ua en ru

Вчені: Думки про смерть корисні для здоров'я

Автор: RBC.UA
Думки про смерть можуть поліпшити здоров'я людини і допомогти їй змінити життєві пріоритети і цінності. Американські вчені з Міссурійського університету дійшли висновку, що навіть неусвідомлені роздуми про кінець буття стимулюють прояв толерантності, співчуття.

Думки про смерть можуть поліпшити здоров'я людини і допомогти їй змінити життєві пріоритети і цінності. Американські вчені з Міссурійського університету дійшли висновку, що навіть неусвідомлені роздуми про кінець буття стимулюють прояв толерантності, співчуття.

Більшість попередніх робіт показували, що роздуми людини про те, що вона коли-небудь помре, руйнівні і небезпечні. Кеннет Вейл, автор нового дослідження, опублікованого в інтернет-виданні "Особистість і соціальна психологія", спростовує цю тезу.

Він і його колеги провели аналіз даних, пов'язаних зі сприйняттям людиною смерті. Фахівці виявили безліч прикладів, які вказують на позитивну сторону природного нагадування про це скорботне явище.

Наприклад, в 2008 р. психолог Метью Гаілліот перевірив, як нагадування про смерть впливає на готовність людини допомагати незнайомим людям.

Експеримент проводився двічі: на цвинтарі та в звичайному районі. У кожному з двох дослідів брала участь група людей, серед яких було двоє акторів. Вони міркували про взаємодопомогу, причому робили це таким чином, щоб їх діалог чули випробовувані. Після цього один з акторів кидав ноутбук, а вчені спостерігали, скільки незнайомців кинуться його піднімати. Виявилося, що атмосфера цвинтаря підвищувала число добровольців, охочих допомогти сторонній людині, на 40%.

Вейн також виявив, що думки про смерть можуть поліпшити здоров'я. Одне з нещодавніх досліджень показує, що нагадування про можливу загибель провокує людей користуватися сонцезахисним кремом, менше палити і підвищувати рівень фізичної активності.
Професор кафедри психотерапії та сексології Російської медичної академії післядипломної освіти, доктор медичних наук Борис Єгоров згоден з авторами дослідження і вважає, що іноді думки про смерть бувають позитивними.

"Думаючи про смерть, людина починає себе вести більш адекватно. В іншому випадку вона вважає, що безсмертна, і робить масу помилок, які призводять до погіршення здоров'я, наприклад, набуває шкідливих звичок", - прокоментував Єгоров.

А ось практичний психолог компанії "Чоловічий консалтинг" Євген Саяпін вважає, що думки про смерть впливають на людину по-різному, залежно від того, як вона внутрішньо їх сприймає. "Якщо людина має страхи, одне слово "смерть" може приводити її в стан зневіри й ступору. А якщо вона знає, чого хоче від життя, то буде ставитися до них по-філософськи. Наприклад, американцеві Рею Кроку в 53 роки лікарі поставили діагноз "рак" і сказали, що йому залишилося жити два-три місяці. У той же час він купив у братів Макдоналд їх бренд (McDonald's), після чого прожив ще 30 років. Коли людина знає, що помре, вона починає цінувати своє життя і усвідомлено проживати його", - зазначив Саяпін.