ua en ru

УДЦР: Мобільні оператори готові відключати телефони, ІМЕІ яких не потрапили в "білий" список

Автор: RBC.UA
Українські оператори мобільного зв'язку практично готові приступити до відключення мобільних телефонів, коди ІМЕІ яких знаходяться в "сірому" та "чорному" списках. Про це повідомив начальник УДЦР Павло Слободянюк.

Українські оператори мобільного зв'язку практично готові приступити до відключення мобільних телефонів, коди ІМЕІ яких знаходяться в "сірому" та "чорному" списках. Про це повідомив начальник державного підприємства "Український державний центр радіочастот" (УДЦР) Павло Слободянюк, передає прес-служба Центру.

"За інформацією, що отримав УДЦР, чотири з п'яти українських операторів мобільного зв'язку (GSM) вже встановили обладнання, що дозволяє здійснювати відключення від мережі мобільних терміналів, коди ІМЕІ яких не потрапили до "білого" списку бази даних, яку веде УДЦР", - зазначив П.Слободянюк.

Відключення телефонів невідомого походження і тих, що були вкрадені або загублені власниками, додав П.Слободянюк, розпочнеться одразу після завершення налаштування необхідного обладнання п'ятим оператором. Це має відбутися восени 2010 р.

Керівник підприємства також нагадав, що процедура відключення передбачає спочатку надсилання власникам "сірих" телефонів СМС-повідомлень з попередженням про дату відключення. Такі повідомлення надсилатимуться оператором мобільного зв'язку відповідно до "сірого" чи "чорного" списків, що надані Українським державним центром радіочастот. Якщо протягом 90 днів з дати отримання абонент не зможе підтвердити в УДЦР легальність походження мобільного терміналу, то апарат буде відключено.

Списки постійно оновлюються, а так званий "чорний" список формуватиметься з кодів ІМЕІ телефонів, які не обслуговуватимуться. Передбачається, що до цього реєстру будуть занесені апарати, які було вкрадено.

На сьогодні з Міністерством внутрішніх справ України відпрацьовується юридична процедура щодо внесення ідентифікаційних кодів мобільних терміналів до "чорного" списку. Адже необхідно, крім заяви власника апарату про викрадення телефону, розробити механізм його внесення до цього списку.

Нагадаємо, у грудні 2009 р. П.Слободянюк заявляв, що мобільні телефони, які потрапили до «чорного списку», можуть бути відключені з 16 лютого 2010 р. Також він повідомив, що станом на 11 грудня 2009 р. за дозволом УДЦР до України ввезено 4 млн 162 тис. 983 мобільних телефони і додав, що в 2008 році "білих" мобілок країну ввезли лише 671 тисячу. Станом на 19 листопада від імпорту мобільних телефонів до державного бюджету надійшло 384,5 млн грн, що в 7 разів більше аналогічних показників 2008 року.

Як повідомлялося, НКРЗ 25 березня ц.р. створила єдиний реєстр легально ввезених телефонів для протидії постачання нелегальних і не призначених для ввезення в Україну мобільних телефонів. 5 лютого НКРС заборонила продаж мобільних телефонів, IMEI-коди яких відсутні в узагальненій базі даних УДЦР.

20 жовтня 2009 Український державний центр радіочастот (УДЦР) завершив формування узагальненої бази ІМЕІ-кодів мобільних телефонів. У «білий» список бази даних було внесено 79, 147956 млн. кодів ІМЕІ. З них 76, 239974 млн. - це коди мобільних телефонів, які на 1 вересня 2009 р. працювали в мережах українських операторів, а також продаються на законних підставах і будуть підключені до мереж операторів надалі.

У НКРЗ заявляли, що з цього моменту оператори мобільного зв'язку будуть перевіряти IMEI-коди телефонів і відключати незареєстровані телефони від своєї мережі. Оператори зв'язку стверджували, що їм нескладно подати в термін базу абонентських кодів, але заявлені строки останнього етапу (впровадження системи моніторингу IMEI-кодів) нездійсненні. НКРЗ і мобільні оператори домовились про перенесення термінів впровадження системи перевірки IMEI-кодів. "Астеліт" і "Українські радіосистеми" (УРС; TM Beeline) заявляли, що готові до реалізації проекту до кінця цього року, а МТС і "Київстар" - "не раніше початку, а то й середини наступного".

IMEI (International Mobile Equipment Identifier) - число, що складається з 15 цифр, являє собою унікальний номер кожного мобільного телефону стандарту GSM. Встановлюється на заводі при виготовленні і служить для точної і повної ідентифікації пристрою в мережі GSM.