ua en ru

Україна почала перегляд умов членства в СОТ

Автор: RBC.UA
Україна, згідно з нормою Всесвітньої торгової організації (СОТ) про можливість раз на три роки переглядати умови членства в СОТ, почала перегляд цих умов. Про це повідомив прем'єр-міністр Микола Азаров на конференції в Ялті, передає прес-служба Кабінету міністрів.

Україна, згідно з нормою Всесвітньої торгової організації (СОТ) про можливість раз на три роки переглядати умови членства в СОТ, почала перегляд цих умов. Про це повідомив прем'єр-міністр Микола Азаров на конференції в Ялті, передає прес-служба Кабінету міністрів.

Азаров підкреслив, що уряд почав розробку нових умов членства України в СОТ, що мають на меті поліпшити позиції України в певних галузях торгівлі. "Зараз настав момент, коли ми можемо почати переговори з СОТ і якісь позиції змінити в інтересах нашої економіки. Ми будемо цим займатися", - зазначив він.

"Цілком очевидно, що всі угоди, що ми уклали, вступаючи до СОТ, ми будемо виконувати і не відступимо від них до тих пір, поки вони не будуть в установленому порядку змінені. Як показав досвід трирічної участі України в СОТ, така необхідність є. Вона секторальна в таких, наприклад, галузях як легка промисловість. Ми зараз збираємо пропозиції наших галузевих асоціацій, наших експортерів, міністерство економіки отримало відповідне завдання і ми до закінчення трирічного періоду повинні подати свої пропозиції до СОТ. Я проінформував наших європейських колег, що ми цим питанням займаємося ", - додав Азаров.

Також він зазначив, що процес прийняття рішень щодо можливих змін буде не швидким. "Проводячи такий перегляд, ми будемо, насамперед, виходити з інтересів нашої української економіки, з інтересів її розвитку. Це процес непростий, ми вступали до СОТ років 15, і я не думаю, що процес перегляду буде дуже швидким. Але те, що ми повинні усунути певні недоліки, що були в минулому переговорному процесі теж абсолютно очевидно. Ми маємо право ці питання ставити, і ми їх поставимо, насамперед, в інтересах нашої промисловості", - резюмував Азаров.

Раніше повідомлялося, що Україна має намір цього року почати переговори про перегляд умов членства в СОТ. Про це йшлося у листі прем'єр-міністра Миколи Азарова чолі Українського союзу промисловців і підприємців, народному депутату Анатолію Кінаху.
У листі наголошується, що в уряді планують до кінця року ініціювати переговори про зміну тарифних зобов'язань України, взятих при вступі до СОТ. Документ є відповіддю на звернення народного депутата про те, що Україні слід скористатися таким правом відповідно до ст. XXVIII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі СОТ.

Згідно з цією статтею, члени організації мають право ініціювати переговори про перегляд митних ставок на черговий трирічний термін, що настане з 2012 р. Азаров зазначав, що процедура резервування такого перегляду не вимагає попередніх переговорів з іншими членами СОТ. У той же час такі переговори повинні "базуватися на економічному і політичному аналізі наслідків підвищення ввізних ставок з урахуванням компенсаційних заходів, яких вимагатимуть від України країни-члени СОТ".

Кінах не уточнив, за якими саме товарними групами пропонується переглянути митні ставки. За словами депутата, до таких груп можна віднести продукцію авто- і авіабудування, легкої промисловості , а також ряд продуктів харчування.

8 вересня з проханням почати переговори із СОТ про перегляд митних ставок до уряду звернулися представники Федерації роботодавців, а також ряду галузевих асоціацій. Вони запропонували підвищити імпортні мита на свинину, цукор-сирець, фосфорні добрива, легкові автомобілі.

Варто зазначити, що для подачі заявки в країни реально є не чотири місяці, а кілька тижнів. Заява про переговори має бути подана в період від 6 до 3 місяців до кінця трирічного періоду. Це означає, що в уряду дуже мало часу - всього до 30 вересня, до цієї дати країна повинна визначитися з пропонованими умовами перегляду.

Примітно, що Україна досі узгоджує своє законодавство з нормами СОТ. Так, Кабінет міністрів України пропонує скасувати обов'язкову реєстрацію декларації виробника про відповідність.