Учасників АТО не чіпатимуть. Профільний комітет Ради погодив до першого читання пенсійний законопроект Кабміну
В наступний вівторок Верховна Рада може зробити перший крок до перегляду законодавства про пенсійне забезпечення. Сьогодні профільний парламентський комітет рекомендував прийняти в першому читанні урядовий законопроект, яким будуть обмежені пенсійні виплати. Проте члени комітету висунули ряд вимог, прийняття яких все ж не дає гарантії безпроблемного проходження документа в сесійній залі.
Наталія Непряхіна
Сьогодні комітет Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення рекомендував прийняти в першому читанні урядовий законопроект зі змінами до законів про пенсійне забезпечення. Цей документ, а також поправки до держбюджету-2015 і податкове законодавство, планується розглянути в Раді вже наступного вівторка - 3 березня. Сьогодні ж, за словами спікера парламенту Володимира Гройсмана, "бюджетні" документи, від яких залежить надання Україні кредиту МВФ, будуть обговорюватися на раді коаліції в 16.00.
Нагадаємо, зміни в пенсійні закони передбачають скорочення витрат Пенсійного фонду до 4 млрд грн. Це, за словами голови правління ПФ Олексія Зарудного, дасть можливість повністю збалансувати бюджет фонду та забезпечити повні виплати. Вчора на засіданні Кабміну було затверджено бюджет ПФУ з дефіцитом у понад 18 млрд грн, і після прийняття відповідних змін до пенсійного законодавства, обсяг доходів та видатків ПФУ Зарудний обіцяє переглянути.
Зокрема, поправки, запропоновані урядом, обмежують пенсійні виплати працюючим пенсіонерам. Держслужбовцям, які вийшли на пенсію, але продовжують працювати в системі, пенсії нараховуватися не будуть. Це, зокрема, торкнеться членів Кабінету міністрів, працівників органів місцевого самоврядування, Нацбанку, дипломатичних служб, депутатів, їх помічників, суддів, судових експертів, прокурорів.
Кількість таких пенсіонерів, за словами Зарудного, становить 10 тис. 857 осіб.
"Чому саме держслужбовців? Держава повинна стимулювати службовців, які працюють на державу. А ви порушуєте Конституцію", - обурювалася сьогодні секретар комітету, голова підкомітету з питань державних соціальних гарантій Наталія Веселова ("Самопоміч").
З нею погодився заступник голови комітету Сергій Куніцин ("Блок Петра Порошенко"), так як для того, щоб "виростити нормального держслужбовця потрібні роки". "Необхідно, щоб і в Кабміні люди отримували "білу" зарплату. Адже ми всі знаємо, як і хто її отримує. Або, наприклад, що робити з такими категоріями як афганці, які зараз продовжують воювати в АТО? Один мій знайомий, інвалід другої групи, має шестеро дітей і батька - інваліда першої групи. І тільки тому, що він працює в прокуратурі однієї з областей, його хочуть позбавити пенсії? На кому ми економимо?", - сказав Куніцин.
Ще більше дискусій викликалп пропозиція Кабміну про обмеження пенсійних виплат звичайним працюючим пенсіонерам 85% від нарахування. Тобто, 15% від суми їх пенсії буде залишатися в бюджеті.
Всього працюючих пенсіонерів, за даними заступника міністра фінансів Володимира Матвійчука, 2,666 млн осіб. Підрахувати точну суму економії, зазначає він, неможливо.
Але в уряді виходять з того, що 50% таких пенсіонерів звільняться, щоб зберегти свої пенсії, тобто, звільниться певна кількість робочих місць, на які можуть претендувати ті ж самі переселенці або молоді фахівці. Таким чином, економія на виплатах пенсіонерам може скласти 3,5 млрд грн.
Крім того, додав Матвійчук, в уряді розраховують і на легалізацію доходів громадян за рахунок змін, які набули чинності з 1 січня 2015 року. Мова йде про зниження навантаження на фонд оплати праці, але за умови виконання ряду умов. Поки що цією пропозицією скористалися лише деякі. Але, за результатами року, підрахували в Мінфіні, з тіні може бути виведено 11 млрд грн.
"Я задався питанням, який правовий статус у цих 15%. Це не податок, це конфіскація, іншого визначення я не знаходжу. Відрахування на пенсійні виплати здійснюють застраховані громадяни, тобто за пенсіонерів ці гроші вносять ті, хто працює. Це не гроші держави, це приватні кошти. Пенсіонери пропрацювали все життя, заплатили навіть своїм здоров'ям за цю пенсію, тепер уряд хоче її частину ідібрати", - заявив на засіданні комітету заступник голови Федерації профспілок Сергій Українець.
Він впевнений, що держава таким чином створює прецедент для звернення громадян до судів, у тому числі - Європейський суд з прав людини.
На думку депутатів-членів комітету, уряд вирішив піти легшим шляхом і обмежити виплати найбільш незахищеним верствам населення, не займаючись пошуком резервів в інших сферах, зокрема, не виводячи економіку з тіні.
"Так, це порушує ст. 22 Конституції (про права і свободи громадян, - РБК-Україна). Але вона вже стільки разів порушувалася... Пропонуйте щось. А то ми не погоджуємося, але нічого натомість не пропонуємо", - зазначає голова комітету Людмила Денисова ("Народний фронт").
Відзначимо, законопроект містить і нові правила нарахування пенсій. Кабмін запропонував розраховувати їх виходячи з середнього показника зарплати за 2012-2014 роки. Зараз у законі прописано, що пенсія нараховується виходячи із зарплат, з яких сплачено страхові внески, за три календарні роки перед роком звернення за призначенням на пенсію. Відповідно, зараз ця поправка, якщо вона буде прийнята, не позначиться на пенсійних нарахуваннях, але "зіграє" вже з 2016 року. І якщо навіть до цього часу середня зарплата й буде зростати, то на нарахуванні пенсій це не позначиться.
У підсумку члени комітету зійшлися на думці, що обмеження не повинні стосуватися учасників АТО і бойових дій, так як запропоновані урядом норми можуть спровокувати соціальні бунти.
"Ми зробимо підбірку таких категорій", - пообіцяв на комітеті Олексій Зарудний. Крім того, необхідно прописати, що запропоновані норми повинні носити тимчасовий характер, зокрема, до закінчення АТО.
За інформацією РБК-Україна, на вихідних працюватимуть депутатські робочі групи для напрацювання пропозицій щодо всіх бюджетних законопроектів. Поки що у ініціатив уряду немає достатньої підтримки в парламенті. Багато депутатів виступають, зокрема, проти задекларованого дефіциту бюджету НАК "Нафтогаз України" в розмірі майже 70 млрд грн, а також виділення коштів на проект "Стіна".