ua en ru

Україна хоче переглянути умови свого членства в СОТ

Автор: RBC.UA
Україна має намір цього року почати переговори про перегляд умов свого членства у СОТ. Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на копію листа прем'єр-міністра Миколи Азарова главі Українського союзу промисловців і підприємців, нардепу Анатолію Кінаху.

Україна має намір цього року почати переговори про перегляд умов свого членства у СОТ. Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на копію листа прем'єр-міністра Миколи Азарова главі Українського союзу промисловців і підприємців, нардепу Анатолію Кінаху.

У листі наголошується, що в уряді планують до кінця року ініціювати переговори про зміну тарифних зобов'язань України, взятих при вступі до СОТ. Документ є відповіддю на звернення народного депутата про те, що Україні варто скористатися таким правом у відповідності зі ст. XXVIII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі СОТ. Згідно з цією статтею, члени організації мають право ініціювати переговори про перегляд митних ставок на черговий трирічний термін, який настане з 2012 р. Азаров відзначає, що процедура резервування такого перегляду не вимагає попередніх переговорів з іншими членами СОТ. В той же час такі переговори повинні базуватися на економічному й політичному аналізі наслідків підвищення ввізних ставок з урахуванням компенсаційних заходів, які будуть вимагати від України країни-члени СОТ".

Кінах не уточнив, по яким саме товарним групам пропонується переглянути митні ставки. Його основна вимога - встигнути почати переговори.

"Якщо ми не подамо таку заявку до кінця року, ми втратимо це право ще на три роки. При цьому паралельно необхідно почати консультації з виробниками та експертами, визначивши перелік товарних груп, по яких нам необхідний перегляд ввізних мит", - заявив він виданню.

За словами депутата, до таких груп можна віднести продукцію авто- і авіабудування, легкої промисловості, а також ряд продуктів харчування. Слід зазначити, що вчора з проханням почати переговори з СОТ про перегляд митних ставок до уряду звернулися представники Федерації роботодавців, а також низки галузевих асоціацій. Вони запропонували підвищити імпортне мито на свинину, цукор-сирець, фосфорні добрива, легкові автомобілі.

Експерти рекомендують Кабміну підготуватися до зустрічних вимог інших членів СОТ, які будуть досить жорсткими.

Слід зазначити, що для подачі заявки у країни реально є не чотири місяці, а всього кілька тижнів. Заява про переговори має бути подана в період від 6 до 3 місяців до кінця трирічного періоду. Це означає, що в уряду дуже мало часу - до 30 вересня, при цьому до цієї дати країна повинна визначитися із запропонованими умовами перегляду. Крім того, правила торгової дипломатії передбачають проведення попередніх консультацій з основними торговельними партнерами, пише видання.

Слід зазначити, що Україні до сих пір погоджує своє законодавство до норм СОТ. Так, Кабінет міністрів України пропонує скасувати обов'язкову реєстрацію декларації виробника про відповідність. Про це йдеться в законопроекті "Про внесення змін до деяких законів України щодо скасування реєстрації декларації виробника про відповідність" № 9029, який уряд подав у липні до Верховної Ради. Така реєстрація декларацій суперечить зобов'язанням, узятим Україною при вступі до СОТ та європейського законодавства, а європейським законодавством у сфері технічного регулювання не передбачається реєстрація декларацій в держорганах.

Крім того існує потужне внутрішнє лобі, яке штовхає влади на порушення норм участі країни в СОТ. Зокрема мова йде про те, що асоціація "Укравтопром" у першій половині червня звернулася до Міністерства економіки України з проханням провести розслідування щодо імпорту легкових автомобілів з об'ємом двигунів від 1 до 2,2 л на предмет введення тимчасових захисних мит, а також подала уряду пропозицію розглянути можливість зміни для України умов членства в СОТ в частині рівня мит на ті ж легкові автомобілі.

Нагадаємо, що за заявами українських чиновників членство України у СОТ заважає приєднання нашої країни до Митного союзу, на чому наполягає Росія. Хоча в Росії сумніваються, що це так.

"Ми готові обговорити різні схеми співпраці з нашими українськими колегами. У тому числі перспективні плани, засновані на інтеграції України до Митного союзу. Але вона (українська влада), чомусь, кажуть, що членство в СОТ заважає їм бути в Митному Союзі. Але це трохи дивно, оскільки Митний союз не забороняє нам вступати в СОТ. Але це їх особиста думка", - вважає Президент РФ Дмитро Медведєв.