Науковці розкрили таємницю риби-бризкуна
Італійські науковці заявляють, що розгадали таємницю механізму риби- бризкуна, яка вміє плюватися потужними струменями води, повідомляє ВВС Україна.
Бризкун (Toxotes jaculatrix) своєю латинською назвою (лучниця) завдячує точності, з якою риба вражає жертву смертоносними водяними стрілами. Вона вистрілює у своїх жертв - комах, які сидять на рослинах поблизу водойм, - і збиває їх на поверхню води.
Дослідження групи вчених з Міланського університету показало, що бризкун особливим чином "модулює" виплюнуту воду так, щоб її швидкість після виходу з рота зростала, потужний удар риби формується скоріше зовнішньою динамікою води, а не м'язами риб'ячого тіла. Ця техніка допомагає рибині вести прицільну стрільбу на відстані до двох метрів.
Професор Вайлаті та його колеги стали першими вченими, які заявили, що саме зовнішні фізичні сили, а не біологічні особливості дозволяють рибам метати смертоносні струмені води.
Читайте також: Жуки-світляки привертають увагу самок подарунками
Вчені роками вивчали бризкунів, шукаючи особливі внутрішні органи, які відповідають за цю техніку "водяного пістолета". Однак попередні дослідження дійшли висновку, що таких органів просто не існує. У своєму дослідженні вчені використовували відеозаписи, зроблені з високою частотою кадрів.
Професор Альберто Вайлаті, учасник дослідницької команди з Міланського університету, сказав, що плювок риби схожий на те, "коли ви стріляєте водою... з водяного пістолета або стискаєте гумову іграшку".
Читайте також: Вчені створили світиться дерево на заміну ліхтарям
Водяні струмені формуються, коли бризкун притискає язика до жолобка у роті, створюючи щось схоже на гарматне дуло, а тоді стулює зябра, виштовхуючи струмінь назовні. Цівка води вибризкує в повітря, набираючи швидкість і згущуючись у велику краплину, пояснює професор Вайлаті. За рахунок того, що енергія зосереджується на кінчику струменя, в момент зіткнення з жертвою сила удару найвища.
Потужність струменю в шість разів більша за силу риб'ячих м'язів. Цього достатньо, щоб збити у воду навіть тих комах, які міцно вхопилися за стебло чи листок. Після цього риба їх поїдає.