ua en ru

Україна має намір отримати статус офіційного спостерігача в ШОС, - МЗС

Автор: RBC.UA
Розвиток відносин з Китаєм може сприяти долученню України до політико-економічного життя всього Азіатського регіону. Як заявив заступник міністра закордонних справ України Віктор Майко у статті для видання "Дзеркало тижня. Україна", офіційний Київ також сподівається на отримання статусу спостерігача в Шанхайській організації співробітництва (ШОС).

Розвиток відносин з Китаєм може сприяти долученню України до політико-економічного життя всього Азіатського регіону. Як заявив заступник міністра закордонних справ України Віктор Майко у статті для видання "Дзеркало тижня. Україна", офіційний Київ також сподівається на отримання статусу спостерігача в Шанхайській організації співробітництва (ШОС).

Читайте також: Медведєв: Україні скоро доведеться платити юанями, якщо вона не хоче розраховуватися в рублях

"У цьому контексті інтерес для нас представляє ШОС, роль якої у питаннях міжнародної політики, економіки, безпеки протягом останніх років вийшла далеко за регіональні рамки, перетворюючи організацію на структуру євразійського масштабу. Зараз ми працюємо над перспективою отримання Україною в ШОС офіційного статусу спостерігача або партнера по діалогу", - зазначив Майко.

На його думку, "контакти і взаємодія України із ШОС можуть забезпечити нашій державі не тільки посилення її позицій у регіоні та зв'язків з країнами - членами організації, але і, в перспективі, розширення присутності українських виробників на ринках країн, що співпрацюють із цією структурою у статусах спостерігача і партнера по діалогу".

Читайте також: Янукович привітав Сі Цзіньпіна з обранням на посаду генсека ЦК Компартії КНР

Майко також відзначив зацікавленість України у співпраці із ШОС і в інших сферах: "Певний інтерес простежується і до взаємодії у сфері безпеки, оскільки Україна і ШОС демонструють подібні підходи в питаннях регіональної безпеки, розробки та реалізації заходів із протидії тероризму, сепаратизму і екстремізму, нелегальній міграції, незаконному обігу наркотиків та зброї, іншим видам транснаціональної злочинної діяльності".

Заступник міністра резюмував, що "стратегічне партнерство з Китаєм відкриває перед Україною колосальні можливості і перспективи".

Читайте також: Азаров запропонував відкрити в Україні китайську школу

Нагадаємо, про намір України отримати статус спостерігача в ШОС заявив наприкінці серпня Президент Віктор Янукович під час зустрічі зі своїм російським колегою Володимиром Путіним у Сочі. Пізніше, у вересні, Янукович наголосив, що Україна зацікавлена ​​в посиленні взаємодії з регіональними інтеграційними об'єднаннями, перш за все із ШОС і з форумом Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС).

Інтеграція з Митним союзом, ШОС, АСЕАН і БРІК економічно вигідна Україні, заявив наприкінці вересня Янукович у ході спільної прес-конференції з Президентом Польщі. "Ми шукаємо різні можливості, як збільшити наш товарообіг з усіма цими об'єднаннями", - сказав глава держави. Також Янукович закликав наповнити українсько-китайське співробітництво конкретними проектами у всіх сферах, що становлять взаємний інтерес.

Читайте також: ЄС, Китай та СНД: з ким дружити Україні, - результати опитування РБК-Україна

Наприкінці серпня прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна не перетвориться на сировинну базу Китаю. "Ще далеко до того, щоб Україна перетворилася на сировинну базу Китаю. Відтак прошу вас не хвилюватися. Перш за все, від уряду України залежить, чи будуть відносини України з Китаєм рівноправними, чи будуть вони вигідними одній стороні", - написав Азаров на своїй сторінці у Facebook.

Як повідомлялося в липні ц.р., товарообіг між Україною і Китаєм з початку року зріс майже на 20% і склав 3,5 млрд дол. Голова Держмитслужби України Ігор Калєтнік зазначив, що Китай є стратегічним торговельним партнером України: саме доставка комерційних вантажів з Китаю - це близько половини всіх вантажів, що імпортуються до України.

Пізніше в липні міністр закордонних справ Костянтин Грищенко заявив, що Україна і Китай можуть збільшити товарообіг удвічі. "Дуже задоволений динамікою відносин з Китаєм. У 2011 р. вивели річний товарообіг на 10 млрд дол. Працюємо, щоб подвоїти цей показник незабаром", - написав у своєму мікроблозі Twitter міністр.

Читайте також: НБУ уклав із центробанком Китаю договір про валютні свопи на 2,36 млрд дол

Нагадаємо, у квітні 2011 р. голова Китайської Народної Республіки Ху Цзіньтао зазначав, що товарообіг між Китаєм і Україною у 2012 р. повинен досягти 10 млрд дол.

Шанхайська організація співробітництва (ШОС) - регіональна міжнародна організація, заснована 2001 р. лідерами Китаю, Росії, Казахстану, Таджикистану, Киргизії та Узбекистану. Основними цілями організації є зміцнення взаємної довіри і добросусідства між країнами-учасницями, співпраця у сфері науки, культури, освіти, транспорту і торгівлі, а також спільне забезпечення та підтримання миру, безпеки і стабільності в регіоні.