ua en ru

Україна може зняти всі обмеження на експорт зерна, - Присяжнюк

Автор: RBC.UA
Міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк допускає зняття всіх обмежень експорту зерна з України. Про це він заявив на брифінгу, передає кореспондент РБК-Україна.

Міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк допускає зняття всіх обмежень експорту зерна з України. Про це він заявив на брифінгу, передає кореспондент РБК-Україна.

"Ми готові зробити, щоб ринок був вільним", - заявив Присяжнюк.

За його словами, на цьому тижні заплановано засідання робочої групи, до якої також входять представники зерноторгових компаній. На засіданні може бути вирішено питання про зняття обмежень на експорт.

Присяжнюк зазначив, що Україна до кінця маркетингового року може експортувати ще 500 тис. тонн пшениці. Станом на 11 квітня експорт зерна склав 20,2 млн т. Основу експорту на сьогодні становить кукурудза. Її на зовнішні ринки поставлено більше 11 млн т. Також зростає динаміка експорту продуктів переробки зерна, зокрема, борошна. Його з початку поточного маркетингового року поставили на зовнішні ринки майже 160 тис. т.

Читайте також: Експорт сільгосппродукції з України в 2012 р. виріс на 40%

Крім того, за даними Присяжнюка, наявних запасів зерна достатньо для внутрішніх потреб. При цьому є ще значні можливості експорту у квітні-червні. "В Україні немає підстав для виникнення дефіциту зерна на внутрішньому ринку. Крім того, враховуючи процеси, які відбуватимуться на зовнішньому і внутрішньому ринках, показники балансу будуть коригуватися. Загалом, до кінця липня ми плануємо виконати поставки прогнозованих обсягів зерна, т.е . експортувати 24,6 млн т зернових ", - додав Присяжнюк.

Раніше Присяжнюк заявляв, що Україна здатна забезпечити продовольчу безпеку країни без прийняття рішення про обмеження експорту зернових культур. Також, за словами Присяжнюка в 2012 році українські експортери вийшли на нові ринки, зокрема Японії, Тайваню, Швейцарії, Об'єднаних Арабських Еміратів та Південно-Африканської Республіки.

Нагадаємо, 28 листопада 2012 р. перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Іван Бісюк заявив, що Кабінет міністрів України не планує обмежувати експорт пшениці. Бісюк підкреслив, що поки немає такої необхідності.

Читайте також: Україна здатна забезпечити продбезпеку без обмеження експорту зерна, - Присяжнюк

На початку жовтня стало відомо, що Україна обмежить експорт продовольчої пшениці у випадку, якщо її запасів буде вистачати тільки для забезпечення продовольчої безпеки. Учасники ринку, втім не виключали можливості відмови від експорту. Зокрема, президент Української зернової асоціації Володимир Клименко заявив, що зернотрейдери готові припинити експорт продовольчої пшениці. Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко також підтримав готовність до узгоджених дій та виконання положень меморандуму, зазначивши, що вільні для експорту обсяги продовольчої пшениці на той момент були майже вичерпані.

Читайте також: Більше половини експорту в I кварталі склали метал та сільгосппродукція

Минулого разу Кабмін вдавався до заборони експорту після поганого врожаю 2010 р. Тоді квоти на експорт зернових були запроваджені урядом на початку жовтня 2010 р. на термін до 31 грудня 2010 г.. В кінці 2010 р. квотування було продовжено до 31 березня 2011 р., потім уряд вирішив продовжити квотування зерна ще на три місяці. Повністю квоти були скасовані лише 4 червня 2011 р.

Як повідомлялося, через несприятливі погодні умови в 2012 р. виробництво пшениці в Україні зменшилося, порівняно з 2011 р., майже на третину.