Україна до кінця січня визначиться з підрядником і термінами будівництва LNG-терміналу, - Ставицький (відео)
Україна до кінця січня цього року визначиться з підрядником і термінами будівництва LNG-терміналу в Одеській області. На даний момент уряд має три пропозиції щодо реалізації національного проекту. Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості України Едуард Ставицький сьогодні перед початком засідання Кабінету міністрів, передає кореспондент РБК-Україна.
"Ми їх вивчаємо, і я думаю, що до кінця січня ми остаточно визначимося з термінами, які будуть виконуватися ці роботи... На даний момент, ви розумієте, виникла ситуація, в якій іспанська компанія Gas Natural Fenosa відмовилася від участі в цьому проекті. Але у нас є інший підписант. Це компанія з американської сторони і ми зараз ведемо переговори з корейською компанією і з CNBC (Китай) і ми остаточно визначимося до кінця січня, чи буде підписано новий договір або це буде в рамках цього договору. Але я вважаю, що повинно бути підписано як мінімум доповнення до цього договору, як мінімум, а може і новий договір", - зазначив міністр.
Днями голова Державного агентства з інвестицій та національних проектів Владислав Каськів повідомив, що відомство опрацьовує більше 12 різних угод щодо реалізації проекту.
Також міністр додав, що будівництво першого майданчика одного з трьох заводів з газифікації вугілля в Україні почнеться в червні поточного року. "Насамперед, це заміщення природного газу і... цей проект вже почався. Наприкінці грудня ми підписали договір по кредиту з китайським банком, тому у нас за планом: в І кварталі ми підготуємо ТЕО цього проекту, затвердимо з нашими партнерами. Тому будемо безпосередньо займатися паралельно і самим проектом для того, щоб почати будівництво першого майданчика в червні", - зазначив міністр.
Читайте також: Кабмін оголосив Каськіву догану за LNG-термінал
Зазначимо, 26 листопада 2012 р. Держагентство з інвестицій і управління національними проектами публічно підписало рамкову угоду про наміри створити консорціум з управління LNG-терміналом з Gas Natural SDG. Увечері 26 листопада Gas Natural Fenosa розповсюдила повідомлення, в якому заявила, що не підписувала жодного контракту про інвестиції в LNG-термінал в Україні, не має представників в Україні, які б вели цю роботу, і категорично заперечує всі повідомлення в ЗМІ з цього приводу. Згідно з повідомленням Держагенства з інвестицій, непорозуміння між іспанською та українською сторонами було врегульовано.
У грудні 2012 р. іспанська Gas Natural Fenosa подала скаргу у Вищий суд Іспанії проти Джорді Сарда Бонвеї, 43-літнього лижного інструктора, який підозрюється в тому, що, видаючи себе за представника компанії, підписав фальшиву угоду з урядом України.
Кабмін навіть рекомендував Президентові оголосити голові Держінвестпроекту Владиславу Каськіву догану за скандал з підписанням контракту з Gas Natural SDG.
Читайте також: Gas Natural подала в суд на людину, яка підписала договір з Україною по LNG-терміналу
Нагадаємо, 26 листопада 2012 р. в Одеській обл. було розпочато будівництво LNG-терміналу потужністю 10 млрд куб. м газу в рік вартістю 969 млн євро. Термінал приймає 10 млрд куб. м газу в рік, що становить більше ніж третину обсягів блакитного палива, що імпортується з Росії. Проект буде реалізовувати в кілька етапів. На першому етапі буде побудовано плавуча установка для зберігання і регазифікації потужністю до 5 млрд куб. м природного газу в рік, на другому - наземний термінал з двома резервуарами. На третьому - третій резервуар і додаткове устаткування, необхідне для доведення потужності терміналу до 10 млрд куб. м.
Для підключення терміналу до ГТС побудують гілку газопроводу довжиною 65 км, і передбачається, що постачальниками зрідженого газу будуть Алжир, Лівія, Єгипет, Катар і Азербайджан. 735 млн євро - вартість LNG-терміналу, друга складова - морська частина третя складова - приєднання терміналу до ГТС. Таким чином, їх вартість 735, 121 та 113 млн євро - це сукупна вартість всіх проектів, пов'язаних з LNG-терміналом.
Читайте також: Ставицький обіцяє побудувати LNG-термінал
Будівництво LNG-терміналу розглядається Кабінетом міністрів як один із заходів щодо скорочення споживання російського газу. Спочатку термінал розрахований на прийом азербайджанського газу. Скраплений газ на український LNG-термінал може поставлятися з Туреччини. Крім того, повідомлялося, що Україна розгляне можливість закупівлі зрідженого газу в США.
Експерти вважають, що світове виробництво зрідженого природного газу росте швидше, ніж будь-якого іншого палива, погрожуючи позиціям традиційних постачальників нафти і газу в Європі і на Близькому Сході. Незважаючи на економічний спад, продажі ЗПГ в 2011 році виросли на 10%, а виробництво досягло 240,8 мільйона тонн, за даними Міжнародної групи імпортерів ЗПГ. У грошовому вираженні продажу ЗПГ склали 250-260 млрд дол. - близько третини продажів газу, тоді як нафти було продано на 2,2 трлн дол.