ua en ru

Вчені виявили ген, який допоможе боротися з розладами сну

Автор: RBC.UA
Американські дослідники з Рокфеллерівського університету проаналізували механізм сну і виявили ген insomniac, що відповідає за тривалість сну. Експерименти на плодових мушках показали, що генна мутація скорочує тривалість сну на дві третини і значно вкорочує життя, пише The Daily Mail.

Американські дослідники з Рокфеллерівського університету проаналізували механізм сну і виявили ген insomniac, що відповідає за тривалість сну. Експерименти на плодових мушках показали, що генна мутація скорочує тривалість сну на дві третини і значно вкорочує життя, пише The Daily Mail.

Раніше проведені дослідження встановили, що чоловіки більш схильні до ранньої смерті у разі, якщо вони страждають від хронічного браку сну, а також мають високий кров'яний тиск і діабет. У новій роботі автори пишуть, що хоча у мух і людей, здавалося б, немає нічого спільного, їх механізми сну і неспання дуже схожі.

Доктор Ніколас Ставропоулос і його колеги з лабораторії генетики Рокфеллерівського університету провели генетичний аналіз клітин головного мозку близько 21 тис. плодових мушок. Використовуючи інфрачервоне обладнання, вони визначили, що мутація в гені insomniac тягне за собою різке скорочення сну. У той час як звичайні мушки спали в середньому 927 хв. в день, які страждають безсонням комахи дрімали всього 317 хв., при цьому часто прокидаючись.

"Результати дослідження показали, що виявлений ген впливає на тривалість і якість сну. Що особливо цікаво, ген безсоння може працювати через гомеостатичні (саморегульовані) механізми. Вони на відміну від добре вивчених циркадних годин впливають на організм незалежно від часу доби", - відзначає Ставропоулос .

Вчені вважають, що ген insomniac пригнічує специфічні білки в клітинах головного мозку, які впливають на сонливість. При цьому мухи не відчувають дискомфорту, їм просто потрібно менше сну.

Дослідники також вивчили зв'язок між тривалістю сну і тривалістю життя, виявивши, що мухи, які відчувають проблеми зі сном, живуть приблизно на третину менше, але лише в тому разі, якщо ген insomniac присутній в кожній клітині їх організму, а не тільки в клітинах мозку .

"Сон - це фундаментальна основа поведінки всіх тварин, але поки він погано вивчений з наукової точки зору. Дослідження навело нас на нові факти про те, яким чином процес сну контролюється на молекулярному рівні", - зазначає лікар.
Вчені вважають, що дослідження виявленого гена допоможе в майбутньому боротися з розладами сну.

"Сон пов'язаний зі структурою мозку, а гени здатні впливати на утворення цих структур. Відповідно, і на безсоння теж. Існує захворювання, пов'язане з геном сну, правда, зовсім протилежне безсонні - нарколепсія. У цьому випадку пацієнт страждає раптовими нападами засинання", - розповів професор кафедри фізіології людини і тварин біологічного факультету МГУ ім. М.В. Ломоносова В'ячеслав Дубинін.

Керівник Російського товариства сомнологи Володимир Ковальзон зазначає, що на молекулярному та хімічному рівні процес сну завжди залишався незрозумілим.

"Американські вчені зробили вражаюче відкриття. Сомнологи півстоліття б'ються над питанням, для чого потрібен сон. Так, ми відпочиваємо вночі, проте наш мозок продовжує працювати. Нове дослідження, можливо, проллє світло на гомеостаз сну - механізм, який змушує відновлювати його недолік. Якщо ми весь тиждень недосипаємо, то у вихідні обов'язково будемо спати довше, ніж зазвичай, інакше втома нікуди не піде. Чому так відбувається, навіщо потрібна така складна організація цього процесу на молекулярному рівні, невідомо ", - відзначає Ковальзон.