Вчені-генетики відкрили спосіб, як перемогти лінь
Канадські вчені виявили генетичну природу ліні: щоб перетворити кого-небудь в ледаря, достатньо "відключити" всього пару генів. Дослідники також знайшли спосіб, як перетворити ледачу людину в фізично активну.
Учені з канадського університету Макмастера провели експерименти на двох групах мишей. В однієї з груп були "деактивовані" гени, що відповідають за енергетичний баланс у клітинах скелетних м'язів. Ці гени є компонентами так званої АМФ-активованої протеїнкінази (АМФК) - ферменту, який контролює енергетичне постачання клітини.
Дослідники порівняли їх поведінку з іншою групою мишей, чиї гени не зазнавали змін. Звіт про цей досвід був опублікований в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Відмінності в поведінці двох груп виявилися досить істотними: якщо звичайні миші виявляли велику фізичну активність, майже постійно перебували в русі, їх генетично модифіковані побратими були млявими і малоактивними.
Вивчивши мишей зі зміненим генетичним кодом, вчені виявили, що в їхніх клітинах набагато менше мітохондрій - утворень, які забезпечують клітину енергією. Тому дослідники припустили, що АМФК визначає кількість мітохондрій: якщо з роботою цього ферменту все гаразд, то і енергетичний баланс організму в нормі.
Раніше проведені дослідження показали, що фізичні вправи стимулюють вироблення мітохондрій. Таким чином, тренуючись, людина стає все більш фізично активним і позбавляється від ліні. Якщо ж потурати їй, виникає порочне коло: чим менше займаєшся, тим більше ледачим стаєш.
За словами керівника даної дослідницької групи Грегорі Штейнберга, нові технології позбавляють людей рухової активності, знижують базовий рівень фізичної підготовки, перетворюючи сучасних людей в цивілізацію ледарів.