чи вдасться Олесю Довгому уникнути кримінальної відповідальності
Народний депутат з групи "Воля народу" Олесь Довгий втритив недоторканість. Тепер одному з лідерів "молодої команди" колишнього мера Києва Леоніда Черновецького загрожує позбавлення волі на строк від трьох до восьми років. Однак впевнена поведінка Довгого і кепкування над генеральним прокурором Юрієм Луценко під час засідання регламентного комітету парламенту залишило відкритими питання щодо того, чи загрожує щось Довгому насправді. Поведінка тріумфатора після зняття імунітету лише посилила сумніви. Про те, що потрібно знати про Олеся Довгого, і що багато хто встиг забути - в матеріалі РБК-Україна.
У чому звинувачують Довгого
21 червня Генеральна прокуратура внесла подання на зняття з Олеся Довгого депутатської недоторканності. Того ж дня генпрокурор Юрій Луценко пояснив на своїй сторінці в Facebook, що в діях депутата вбачаються ознаки зловживання службовими обов'язками, вчинені у співучасті, з метою незаконного відчуження 10 земельних ділянок заказника Жуків острів загальною площею 44,25 га.
Довгого звинувачують у тому, що спільно з чиновниками Головного управління земельних ресурсів Києва та іншими особами він ще в жовтні 2007 року забезпечив прийняття депутатами Київради рішення про незаконну передачу землі в приватну власність. Це, за версією прокуратури, стало причиною збитків для міської скарбниці більш ніж на 81 млн гривень. Ділянки були виділені 23 обслуговуючим кооперативам для житлової забудови на 21-му кілометрі Столичного шосе в Голосіївському районі Києва нібито з порушенням регламенту міськради.
У разі доведення провини, депутату загрожує позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати державні посади протягом трьох років зі штрафом від 8,5 до 17 тис. гривень.
4 липня подання ГПУ розглянув регламентний комітет Верховної Ради, який вирішив, що воно має істотні недоліки, і передав документ в сесійний зал. 11 липня Рада підтримала подання Генпрокуратури на зняття недоторканності з Довгого. "За" таке рішення проголосував 251 депутат. Сам Довгий неодноразово звертався до колег і на засіданні регламентного комітету і вже в сесійній залі з проханням позбавити його імунітету.
Захищаючи себе, Довгий апелював до того, що рішення про виділення землі тоді в 2007-му, схвалював не тільки він, а Київрада як колегіальний орган. Тому він не може нести відповідальність за рішення депутатів. Також аргументом своєї невинності Довгий називає той факт, що ніби особисто не знайомий з особами, яким виділялася земля. За даними ГПУ, справу по Жуковому острову - єдиний епізод, за яким правоохоронці змогли пред'явити депутату обвинувачення. Адже вчитися обережності Довгий почав з перших днів своєї політичної кар'єри.
Довідка: 7 квітня 2017 Довгий задекларував доходи від зарплати - 154 тис. гривень, кошти на здійснення депутатських повноважень - 169 тис. гривень, 5,2 млн гривень доходу від відчуження ТОВ "Галерея Тетяни Миронової". 1,5 млн доларів, 169 тис. євро, 13,6 млн гривень, 30 тис. фунтів стерлінгів на банківських рахунках. Дружина Довгого - Катерина Горіна задекларувала 340 тис. євро, 40 тис. гривень і 96 доларів на банківських рахунках.
Довгий: початок шляху
Зараз Олесю Довгому 37 років. Він - один з лідерів парламентської групи "Воля народу" і головний комунікатор між цим ситуативним об'єднанням і Адміністрацією президента. За плечима у молодого політика мільйонні статки, кар'єра і вміння виходити сухим з води" в самих безвихідних ситуаціях.
У політику Довгий потрапив у 2006 році після обрання депутатом Київської міської ради під №3 виборчого списку "Блоку Леоніда Черновецького". Після - був обраний заступником міського голови - секретарем Київради. По суті, Довгий протягом декількох років особисто керував радою - Леонід Черновецький рутинної бюрократичною роботою себе не обтяжував, а ось, Довгий, навпаки, цю роботу любив. Крок за кроком, рішення за рішенням, підпис за підписом молодий секретар міськради заробляв собі ім'я, будував кар'єру і збирав статки.
Вже на момент обрання депутатом Довгий задекларував близько 20 млн гривень. Походження коштів пояснювалося просто - Довгий володів часткою в сімейному бізнесі. Родина Довгих налагодила ліцензійне виробництво телевізорів Sanyo і Philips, була партнером мережі медичних клінік "Добробут", власником приватної клініки "Достомед" та мережі магазинів, які представляють в Україні преміальну марку електроніки Bang & Olufsen. Також бізнес сім'ї Довгих пов'язували з мережею продуктових супермаркетів "Чумацький шлях", яка в 2015 році була поглинена мережею "Велика кишеня". Крім того, в сферу бізнес-інтересів сім'ї входили операції з цінними паперами і нерухомістю.
У квітні 2011 року Довгий пішов у відставку, яку сам же пояснював приходом до влади "регіоналів". Що, за словами Довгого, призвело до обмеження повноважень мера Києва і розширення повноважень ставленика Віктора Януковича, голови КМДА Олександра Попова. Насправді ж Довгий просто дистанціювався від втратив реальну владу, а потім і зовсім покинув Україну Леоніда Черновецького. Причому зробив він це вчасно, оскільки стосовно кількох наближених до Черновецького людей були порушені кримінальні справи за фактами зловживань при розподілі столичної власності. Це дало підстави для членів команди Черновецького звинувачувати депутата у співпраці з "Партією регіонів".
Самостійне плавання
Після фактичного розколу команди Черновецького Довгий, маючи на то необхідний ресурс, вирішив залишитися в публічній політиці, і в 2012 році балотувався до парламенту по 214-му київському окрузі. Ті вибори Довгий програв кандидату від об'єднаної опозиції Віктору Чумаку, але висновки зробив - зрозумів, що на столицю часу, сил і грошей краще не витрачати.
Виїхавши в 2014 році подалі від центру, і балотуючись по округу №102 Кіровоградської області, де мало хто пам'ятав його скандальну роботу в Київраді, Довгий, нарешті, отримує заповітний мандат.
Вже після оголошення перемоги Довгого "Комітет виборців України" звернувся до ЦВК з проханням звернути увагу на порушення в окрузі. КВУ говорив про "підкуп виборців, бандитизмі, тиску на членів виборчої комісії та спостерігачів", вимагав оголосити перевибори. Але ЦВК не знайшла підстав визнавати вибори в 102 окрузі недійсними.
Цінний зв'язковий та "плівки Онищенко"
У Раді Довгий увійшов до складу депутатської групи "Воля народу". Група зараз нараховує 17 депутатів при необхідних для існування депутатської групи 19 осіб (кількість найменшою на момент початку роботи парламенту VIII скликання фракції - вимога Регламенту). У разі недобору група розпадеться вже восени. Втім, джерела РБК-Україна на Банковій наполягають на тому, що лояльна до влади депутатська група збереже своє існування - відсутніх депутатів "додадуть" вже восени.
У парламенті, за даними джерел видання, Довгий є одним з основних переговірників від "Волі народу" з "Блоком Петра Порошенко" голосуванням. Контакти від БПП з Довгим підтримує ще один представник "молодої команди" Черновецького Сергій Березенко. Зараз Березенко - заступник голови фракції БПП, а з 2006 по 2014 роки був депутатом Київради від Блоку Леоніда Черновецького та навіть очолював молодіжне крило його партії з 2006 року.
"Усунення" Довгого з парламенту забезпечило б більш істотний вплив і роль головного комунікатора з владою Ярославу Москаленку - номінальному чолі групи "Воля народу".
Довгий також фігурує в скандалі з одіозним депутатом його ж групи "Воля народу" - Олександром Оніщенко, з якого парламент зняв недоторканість влітку минулого року. Згідно "плівкам Онищенко", достовірність яких не доведена, Довгий виступав посередником у переговорах між ним і президентом Петром Порошенком. За словами Онищенка, Довгий прилітав до нього в Лондон, щоб обговорити суми, заплативши які депутат зможе повернутися в Україну, і проти нього будуть закриті кримінальні справи. У свою чергу Довгий запевняв, що рекомендував Онищенко співпрацювати зі слідством і відшкодувати втрати, завдані бюджету України.
Що далі
На прийняте парламентом рішення про зняття з нього депутатської недоторканності Довгий відреагував спокійно. Таку реакцію почасти можна пояснити закінченням строку позовної давності по справі, в якому звинувачують Довгого. Тобто, якщо рішення суду у справі про незаконний продаж земельних ділянок на Жуковому острові не буде винесено до 5 вересня, ГПУ буде зобов'язана справу закрити. Грамотні адвокати, яких може собі дозволити Довгий, без праці затягнути судовий процес. А виграти справу після звинувачень ГПУ - в політичному відношенні дорогого коштує.