Україна засуджує ядерні випробування КНДР
Україна засуджує ядерні випробування КНДР. Про це заявив в.о. директора департаменту МЗС з інформаційної політики Євген Перебийніс, передає кореспондент РБК-Україна.
"В Україні глибоко стурбовані тим, що 12 лютого КНДР всупереч резолюціям Ради безпеки ООН в чергове здійснила випробування ядерного пристрою. Україна, як головуюча в ОБСЄ держава, яка добросовісно утрималася від власного ядерного арсеналу і неухильно дотримується принципів ядерного нерозповсюдження, засуджує цей крок в КНДР. Ядерне випробування в КНДР може призвести до подальшого значного загострення складної ситуації на корейському півострові. Ми закликаємо керівництво КНДР припинити проведення випробування ядерних пристроїв і невідкладно відновити діалог з міжнародним агентством з атомної енергії, а зацікавлені країни - докласти максимум зусиль для відновлення шестисторонніх переговорів", - сказав Перебийніс.
12 лютого в Північній Кореї стався землетрус магнітудою 4,9. Експерти вказали на рукотворний характер сейсмічного явища, а МАГАТЕ заявило про "нетиповість" землетрусу, після чого було висловлене припущення про проведення випробувань атомної зброї.
Пізніше Пхеньян оголосив про успішне проведення випробування мініатюрного ядерного пристрою. За оцінками представників Міноборони Південної Кореї, потужність вибуху склала від 6 до 7 кілотонн. Сеул має намір ініціювати проведення екстреного засідання Ради Безпеки ООН, яке може відбутися вже сьогодні. Генсек ООН Пан Гі Мун засудив дії Пхеньяна.
Читайте також: Обама заявив про необхідність введення міжнародних санкцій проти КНДР
Про намір домагатися введення санкцій відносно КНДР заявила Японія. Рішуче засудив ядерне випробування і Китай. У своїй заяві МЗС Китаю закликав КНДР виконувати зобов'язання щодо ядерного роззброєння на Корейському півострові и не здійснювати кроків, які могли б поставити під загрозу цю мету. З різким засудженням проведеного випробування виступив також Президент США Барак Обама. Він заявив, що вважає за необхідне введення міжнародних санкцій проти Пхеньяну. Барак Обама запевнив, що США продовжать вживати заходів для захисту себе і своїх союзників. Він додав, що небезпека, що виходить від дій КНДР, виправдовує подальші "швидкі і надійні дії" з боку міжнародного співтовариства.
Читайте також: Північна Корея провела ядерні випробування (фото, відео)
Випробування, проведені 12 лютого, стали третіми в новітній історії КНДР. Пхеньян відзвітував про створення ядерної боєголовки в лютому 2005 р., в жовтні 2006 р. був проведений перший ядерний вибух, в травні 2009 р. випробування повторилися. В кінці січня 2012 влада КНДР оголосила про намір провести третє ядерне випробування. Крім цього, Пхеньян мав намір здійснити запуски ракет великої дальності. "Ми не приховуємо того факту, що запуск супутників, випробування балістичних ракет дальнього радіусу дії, а також випробування ядерних боєприпасів в кінцевому рахунку націлені на США", - заявили тоді вМіноборони Кореї. Позиція Пхеньяну викликала обурення в Південній Кореї і Вашингтоні, у відповідь КНДР звинуватила інші держави в підготовці ядерної війни. Після стало відомо про введення в КНДР воєнного стану.
Політологи впевнені, що, як у 2006 і 2009 рр., ядерні випробування 2013 р. обернуться введенням жорстких санкцій стосовно Пхеньяну, проте розходяться в думках щодо способів їх реалізації. Експерти звертають увагу, що КНДР грубо проігнорувала вимоги Ради Безпеки ООН.
Згідно з однією точкою зору, санкції відносно Північної Кореї будуть ухвалені на рівні Радбезу ООН. Не виключено, що діяльність північнокорейських громадян, компаній, банків і організацій буде повністю заблокована, що обернеться максимальною ізоляцією республіки від решти світу.
Однак інші експерти вважають, що на КНДР будуть накладені "виборчі", обмежувальні санкції. Зокрема, буде введено мораторій на експорт низки матеріалів, необхідних для створення ядерної зброї.
Випробування, проведені 12 лютого, можуть мати далекосяжні наслідки. Зокрема, експерти побоюються, що Пхеньян поставив регіон на межу війни, а точки для протистояння тут маються. Зокрема, територіальні суперечки Китаю з іншими державами, в тому числі В'єтнамом і Японією. Не виключено, що США спробують наростити свої сили в регіоні, що змусить Китай вплутатися в гонку озброєнь.