ua en ru

Україна і США не змогли підписати меморандум з питань ядерної безпеки

Автор: RBC.UA
У Вільнюсі вчора міністр закордонних справ Костянтин Грищенко і держсекретар США Хілларі Клінтон, за інформацією джерел, повинні були підписати меморандум про взаєморозуміння між урядом України та урядом Сполучених Штатів Америки щодо співробітництва у питаннях ядерної безпеки.

У Вільнюсі вчора міністр закордонних справ Костянтин Грищенко і держсекретар США Хілларі Клінтон, за інформацією джерел, повинні були підписати меморандум про взаєморозуміння між урядом України та урядом Сполучених Штатів Америки щодо співробітництва у питаннях ядерної безпеки. Проте підписання не відбулося, повідомляє "Дзеркало тижня. Україна".

Американці озвучили готовність надати Україні компенсаційний пакет приблизно в 40 млн дол. за вивіз усього високозбагаченого урану (ВЗУ) і вже доставили в Україну певну кількість низькозбагаченого урану (НОУ) для Київського інституту ядерних досліджень і почали заходи щодо посилення технічного потенціалу Севастопольського університету ядерної енергії та промисловості.

Але ще минулої зими надходили уривчасті відомості про те, що американська сторона не хоче фіксувати на папері свої зобов'язання щодо її участі в будівництві в Харкові сучасної ядерної установки - джерела нейтронів, заснованого на підкритичній збірці, керованої електронним прискорювачем. Українська ж сторона наполягала на підписанні відповідного документа, повідомляє видання.

"Врешті-решт, меморандум був підготовлений, погоджений сторонами і готовий до підписання. Американська сторона була готова до підписання документа, але український міністр закордонних справ прилетів до Вільнюса, не маючи достатніх повноважень для підписання меморандуму", - повідомляє видання.

Оскільки документ є міжурядовим, його підписання мало передувати ухвалення відповідного розпорядження Кабміну. За інформацією видання, на своєму останньому засіданні в середу, 29 червня, український уряд не розглядав питання про меморандум зі Сполученими Штатами.

Слід зазначити, на заході, присвяченому 25-й річниці Чорнобильської катастрофи, в квітні 2011 р. помічник держсекретаря США з питань контролю над озброєннями, верифікації та врегулювання суперечок Роуз Готтемюллер заявив, що Україна продемонструвала реальне лідерство в сфері ядерної безпеки і мирного використання ядерних технологій.

Готтемюллер підкреслив, що США залишаються вірними своїм зобов'язанням щодо допомоги Україні в реалізації проектів у сфері ядерної безпеки.

У свою чергу Прем'єр-міністр Україна Микола Азаров у червні 2011 р. на зустрічі з гендиректором МАГАТЕ Юкіа Амано у Відні заявив, що Україна практично виконала зобов'язання з вивезення збагаченого урану зі своєї території.

Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович на Вашингтонському саміті в квітні 2010 р. заявив, що Україна позбудеться усіх запасів високозбагаченого урану в обмін на необхідну технічну і фінансову допомогу в цьому питанні з боку США.

Україна також взяла на себе зобов'язання з вивезення залишку високозбагаченого урану до проведення в квітні 2012 р. наступні саміту з ядерної безпеки в Сеулі.

У 2010 р. загальний обсяг вивезених ядерних матеріалів склав 106 кг.