ua en ru

Мерський УДАР: знайдуть заміну Кличко в партії Порошенко

Мерський УДАР: знайдуть заміну Кличко в партії Порошенко Кличко задумався над відходом з "Солідарності"

Партія Петра Порошенка "Солідарність" увечері 3 червня проведе з'їзд. На ньому соратники президента повинні висунути кандидатів на довиборах у 7 мажоритарних округах. Але є питання цікавіше: чи залишиться Віталій Кличко керівником політсили Порошенко.

Тиждень тому мер Києва, який трохи менше року тому очолив "Солідарність", заявив, що склав повноваження її керівника. До цього його зобов'язує закон про держслужбу, який набув чинності 1 травня нинішнього року.

Але на майбутньому з'їзді Кличко не буде, адже ще минулого тижня він полетів до США.

Це стало гарним приводом перенести вирішення питання, адже в БПП досі не знають, кого ще можна зробити главою партії. Чи може Кличко залишитися "біля керма" "Солідарності", і чи є у президента йому заміна - розбиралася РБК-Україна.

Обмануті надії

Главою "Солідарності" Кличка обрали в кінці серпня минулого року. Це було частиною домовленостей про спільну участь у виборах партії президента і партії мера УДАР.

Довгий час градоначальник Києва і його соратники роздумували про те, чи йти на вибори самостійно чи в команді президента. Пересічні Ударівці були, безумовно, за збереження своєї партії.

Але в президента вирішили інакше. "Ніякого об'єднання - лише злиття!", - говорив у минулому році журналістам нинішній перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко.

У підсумку УДАР отримав квоту на 30% від кандидатів, а в Києві, Львові, Закарпатті та Полтаві - по 50%. Прямо на партійному з'їзді колеги з БПП їх "кинули" - обіцяне назву "УДАР-Солідарність" партії так і не дали. Пояснили тим, що не встигають поміняти документи до виборів. Але Віталія Кличка все ж зробили лідером партії, хоча за очі, не соромлячись, називали "весільним генералом" і "феєричним головою БПП".

Давши посаду голови партії, Кличко не отримав у ній реальних повноважень і не вів партійної роботи. Втім, і під час успішної фази історії Удару цю роботу завжди вів нинішній заступник глави АП Віталій Ковальчук. Бували випадки, коли Кличко в останній момент дізнавався, на яку дату заплановано з'їзд "Солідарності".

А ось сама партія УДАР, всупереч обіцянкам, не була ліквідована. Вона була переоформлена на Павла Тупальського.

В останній місяць серед депутатів все активніше обговорюють чутки про те, що партія УДАР буде відроджуватися. І що нібито штовхає в цю сторону Віталія Кличка депутат "Оппоблока" Сергій Льовочкін.

"Мені нічого про це не відомо. А говорити про якусь зміну формату співпраці партій до виборів, безглуздо. Зараз наші партійці активно працюють в БПП-Солідарність", - каже кум мера Києва, нардеп від БПП Артур Палатний.

Взятися за старе

Інші депутати з групи УДАР у парламенті не під диктофон кажуть, що Кличко "почав "протрушивать" місцеві осередки УДАР", піднімати реєстраційні документи на партію і думати, що з нею робити далі.

Колишній соратник Кличка розповів РБК-Україна, що мера не влаштовувало співпрацю з президентською командою, адже і вона так і не виконала багато зобов'язань, взятих перед столичним градоначальником щодо розподілу посад. "Його постійно кидають. Його постійно обманюють", - розповів депутат. Зокрема, Кличко обіцяли прокурора Києва, але не дали.

Обіцяли, що його соратниця Оксана Продан отримає крісло голови парламентського комітету з питань податкової та митної політики. В результаті амбіційна Продан отримала посаду заступника голови фракції, і то у зв'язку з тим, що вона очолила групу УДАР у фракції БПП, адже колишній координатор групи Тарас Кутовий пішов працювати міністром АПК в уряд. Що стосується самого Кутового, його призначення в Кабмін ніяк не пов'язано з УДАРом. Він досить давно дистанціювався від Кличка.

В оточенні Кличка кажуть, що партія "УДАР" поки законсервована, але не підтверджують і не спростовують інформацію про те, що мер Києва вирішив відновлювати свою політсилу.

Правда, навіть якщо мер надумає відновити своє політичне "чадо", опоненти кажуть, що Кличко буде складно налагодити роботу, адже партія не має ні регіональних осередків, ні добре побудованої мережі.

У той же час, за твердженням Артура Палатного, місцеві партійні осередки УДАР дуже навіть робітники і чесно перейшли під прапор "БПП-Солідарності". Якщо столичний мер вирішить раптом повернути до політичної активності свою партію, то повинен буде вирішити ще одне питання – хто ж її очолить. Законодавство не дозволяє йому (як голові Київської міської державної адмінстрації) мати членство в якійсь партії, ні очолювати її.

Правда, є в оточенні Кличка соратники, які не виключають звернення до Конституційного суду, щоб отримати роз'яснення, чи може мер бути партійним.

Нардеп від БПП Валерій Карпунцов не виключає, що в разі, якщо політичне воскресіння УДАР таки відбудеться, партію може очолити брат мера Володимир. Якщо він у липні проведе останній бій і залишить великий спорт.

Але в законі чітко зазначено, що його дія поширюється на глав адміністрацій, і не поширюється на місцевих депутатів і посадових осіб місцевого самоврядування. А Кличко у 2014 сам наполіг на поєднанні цих посад. Так що навряд чи відповідь буде позитивною і, якщо такий варіант (з зверненням до КС), комусь прийде в голову, то тільки для того, щоб відкласти вирішення питання про зміну голови БПП.

Безпритульні

17 травня в інтерв'ю журналістам народний депутат Олексій Гончаренко анонсував, що питання про зміну голови партії буде розглянуто на найближчому з'їзді.

Але за два дні до з'їзду в партії президента немає готового кандидата на цю посаду. У полсиле обговорюються кандидатури віце-спікера Ірини Геращенко та голови фракції БПП Ігоря Гриніва. За інформацією депутатів, що приймають рішення в партії, обидва не горять бажанням очолювати партію.

"Взагалі я, звичайно, багато чого бачив на віку, але такого ще не траплялося. Раніше в партії було як: засідає керівництво, вирішує, коли з'їзд, і тоді оргкомітет кров з носа організовує його в строк. Тут же з'їзди трапляються тоді, коли оргкомітет нарешті збереться з силами когось зібрати", - говорить один з представників партії.

"На місцевих виборах був такий бедлам, що виборчкоми змушені були по дзвінку приймати кандидатів після опівночі, всі терміни прийому пройшли. А в одній з областей взагалі не змогли подати список, і голова осередку потім виправдовувався, що це - політичні провокації", - повідомив співрозмовник РБК-Україна.

Фактично, зараз партією займаються перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко і його найближчий соратник Сергій Березенко. Секретаріатом політсили керує близький до Березенко Максим Саврасов, який нещодавно став народним депутатом від БПП. Саме його підшефні забули повідомити делегатів з'їзду, що вони будуть розглядати питання зміни глави партії.

"Розумієте, коли розсилали запрошення, то ще не знали, що Кличко подасть у відставку, тому зараз питання не зможемо розглянути", - виправдовується один з депутатів.

Хоча на умовах анонімності багато визнають, що весь цей спектакль від того, що просто нема кого ставити головою партії. "Скажу вам точно, що Ударівцю цю посаду точно не запропонують. Хоча Оксана Продан могла б скласти конкуренцію Ірі Геращенко", - жартує один із соратників Кличка.

Багато депутати вважали, що буде логічним, щоб цю ношу взяв на себе Ігор Гринів. Але, схоже, що у глави фракції БПП не найкращі стосунки з кураторами партії. Як відомо, на місцевих виборах кампанією займалися Кононенко і Березенко. А Гринів від неї повністю відсторонився, і партія президента змушена була вдатися до допомоги "Народного фронту" в особі заступника голови фракції НФ Вікторії Сюмар.

"Гринів ж неконфліктна людина. Але він раз сказав, його проігнорували. Другий раз, а на третій втратив інтерес до того, що відбувається", - пояснює один з близьких соратників президента.

А оскільки після відходу Юрія Луценка в Генпрокуратуру у БПП немає інших сильних публічних фігур, то найвірогіднішим кандидатом на посаду глави партії є Ірина Геращенко. До того ж це єдина комбінація, коли лідер партії парламентської ієрархії вище голови фракції.

Якщо, звичайно, президент не ризикне запропонувати цю посаду прем'єру Володимиру Гройсману, його першому заступнику Степану Кубіву або міністру аграрної політики Тараса Кутового. На них норми закону про держслужбу не поширюються.