ua en ru

Вчені вперше виявили планету за межами нашої галактики

Автор: RBC.UA
Планета, схожа на Юпітер, обертається навколо зірки, що колись входила до складу карликової галактики, яку пізніше поглинула наша галактика Чумацький Шлях.

Планета, схожа на Юпітер, обертається навколо зірки, що колись входила до складу карликової галактики, яку пізніше поглинула наша галактика Чумацький Шлях, передає BBC із посиланням на журналі Science.

Зоряна система, яка пережила цей процес, розташована за 2 тис. світлових років від Землі, у сузір'ї Піч у Південній півкулі, і була відкрита за допомогою телескопа в Чилі. Зірка, що позначається як HIP 13044, наближається до кінця свого життєвого циклу.

Раніше астрономи різними способами виявили близько 500 схожих на Землю планет за межами Сонячної системи - так званих "екзопланет". Проте всі відомі до цього часу планети зароджувалися в межах Чумацького Шляху. А тепер вдалося розгледіти небесне тіло, яке розташоване на орбіті однієї із зірок "потоку Хелм". Про цю групу зірок відомо те, що в минулому вони утворювали окрему невелику галактику. 6-9 млрд р. тому наша галактика її поглинула.

Нововідкрита планета велика, важить як мінімум у 1,25 рази більше від Юпітера. Вона обертається на невеликій відстані від своєї зірки - період обертання становить лише 16,2 дні. На думку вчених, така планета могла утворитися лише на початку циклу існування зоряної системи, тобто до того, як система стала частиною нашої галактики.

"Вперше астрономи зафіксували планетарну систему в зоряному потоці позагалактичного походження. Це космічне злиття зробило позагалактичну планету досяжною для нас", - сказав учасник дослідження Райнер Клемент з Інституту астрономії ім. Макса Планка в Гейдельберзі (Німеччина).

Доктор Роберт Мессі з Королівського астрономічного товариства Великобританії так пояснив наукову цінність відкриття: "Є всі підстави вважати, що планети дійсно часто зустрічаються по всьому Всесвіту - не тільки в нашій галактиці Чумацький Шлях, але і в тисячах мільйонів інших галактик. Однак тверді докази цього у нас з'явилися вперше".

На прикладі зоряної системи HIP 13044 також можна спостерігати, що у віддаленому майбутньому очікує і нашу Сонячну систему. Зірка HIP 13044 вичерпала запас водню в своєму ядрі, потім сильно розширилася, перетворившись на "червоний гігант". При цьому могли бути знищені невеликі тверді планети, що оберталися на невеликій відстані від неї. Після цього зірка знову стиснулася.

Відкрита вченими планета, вочевидь, вціліла, завдяки тому, що була більшою і знаходилася далі від свого сонця.

"Це відкриття особливо інтригує, якщо врахувати ..., що наше Сонце теж, як очікується, приблизно через 5 млрд. років стане червоним гігантом", - зауважив керівник дослідницької групи, доктор Джоні Сетіаван, що також працює в Інституті астрономії ім. Макса Планка.

Відкрили нову планету методом "радіальної швидкості" - астрономи фіксували невеликі коливання на зірку, викликані притяганням планети. Коливання спостерігали за допомогою телескопа Ла Сійя Європейської південної обсерваторії в Чилі.