Україна відзначає 22-у річницю Декларації про державний суверенітет
Сьогодні Україна відзначає 22 річницю від дня прийняття Декларації про державний суверенітет.
Президент України Віктор Янукович у своєму зверненні з нагоди свята зазначив: "Ключові постулати Декларації залишаються наріжним каменем новітнього вітчизняного державотворення, фундаментом внутрішньої та зовнішньої політики. Положення, визначені актом більш ніж два десятиріччя тому, і сьогодні є дороговказом та джерелом натхнення для тих, хто здійснює реформи в усіх сферах суспільного життя.
Ми можемо з упевненістю сказати, що основні принципи, закладені в ухваленому 16 липня 1990 року документі, реалізовані. Україна розвивається як незалежна, демократична та правова держава".
Нагадаємо, 16 липня 1990 р. ВР Української РСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. Свій підпис під документом поставив перший заступник голови ВР Іван Плющ. Згідно з Декларацією, Україна проголошувалася суверенною державою, в якій затверджувалися верховенство, самостійність і неподільність влади Республіки на її території. З дня ухвалення документа від імені народу могла виступати винятково ВР України, а територія України в чинних межах проголошувалася недоторканною.
Дата ухвалення Декларації була оголошена Днем незалежності України. Проте згодом святкування перенесли на 24 серпня, адже саме цього дня в 1991 р. ВР прийняла Акт проголошення незалежності України і остаточно вивела державу зі складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік (СРСР).
Зазначимо, що в період з 1989 до 1991 р. майже всі республіки СРСР прийняли декларації про державний суверенітет. У березні 1991 р. відбувся всесоюзний референдум, на якому більшість населення проголосувала за збереження СРСР. Втім, Литва, Естонія, Латвія, Грузія, Молдова і Вірменія, які на той момент оголосили про свою незалежність або перехід до незалежності, не брали участі у референдумі. За результатами голосування 20 серпня 1991 р. планувалося створити новий Союз суверенних держав. За день до цієї дати деякі державні діячі спробували зробити державний переворот і повернути владу Комуністичній партії СРСР. Втім, події, відомі під назвою ДКНС, зазнали поразки. А вже 8 грудня в 1991 р. в Біловезькій пущі лідери трьох республік - України, Росії і Білорусі - підписали угоду, якою остаточно оформили розпад СРСР.