Україна 15 травня почне тестові поставки газу зі Словаччини (відео)
Україна 15 травня почне тестові поставки газу із Словаччини. Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості України Едуард Ставицький (на фото) сьогодні на брифінгу після участі в круглому столі щодо розвитку газового ринку України, передає радіо "Свобода".
"15 травня буде запущений тестовий режим, і ми проведемо тестовий обмін даними по черговому реверсному маршруту", - сказав Ставицький.
Міністр відзначив, що здійснення тестових поставок газу через Словаччину стало можливим, зокрема завдяки допомозі комісара ЄС з питань енергетики Гюнтера Еттінгера.
Читайте також: Євросоюз налаштований на розвиток газової взаємодії з Україною
Нагадаємо, Еттінгер сьогодні заявив, що Євросоюз зацікавлений в газових сховищах України, а також у двосторонній торгівлі газом.
Крім того, ЄС готовий надати частину фінансів на реконструкцію української ГТС. Також Євросоюз зацікавлений у реверсних постачаннях газу.
Вчора повідомлялося, що Еттінгер заявив про повну законність таких поставок. "З погляду європейського законодавства ми можемо сказати, що в рамках ЄС і Енергетичного співтовариства газ може текти вільно. Ніщо не заважає державам-членам ЄС встановити фізичні двонаправлені потужності з країнами - не членами ЄС і продавати газ за межами ЄС", - сказав Еттінгер.
Читайте також: Реверсні поставки газу з Польщі і Словаччини до України можуть скласти 10 млрд куб. м
Нагадаємо, в березні "Укртрансгаз" заявив, що Україна може почати постачання газу із Словаччини об'ємом до 10 млрд куб. м в рік. "Укртрансгаз" запропонував словацькій стороні використовувати один з чотирьох існуючих газопроводів для постачань газу до України.
Цю цифру підтвердив заступник директора і керівник юридичного департаменту секретаріату Енергетичного співтовариства Дірк Бушле. "Енергобезпека означає, що ви належите до інтегрованого енергоринку. Україна і ЄС тут розділяють плани, які мають високі пріоритети. Не варто себе одурювати в енергоавтономності в доступі до енергоносіїв, це величезний ринок. Ми відзначаємо позитивні зрушення в енергетичному секторі України в рамках членства в нашому співтоваристві. Це стосується не тільки забезпечення перших кроків в реформуванні енергетичного сектора, але і реальної диверсифікації постачань енергоносіїв. Це стосується реверсних постачань енергоносіїв з Польщі і Словаччини. Їх потенціал на рівні 10 млрд. куб м газу. Це і є реальна диверсифікація постачань енергоносіїв", - заявив Бушле.
Читайте також: Реверсні поставки газу з ЄС до України повністю законні, - Єврокомісія
Україна в рамках вибраної лінії економічної політики, направленої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані. У Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-термінала на турецькому побережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів.
Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.