ua en ru

Вчені із США створили шовкопрядів з генами павуків, з волокон яких можна робити пластмасу

Автор: RBC.UA
Американські біологи створили трансгенних шелкопрядных черв'яків, які здатні виробляти дуже міцний шовк, передає ВВС.

Американські біологи створили трансгенних шелкопрядных черв'яків, які здатні виробляти дуже міцний шовк, передає ВВС.

Вчені з університету штату Вайомінг пишуть у своїй публікації в журналі PNAS, що їх кінцевою метою є створення шовку, який по міцності буде змагатися з шовком з павутини павуків.

Такий павутиновий шовк по міцності перевершує сталь, якщо брати співвідношення ваги.

Як відомо, герой численних коміксів і фільмів Людина-павук (Spiderman) мав здатність виділяти такі волокна, якими він користувався для пересування між хмарочосами і для боротьби зі злими людьми.

Проте в реальних умовах виробництво павутинового шовку нерентабельно з-за того, що павуки виділяють дуже мало таких волокон, а крім того, схильні поїдати один одного. А ось черв'яків-шовкопрядів дуже легко розводити, але, на жаль, їх шовк виходить неміцним.

Вже давно дослідники намагаються поєднати гени павуків з генами шовкопрядів. Проте до цих пір отримані трансгенні черв'яки давали дуже мало павутини.

Генетично модифіковані шелкопрядні черв'яки, отримані групою дослідників на чолі з професором Доном Джарвисом з університету штату Вайомінг, здатні виробляти у великих кількостях волокна, які не поступаються по міцності павутині павуків.

Оцінюючи отриманий результат, доктор Крістофер Холланд з Оксфордського університету заявив, що це важливий крок у напрямку комерційного виробництва суперміцного шовку.

"У статті доводиться, що генетично модифіковані черв'яки-шовкопряди здатні виділяти складові волокна, в яких присутній матеріал з генами павуків, що покращує їх механічні властивості", - заявив учений.

Найбільше від нового відкриття може виграти медицина, де постійно присутня потреба в більш міцних матеріалах з шовку, використовуваних при хірургічних операціях і виготовленні протезів.

З таких волокон також можуть виготовлятися міцні пластмаси, на промислове виробництво яких йде маса енергії.

Висловлюються побоювання, що трансгенні шовкопряди можуть представляти небезпеку для навколишнього середовища. Проте професор Гай Поппі з університету Саутгемптона вважає, що такі шовкопряди не в змозі стати загрозою для видів, що природно зустрічаються.

"Важко уявити собі, що такі хробаки, які виробляють павутину з допомогою генів павуків, отримають якісь еволюційні переваги", - говорить вчений.