Україна розпочала тестові поставки європейського газу зі Словаччини
Україна відсьогодні, 15 травня, розпочала тестові поставки європейського газу зі Словаччини. Про це повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький (на фото), передає Deutsche Welle.
Читайте також: Кредит ЄБРР у 308 млн євро на реконструкцію газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород буде виділений у вересні
За словами глави Міненерговугілля, тестові випробування можуть тривати 7-10 днів. У разі їх успіху, Словаччина може стати третьою після Польщі та Угорщини країною, яка транспортує газ в Україну з Європейського союзу.
Крім того, Ставицький очікує, що через територію Словаччини Україна "технічно зможе отримувати до 20 млрд куб. м газу на рік".
Раніше міністр зазначав, що здійснення тестових поставок газу через Словаччину стало можливим у тому числі завдяки допомозі комісара ЄС з питань енергетики Гюнтера Еттінгера.
Додамо також, що Україна у квітні 2013 р. збільшила реверсні поставки газу з боку Республіки Польща більш ніж у 4 рази, або на 78 млн куб. м, - до 102 млн куб. м. За даними прес-служби ПАТ "Укртрансгаз", у березні в газотранспортну систему України з Польщі надійшло 24,3 млн куб. м газу.
Читайте також: Україна може стати центрально-європейським газовим хабом, - Ставицький
На початку травня Еттінгер заявляв, що Євросоюз зацікавлений у газових сховищах України, а також у двосторонній торгівлі газом.
Крім того, ЄС готовий надати частину фінансів на реконструкцію української ГТС. Також Євросоюз зацікавлений у реверсних постачаннях газу. Нагадаємо, наприкінці березня глава "Газпрому" Олексій Міллер заявляв, що схеми, організовувані України з отримання газу в Європі, нагадують шахрайські.
Напередодні Еттінгер заявив про повну законність таких поставок. "З точки зору європейського законодавства, ми можемо сказати, що в рамках ЄС і Енергетичного співтовариства газ може текти вільно. Ніщо не заважає державам-членам ЄС встановити фізичні двонаправлені потужності з країнами-нечленами ЄС і продавати газ за межами ЄС", - сказав єврокомісар.
Читайте також: Євросоюз налаштований на розвиток газового взаємодії з Україною
Нагадаємо, у березні "Укртрансгаз" заявляв, що Україна може почати поставки газу зі Словаччини в обсязі до 10 млрд куб. м на рік. "Укртрансгаз" запропонував словацькій стороні використовувати один із чотирьох існуючих газопроводів для поставок газу в Україну.
Цю цифру підтвердив заступник директора і керівник юридичного департаменту секретаріату Енергетичного співтовариства Дірк Бушле.
"Енергобезпека значить, що ви належите до інтегрованого енергоринку. Україна і ЄС тут поділяють плани, які мають високі пріоритети. Не варто себе обманювати в енергоавтономності в доступі до енергоносіїв, це величезний ринок. Ми відзначаємо позитивні зрушення в енергетичному секторі України в рамках членства у нашій спільноті. Це стосується не тільки забезпечення перших кроків у реформуванні енергетичного сектору, а й реальної диверсифікації постачання енергоносіїв. Це стосується реверсних поставок енергоносіїв з Польщі та Словаччини. Їх потенціал на рівні 10 млрд куб. м газу. Це і є реальна диверсифікація поставок енергоносіїв", - заявляв Бушле.
Читайте також: Обсяг імпорту газу у 2013 р. може бути знижений до 30-32,5 млрд куб. м, - Ставицький
Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії та її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу у Європі, Азербайджані, Туркменістані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного та Азовського морів.
Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.
Читайте також: Україна у квітні імпортувала газ за середньою ціною 415,12 дол. за 1 тис. куб. м