Україна має намір утримуватися від дій і заяв проти МС і ЄЕП, - проект меморандуму
Україна декларує наміри утримуватися від дій і заяв проти Митного союзу і Єдиного економічного простору. Про це йдеться в схваленому проекті "Меморандуму про поглиблення взаємодії між Євразійською економічною комісією і Україною", опублікованому в "Дзеркало тижня. Україна".
Згідно з документом, Україна "декларує наміри дотримуватися принципи, зафіксовані в документах, що формують договірно-правову базу Митного союзу і Єдиного економічного простору, і утримуватися від дій і заяв, спрямованих проти інтересів Митного союзу і Єдиного економічного простору".
Втім, там також наголошується, що меморандум не є міжнародним договором і не створює прав і зобов'язань, регульованих міжнародним правом.
Читайте також: Митний союз погодився надати Україні статус спостерігача (відео)
Меморандумом Україні надається можливість бути присутніми на відкритих засіданнях Вищої Євразійського економічного ради; на відкритих засіданнях ради Євразійської економічної комісій без права участі у прийнятті рішень; на засіданнях колегії Євразійської економічної комісії без права участі у прийнятті рішень; а також направляти свої пропозиції в Євразійську економічну комісію.
Україна вправі отримувати копії документів, прийнятих радою та комісією, за винятком документів, що містять конфіденційну та інформацію для службового користування.
Меморандум має підписати завтра, 31 травня прем'єр-міністр України Микола Азаров на засіданні Ради глав урядів СНД у Мінську. Однак, переговори щодо змісту документа ще тривають і остаточний варіант може бути змінений. Втім, Кабінет міністрів України схвалив проект меморандуму з країнами МС про надання Україні статусу спостерігача в цьому об'єднанні ще 22 травня.
Нагадаємо, що вчора Вищий Євразійський економічний рада підтримала наміри України отримати статус спостерігача в Митному союзі. Також Україна подала заявку на надання їй статусу спостерігача у Вищому Євразійському економічному раді.
Однак, заступник генерального секретаря ЄврАзЕС Сергій Глазьєв пояснив, що вступити в Євразійський союз Україна зможе, попередньо вступивши в Митний союз. Митний союз у рамках Євразійського економічного співтовариства є формою торгово-економічної інтеграції Білорусі, Росії і Казахстану, що передбачає єдину митну територію, в межах якої у взаємній торгівлі товарами не застосовуються митні мита та обмеження економічного характеру, за винятком спеціальних захисних, антидемпінгових і компенсаційних заходів.
Читайте також: Співпраця з МС не повинна суперечити зобов'язанням України в рамках УА та ЗВТ з ЄС
У статусі спостерігача при ТС Україна матиме представництво при Євразійської економічної комісії, зможе брати участь у засіданнях колегії Євразійського союзу, а також брати участь у підготовці документів, проте не володітиме правом голосу.
На початку квітня Президент України Віктор Янукович заявляв, що Україна почне розглядати можливість приєднання до окремих положень ТЗ Росії, Білорусії і Казахстану після того, як отримає статус спостерігача. Вступ України до МС може допомогти в переговорах про ціну російського газу. Принаймні, Росія неодноразово заявляла, що членство країни в Митному Союзі буде приводом для перегляду ціни.