ua en ru

Україна і РФ відновили роботу газотранспортного консорціуму

Автор: RBC.UA
Акціонери українсько-російського ООО "Міжнародний консорціум з управління і розвитку газотранспортної системи України" ініціюють зміни в українське законодавства для зняття заборони на участь в управлінні українськими магістральними газопроводами іноземних компаній.

Акціонери українсько-російського ООО "Міжнародний консорціум з управління і розвитку газотранспортної системи України" ініціюють зміни в українське законодавства для зняття заборони на участь в управлінні українськими магістральними газопроводами іноземних компаній. Про це повідомив начальник управління по роботі з країнами ближнього зарубіжжя ВАТ "Газпром", керівник компанії "Газпром збут Україна" Анатолій Подмишальський на форумі "ПЕК України: сьогодення і майбутнє", передає кореспондент РБК-Україна.

"Цього місяця відбулися збори акціонерів консорціуму, який у нас був створений в 2004 р. з управління і розвитку газотранспортної системи України. Мені дуже приємно було почути, коли акціонери - "Нафтогаз України" і "Газпром" - спільно вирішили вийти із законодавчою ініціативою для внесення до необхідних законів положень, що дозволяють брати участь в управлінні газотранспортною системою іноземним державам, зокрема Росії", - сказав А.Подмишальский.

"Це дуже серйозний крок, який дозволяє сподіватися, що ми можемо думати про ГТС України. Можна буде сісти і визначитися з обсягами транспортування газу на значну перспективу, тоді вже будувати плани, що зберегти, що модернізувати", - продовжив він.

"Для забезпечення надійності постачань російського газу до Європи, Росія вимушена була реалізовувати проекти Північний і Південний потоки, які після їх пуску можуть декілька розвантажити українську систему", - зазначив представник "Газпрому". Він висловив сподівання, що концептуальні підходи українсько-російської співпраці в газовій сфері будуть озвучені на засіданні міжурядового комітету з питань економічного співробітництва, яке відбудеться 26 жовтня.

Нагадаємо, 3 серпня ц.р. міністр палива та енергетики України Юрій Бойко повідомив, що сподівається на позитивний результат переговорів щодо створення газотранспортного консорціуму. Він тоді заявив, що вже підготовлений технічний план реконструкції ГТС.

За його даними, за три роки треба замінити трубопроводів на суму приблизно 300 млн дол. Ще 800 млн дол. спрямують на заміну 60 газоперекачувальних агрегатів і пов'язаної з ними структури. Це дозволить знизити обсяги закупівлі в Росії паливного газу для газотранспортної системи з 4 млрд до 3 млрд куб. м.

Глава Мінпаливенерго також назвав обхідні газопроводи "Північний потік" і "Південний потік" "больовою точкою" для України.

Раніше, 17 червня Президент України Віктор Янукович підкреслив, що має намір модернізувати газотранспортну систему України, яка в даний момент може прокачувати близько 125 млрд куб. м газу, для підвищення її пропускної здатності.

27 травня ц.р. директор Світового банку у справах України, Білорусі і Молдови Мартін Райзер заявив, що СБ може взяти участь у модернізації української газотранспортної системи (ГТС), якщо Україна виконає умови угоди з модернізації.

У той же час президент Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Томас Міров заявив у квітні ц.р., що ЄБРР готовий виділити на фінансування модернізації української ГТС 400-450 млн дол. Він також уточнив, що в реалізації проектів із модернізації української ГТС , ЄБРР буде співпрацювати з іншими міжнародними фінансовими організаціями.

Раніше, 23 березня ц.р. в Брюсселі Україна та ЄС підписали спільну декларацію з питань модернізації вітчизняної ГТС. Декларацію так само підписали представники європейських банків, що дало початок переговорному процесу про виділення Україні кредиту на її модернізацію.

Відзначимо, 21 жовтня 2009 р. Кабмін затвердив концепцію модернізації української газотранспортної системи на 2009-2015 рр.

ГТС України є другою в Європі і однією з найбільших у світі. Її загальна протяжність становить 37,6 тис. км. Купівельна спроможність системи на вході становить 290 млрд куб. м на рік, на виході - 175 млрд куб. м. Система об'єднує 72 компресійні станції (122 компресорних цехи) і 13 підземних сховищ із найбільшим в Європі після Росії активним обсягом газу - більше 32 млрд куб. м.