ua en ru

Україна і Росія планують створити два СП на базі української ГТС

Автор: RBC.UA
Проект міждержавного українсько-російської газової угоди передбачає створення на базі української газотранспортної системи двох спільних з "Газпромом" підприємств в пропорції 50 на 50. Про це пише видання "Дзеркало тижня. Україна".

Проект міждержавного українсько-російської газової угоди передбачає створення на базі української газотранспортної системи двох спільних з "Газпромом" підприємств в пропорції 50 на 50. Про це пише видання "Дзеркало тижня. Україна".

Перше спільне (газотранспортне) підприємство передбачає безпосередньо магістральні (транзитні) газопроводи та підземні сховища газу (ПСГ) України. Українська частина переговорної групи була проти включення на цьому етапі українських ПСГ до складу газотранзитного СП.

Перше СП також буде наділено винятковим, монопольним правом здійснювати транзит газу територією України до Європи. Закріплення цього виняткового права за газотранзитними СП чітко прописано в проекті газової угоди і, відповідно, робить неможливим участь у транзиті імпортного газу будь-якої іншої, третьої, сторони (чи компанії). За винятком "дочок" самого газотранзитного СП, заснування яких завбачливо передбачено проектантами цієї угоди.

До газотранспортного СП переходять також функції диспетчерського управління магістральними газопроводами і ПСГ України.

Друге СП (назвемо його газорозподільним) планується створити з "Газпромом" на базі внутрішніх газорозподільних мереж України.

Зазначимо, що в проекті документа чітко не сказано, де саме мають бути зареєстровані перше і друге СП. Але не виключається, що "батьківщиною" російсько-українського газотранзитного СП можуть обрати іншу, крім України і РФ, країну.

Ще один істотний пункт можливої ​​угоди передбачає повну юридичну недоторканність створюваних СП. Тобто на них не будуть поширюватися ні можливі зміни податкового законодавства України, ні антимонопольне законодавство, а отже, і вимоги АМКУ (який теоретично повинен взяти під контроль кожного суб'єкта, що зазіхає на більше 25-30% будь-якого ринку товарів і послуг в Україні), ні будь-які тарифні зміни, ні законодавство про державні закупівлі.

Зазначимо, в середу, 7 грудня, на засіданні Кабінету міністрів Азаров дав розпорядження готувати найжорсткіший варіант державного бюджету-2012 з ціною імпортованого газу не менше 400 дол за 1000 кубометрів і вносити такий документ на розгляд Верховної Ради. Зазначається, що Азаров не бажає брати на себе відповідальність за здачу української газотранспортної системи (ГТС). Це може означати, що на українсько-російському газовому фронті, де анонсувалася близька "мирна угода", виникли певні ускладнення.

Раніше повідомлялося, що Президент України запропонує створити тристоронній газовий консорціум за участю країн Євросоюзу і "Газпрому".

26 вересня після переговорів Віктора Януковича з Президентом і прем'єром РФ Дмитром Медведєвим і Володимиром Путіним у Завидово повідомлялося, що Росія готова обговорювати створення тристороннього газового консорціуму з ЄС на базі української ГТС.

22 вересня ц.р. Віктор Янукович у Нью-Йорку заявив, що Україна розраховує отримати гарантії транспортування через її територію російських нафти і газу. Мова йде про об'єднання зусиль України і Росії щодо поставок енергоносіїв до Європи, а також про можливість України отримати певні гарантії транспортування через її територію нафти і газу.

Глава держави також зазначив, що в таких питаннях, як розвиток, модернізація або будівництво нових шляхів поставок енергоносіїв, переговори повинні проводитися як за участю країн-власників цих ресурсів (Росії, країн Каспійського басейну та Середньої Азії), так і споживачів - країн Європи.

Раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров заявляв, що Україна може законсервувати частину власної ГТС.