Україна не має наміру формувати резерв газу в ПСГ для забезпечення транзиту в Європу, - джерела
Київ відмовився формувати резерв російського газу у власних сховищах для гарантування поставок палива в ЄС, передає "Комерсант Україна".
У п'ятницю в "Газпромі" заявили, що таким чином Україна порушує зобов'язання транзитера. Але в Міненерго заявляють, що резерви газу повинна формувати і оплачувати сама російська монополія. Експерти вважають, що на цей раз конфлікт може перерости у судовий спір.
Читайте також: Транзит газу через Україну скоротиться на 24-35% до кінця року
Про те, що в п'ятницю на переговорах в Москві глава Міненерго Юрій Бойко і голова правління "Газпрому" Олексій Міллер обговорювали закачування газу в українські ПСГ, повідомили в російській монополії. "Компанією було особливо відзначено, що наявність достатніх обсягів газу в ПСГ України є ключовою умовою виконання українською стороною зобов'язань щодо транзиту газу", - повідомили в "Газпромі".
Неофіційно джерела в "Газпромі" говорять, що Україна "знову відмовляється" купити необхідні Москві обсяги газу для наповнення підземних газосховищ. "Ми наполягаємо на тому, що має бути закачано 25 млрд кубометрів природного газу. Українська ж сторона говорить, що їй достатньо буде і 20 млрд кубометрів. Газпромбанк готовий видати кредит для закупівлі додаткового об'єму газу, але Україна не готова на це йти", - зазначило одне з джерел в "Газпромі".
Читайте також: Україна за 7 міс. скоротила транзит газу на 22,9%
Минулої зими в "Газпрому" виникли проблеми з постачанням європейських споживачів у зв'язку з тим, що компанія відмовилася зберігати резервні обсяги палива в українських ПСГ. Але в липні сторони змогли домовитися: Газпромбанк, співвласником якого є "Газпром", виділив "Нафтогазу" безпрецедентний кредит в 2 млрд дол. За ці кошти компанія повинна була закупити газ для закачування в підземні сховища, продати його в наступному році європейським споживачам і заробити додаткові кошти. "Ціна газу далі буде лише зростати. Ми очікуємо, що в II кварталі вона збільшиться з нинішніх 416 дол. до 430 дол. за тисячу кубометрів. Тому має сенс заздалегідь купити до 1 млрд кубометрів газу за нинішньою ціною і закачати його в ПСГ", - пояснювало високопоставлене джерело в Міненерго.
Проте потім в "Нафтогазі" відмовилися від цих планів - в компанії вирішили не залучати кредит і не закуповувати додаткові обсяги газу, розповіли в Міненерго. "Газпром" виступив проти реекспорту Україною газу в країни ЄС, оскільки "Нафтогаз" не вибирає весь обсяг газу, передбачений контрактом з "Газпромом", - зазначали в Міненерго.
У свою чергу, високопоставлене джерело в департаменті нафтової, газової і нафтопереробної промисловості Міненерго розповіло, що на кінець серпня в ПСГ було накопичено вже 16,1 млрд кубометрів газу. "Ми плануємо закачати ще близько 4 млрд кубометрів до початку опалювального сезону. Цього має вистачити для безперебійного транзиту газу в разі, якщо російська сторона не знизить подачу газу, як було цієї зими через холоди в самій Росії", - заявив співрозмовник. Якщо ж "Газпром" хоче підстрахувати себе, він може орендувати українські підземні газосховища і зберігати там паливо, оплачуючи оренду українській стороні, відзначає джерело в Міненерго. За його словами, українська сторона не готова йти назустріч Росії в питанні зберігання природного газу в силу того, що домогтися істотних поступок як в питанні зниження цін на газ, так і в питанні відмови Росії від альтернативних маршрутів транзиту палива не вдалося.
Україна вже забезпечувала постачання палива в ЄС за рахунок власних резервів газу. У лютому цього року під час рекордного зниження температури в Європі "Газпром" щодня поставляв в ЄС лише 300 млн кубометрів газу, а Україна на прохання російської монополії і європейських споживачів відправляла 500 млн кубометрів газу на добу зі своїх ПСГ. Цей газ був оплачений "Нафтогазом", а "Газпром" не тільки не компенсував компанії витрати, але навіть звинуватив її в несанкціонованому відборі російського газу. Тоді постраждалою стороною від недопоставок палива виявився Євросоюз.
Учора прес-секретар представництва Євросоюзу в Україні Давид Стулік заявив, що для ЄС важливо, щоб розбіжності між Україною та Росією не привели до небажаних наслідків для європейського ринку і європейських споживачів, але від більш докладних коментарів відмовився.
За словами директора Інституту енергетичних досліджень Дмитра Марунича, у разі якщо взимку через різке похолодання таки відбудеться збій у поставках газу в Україну, а як наслідок - до Європи, і європейські споживачі зажадають компенсувати збитки, конфлікт з Росією може перерости в судову площину. "Якщо споживачі в ЄС опиняться без газу, "Газпром", швидше за все, спробує перекласти відповідальність на Україну", - вважає він.
Партнер юридичної компанії "Правові партнери" Андрій Доманський відзначає, що в договорі між "Нафтогазом" і "Газпромом" немає зобов'язання накопичувати в ПСГ необхідні обсяги газу.
"НАК повинна забезпечити транзит, але це не означає, що кожне питання, наприклад, де він візьме для цього електроенергію або як часто буде лагодити газотранспортну систему, повинне регулюватися договором", - говорить партнер юрфірми "Ільяшев і партнери" Роман Марченко. За його словами, "Газпром" не зможе змусити Україну накопичувати додаткові обсяги газу в ПСГ, а у випадку судових розглядів Київ буде відповідати тільки в тому випадку, якщо почне несанкціонований відбір російського газу. "У разі ж якщо Росія скоротить постачання газу, як вже було цієї зими, Україна не відповідатиме за її дії перед країнами Євросоюзу", - заявив він.
У "Газпромі" коментувати можливі судові розгляди з українською стороною вчора не стали.
Відзначимо, "Газпром" систематично намагається зменшити значення української ГТС у своєму транзиті газу європейським споживачам. Зокрема, в "Газпромі" мають намір, після реалізації всіх запланованих газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки), звести значення української ГТС в транзиті російського газу до нуля.
У свою чергу в Європейській комісії заявили, що з огляду на зростаючі потреби в природному газі, українська ГТС залишатиметься важливим шляхом його поставки в Євросоюз і на весь континент.
Становище з ГТС України ускладнюється тим, що Росія створює "обхідні коридори" для транзиту газу - "Північний потік" з можливою третьою і четвертою гілкою і "Південний потік". Однак, на думку експертів, глибока модернізація української газотранспортної системи (ГТС), яка за оцінками як вітчизняних, так і європейських фахівців коштує близько 5,3 млрд дол., окупиться раніше, ніж може бути введений в експлуатацію "Південний потік". За словами міністра економічного розвитку і торгівлі України Петра Порошенка, в модернізації української ГТС зацікавлені шведські компанії.