Україна сподівається забезпечити реверс газу зі Словаччини до липня, незважаючи на блокування поставок "Газпромом"
Україна розраховує на вирішення питання відносно реверсних поставок газу з Європи через Словаччину в липні 2013 р. Про це заявив сьогодні в Люксембурзі міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький (на фото), повідомляє радіо "Свобода".
"4 липня буде зустріч в Брюсселі під головуванням єврокомісара (з питань енергетики) Гюнтера Еттінгера, на якій буде остаточно вирішено це питання. Тобто ми чекаємо підписання", - сказав він.
За словами міністра, у разі позитивного рішення питання мова може йти про об'єми від 10 до 20 млрд куб. м газу.
Разом з тим, Ставицький частково підтвердив інформацію про те, що російський "Газпром" блокує поставки газу до України із Словаччини. "Я остаточно не прокоментую, але певною мірою ця інформація правильна", - сказав він.
Ставицький також повідомив, що 24 червня в Люксембурзі обговорювалися енергетичні питання і питання створення енергетичного хабу в Україні.
Він пояснив, що як тільки будуть закінчені переговори щодо словацького маршруту, можна буде чіткіше визначити перспективи створення хабу.
Нагадаємо, 15 травня 2013 р. Україна почала тестовий імпорт газу зі Словаччини.
В той же час, недавно в інтерв'ю "Дзеркалу тижня. Україна" головний виконавчий директор RWE Supply & Trading GMBH Стефан Юдіш повідомив, що "Газпром" блокує поставки газу зі Словаччини, користуючись правом управляти українською ГТС.
Основним імпортером газу для України залишається Росія. У РФ в 2012 р. було куплено 32,87 млрд куб. м на 14,003 млрд дол., тобто по 426 дол. за 1 тис. куб. м. Україна за 4 місяці 2013 р. купила у Росії 8,3 млрд куб. м газу на 3,5 млрд дол. Таким чином, ціна газу склала 421 дол./тис. куб. м. В порівнянні з аналогічним періодом 2012 р. Україна закупила у Росії на 21,8% менше газу.
Україна в рамках вибраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу Азербайджані, Туркменістані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому побережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів.
Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.