Удар пляшкою: страх і ненависть в коаліції
В парламентській більшості чергова криза. Спочатку про можливий вихід з коаліції заговорили у фракції "Самопоміч", але потім колеги мера Львова Андрія Садового все ж вирішили залишитися у владній команді. Проте відразу ж після цього в прямому сенсі слова побилися прем'єрський "Народний фронт" і "Батьківщина".
Вчора ввечері заступник голови НФ Андрій Тетерук вдарив пляшкою по голові соратника Тимошенко Олександру Кужель. Інцидент стався біля кабінету спікера парламенту Володимира Гройсмана. Кужель обурювалася тим, що Рада так і не розглянула закон про зниження ставок ренти на видобуток газу. Нагадаємо, позиції прем'єра і "Батьківщини" з цього питання принципово розходяться.
У відповідь Тетерук назвав соратницю Тимошенко "старою дурепою", а та почала бити його сумкою, але колишній військовий відмахнувся від колеги пляшкою з водою, яку тримав у руці. У підсумку у Кужель лікарі діагностували струс мозку, а "Батьківщина" вимагає, щоб Тетерук склав депутатський мандат. Тетерук через Facebook вже публічно вибачився за інцидент, але соратники Тимошенко і далі хочуть крові.
РБК-Україна спробувало розібратися, чи збережеться після всіх цих перипетій коаліція в парламенті.
Розбрід і хитання
У понеділок, на зустрічі з фракцією БПП Президент Петро Порошенко повідомив, що Тимошенко торгується - вона готова проголосувати за пакет законів по візовій лібералізації з ЄС, але коаліція має прийняти її закон про зниження газової ренти. У неформальному спілкуванні депутати від БПП стверджують, що команда Порошенка погодилася на таку пропозицію лідера "Батьківщини". Але на практиці вийшло інакше.
Вчора Рада провалила два закони, які необхідні для виконання Києвом зобов'язань перед ЄС. Спочатку депутати не підтримали зміни до Трудового кодексу, які гарантують недискримінацію громадян за ознакою сексуальної орієнтації, а потім не змогли прийняти закон про зміну правил реалізації так званого "спецконфиската" - майна, яке заарештовано у громадян у зв'язку з кримінальними злочинами. Розгляд цього закону перенесено на вівторок, до того часу профільний комітет Ради повинен доопрацювати текст документа. Депутати запевняють - "безвізові закони" вони провалили не спеціально, а через їх низьку якість.
"Послухайте, Петренко (міністр юстиції Павло Петренко, - ред.) спеціально тягнув до останнього, щоб вставити в закон потрібні йому норми. Він разом з Соболєвим (Єгор Соболєв, голова антикорупційного комітету Ради, - ред.) задумав створити комісію, яка буде розпоряджатися заарештованим майном і отримає право продавати майно навіть тих людей, вина яких ще не доведена в суді. Як ми могли проголосувати за таке?", - обурився в розмові з РБК-Україна один з керівників фракції БПП.
За його словами, парламент обов'язково прийме закон про "спецконфіскат" у вівторок, коли експертна місія Євросоюзу планує відправити в Єврокомісію звіт з висновком про те, чи готова Україна до безвізового режиму.
"Все буде в порядку, ми все встигнемо", - запевнив нардеп.
На наступний тиждень перенесено і розгляд закону про ренту на видобуток газу, і ще шість законопроектів, на ухваленні яких наполягає Тимошенко. Власне, цей факт і спровокував конфлікт між Кужель і Тетеруком.
У війні з урядом з приводу зниження ставок ренти і перегляду комунальних тарифів Юлія Тимошенко укладає ситуативні союзи. Так, за інформацією РБК-Україна, в понеділок керівник "Батьківщини" зустрічалася з головою депутатської групи "Воля народу" Ярославом Москаленком. За підсумками зустрічі екс-прем'єр направила в секретаріат Верховної Ради листа з проханням включити в список авторів семи законів, на ухваленні яких наполягає, Москаленко, а також керівника фракції "Самопоміч" Олега Березюка.
Фото: копія листа Юлії Тимошенко
Варто звернути увагу на те, що група "Воля народу" традиційно в парламенті підтримує важливі для Президента закони. Довгий час соратники покійного Ігоря Єремєєва допомагали голосами і прем'єру. Примітно, що "Воля народу" і "Народний фронт" сусіди - обидві політсили орендують офіси в бізнес-центрі "Карнегі". Але напередодні загибелі Єремєєва його стосунки з Яценюком зіпсувалися.
Тоді прес-служба Кабміну розповсюдила заяву, що група компаній WOG Єремєєва заборгувала НАК "Нафтогаз України" 373 млн грн. Тоді ж Яценюк у телефонній розмові зажадав у Єремєєва погасити борг протягом 72 годин, інакше правоохоронні органи почнуть за цим фактом слідчі дії. У відповідь представники WOG заявили, що ніякого боргу у них перед держкомпанією не існує. Не дивно, що тепер "Воля народу" підтримала Тимошенко у її атаці на Кабмін.
Логічним виглядає і зближення з "Батьківщиною" фракції "Самопомочі". РБК-Україна писало, що соратники Садового всерйоз подумують над виходом з коаліції. Співрозмовники видання в Генпрокуратурі стверджують - це пов'язано з тим, що правоохоронці ведуть розробку кримінальних справ щодо відразу кількох нардепів від "Самопомочи", зокрема Семена Семенченко та Єгора Соболєва. Нібито їх можуть заарештувати, щоб продемонструвати громадськості, мовляв, ГПУ неупереджена у своїй боротьбі з корупцією - заарештовує не тільки політичного опонента Президента Геннадія Корбана, але і його союзників з "Самопомочи".
"Ми давно займаємося Семеном Семенченко і Павлом Кишкарем, правда, він уже не в "Самопомочі". Справи стосуються мародерства і здирництва", - розповіло високопоставлене джерело РБК-Україна в ГПУ.
Гра на підвищення
В команді Президента і прем'єра впевнені: Юлія Тимошенко активізувалася в війні з Арсенієм Яценюком, щоб домогтися його відставки. Адже через місяць уряд втрачає імунітет - минає рік з моменту прийняття парламентом програми діяльності Кабміну.
РБК-Україна писало, що оточення Яценюка запевняє - у разі його звільнення "Народний фронт" вийде з коаліції і тоді Президент буде змушений або переформатувати більшість, або призначити нові парламентські вибори.
Вони також вигідні Тимошенко, адже на місцевих виборах "Батьківщина" показала результат краще, ніж на останніх виборах Ради. Втім, в оточенні Президента запевнили: він не проти того, щоб Яценюк залишився прем'єром.
"Ми чудово розуміємо, що Тимошенко і Садовий зараз будуть шантажувати нас виходом їх фракцій з коаліції, щоб ми виконували всі їхні "хотілки". Але ми готові навіть до того, що вони удвох вийдуть з більшості. У нас на двох з НФ 223 нардепа. Якщо що, "приростемо" за рахунок позафракційних, і буде у нас більшість без головного болю", - заявило джерело з оточення Президента.
Одночасно в Адміністрації Президента запевняють, що готові і до крайнього варіанту у вигляді дострокових парламентських виборів. Так, за підсумками місцевих виборів, АП доручила соціологам змоделювати результати на гіпотетичних виборах у Верховну Раду.
У розпорядженні РБК-Україна опинився аналітичний звіт, який для АП підготували соціологічні агентства "Рейтинг", "Соціс", центр ім. Разумкова та КМІС. Згідно з ним, якщо б замість місцевих рад громадяни 25 жовтня обирали новий склад парламенту, до Ради пройшло б сім політичних партій з таким результатом:
БПП - 20,2%
"Батьківщина" - 12,0%
"Опозиційний блок" - 9,4%
"УКРОП" - 6,2%
Радикальна партія Ляшка - 5,8%
"Свобода" - 5,8%
"Самопоміч" - 5,3%
Якщо вірити соціологам, БПП на дострокових виборах у Раду покаже практично той же результат, що і в минулому році. Нагадаємо, тоді партія Порошенка набрала 21,8% голосів. Який результат може на виборах показати НФ невідомо, адже в місцевій кампанії партія прем'єра не брала участі.
Зате "Батьківщина" серйозно поліпшила свій результат. Нагадаємо, в 2014 р. вона набрала 5,7% голосів. Якщо б партія Тимошенко посіла друге місце, це давало б їй підстави претендувати на посаду прем'єра. Адже БПП у будь-якому випадку довелося б шукати союзників для формування коаліції.
Таким чином, команда Президента намагається продемонструвати - їй чвари в коаліції не страшні, а активізація Тимошенко у війні з Кабміном тільки на руку Порошенко, адже це лише посилює залежність від нього Яценюка і, по суті, перетворює його з самостійного гравця на виконавця волі голови держави.