраїнського з'їзду редакторів газет і журналів. За дату святкування вибрано 6 червня - день прийняття (6 червня 1992 року) Спілки журналістів України (НСЖУ) до Міжнародної федерації журналістів (IFJ). Наразі НСЖУ є лише асоційованим членом IFJ. Єдина медійна професійна спілка, що є повноправним членом Міжнародної федерації журналістів - Незалежна медіа-профспілка України.

Натомість Всесвітній день свободи преси відзначається 3 травня.