ua en ru

Вчені: Сонце таїть нові небезпеки для авіапасажирів

Автор: RBC.UA
Дослідники з Університету Редінга в Англії вважають, що зміни сонячної активності можуть стати причиною серйозного ризику для пасажирів, що літають літаками.

Дослідники з Університету Редінга в Англії вважають, що зміни сонячної активності можуть стати причиною серйозного ризику для пасажирів, що літають літаками. Вся справа в тому, що наше світило готується увійти в новий період свого існування.

Вчені говорять про небезпеку для літаків, яка раніше не бралася до уваги. Згідно з прогнозами, сонячна активність в наступні кілька десятиліть може різко знизитися і стати такою, яка існувала ще до високотехнологічної епохи. Відповідно, людство зіткнеться з явищем, на яке не була розрахована сучасна електроніка.

За підрахунками вчених, зараз Сонце переживає пік активності - так званий великий максимум, який вже тривав довше, ніж будь-який інший максимум за минулі 9,3 тисячоліття. Очікується, що скоро цей період підійде до кінця і Земля повернеться до умов, характерних для часу, коли літаки не експлуатувалися.

Найголовніше, що, хоча Сонце впаде в своєрідну сплячку, як раз таки при цих кондиціях може зрости рівень радіації, що завдає шкоди як техніці, так і команді та пасажирам повітряного судна.

Зокрема, мова йде про зростання активності галактичних космічних променів, що утворюються при вибухах наднових зірок. Вони є безперервним джерелом радіації в Сонячній системі, яка посилюється під час мінімуму сонячної активності і слабшає під час сонячного максимуму. Тривала дія космічної радіації здатна вкрай негативно позначитися на здоров'ї людини.

Англійські вчені попереджають, що радіаційні стандарти, розроблені для сучасної авіаційної радіоелектроніки, базуються тільки на досвіді поточного великого сонячного максимуму, і у фахівців немає всебічного уявлення про те, як нова ситуація з Сонцем відіб'ється на людях і літальних апаратах. Не виключено, що виникне необхідність у розробці нових інструкцій і нормативів, щоб запобігти негативний ефект, який сонячна «сплячка» надасть на нашу планету.

Дослідження має на увазі, що є принаймні 8-відсоткова небезпека, що сонячна активність підійде до великого мінімуму в наступні 40 років, що дасть збільшену дозу радіації від галактичних космічних променів, які зможуть впливати на авіаційну радіоелектроніку, екіпажі і пасажирів.

Втім, як розповів РБК daily доктор фізико-математичних наук, завідувач лабораторією геліофізичних Інституту земного магнетизму, іоносфери і поширення радіохвиль РАН Володимир Обрідко, підстав для особливого занепокоєння людей, які збираються літати літаками, з точки зору підвищеної радіації немає. «Нічого катастрофічного не очікується, - заспокоює учений. - Справа в тому, що радіаційний ризик для літаків, особливо у високих широтах, є завжди, проте світова система прогнозування завчасно здатна попередити про несприятливі ситуаціях - у разі сонячного спалаху, наприклад, фон підвищується, але через певний термін він нормалізується».