Вбивство Дениса Вороненкова: подробиці, версії, припущення
У Києві вбито російського політика Дениса Вороненкова. Він був застрелений 23 березня в центрі міста, біля готелю "Прем'єр Палас". Справа одразу ж було взято на особистий контроль президентом Петром Порошенком і генеральним прокурором Юрієм Луценком.
В результаті перестрілки загинула і кілер - через кілька годин після того, як охоронець Вороненкова вистрілив йому в голову, нападник помер на операційному столі. За інформацією РБК-Україна, у кілера були знайдені документи, з яких випливає, що він українець, служив у Нацгвардії, воював в АТО.
Головних версії замаху на Дениса Вороненкова дві, і обидві пов'язані з політикою. За однією з корупцією і Володимиром Путіним, по другий - з держзрадою і Віктором Януковичем. Кому заважав Денис Вороненков - в матеріалі РБК-Україна.
Зустріч, що не відбулася
23 березня в Києві був застрелений російський політик, колишній депутат державної думи РФ Денис Вороненков. Близько 11.25 він разом з охоронцем йшов в готель "Прем'єр Палас" на перетині бульвару Шевченка та вулиці Пушкінська. Вороненков повинен був зустрітися з Іллею Пономарьовим, ще одним колишнім депутатом Державної думи.
Коли політик опинився біля центрального входу готелю, з автомобіля Daewoo вискочив чоловік у сірому спортивному костюмі і рукавичках, і справив у Вороненкова і його охоронця не менше восьми пострілів з пістолета ТТ. Чотири кулі потрапили в колишнього депутата: дві в голову, по одній у шию і живіт. Він помер на місці. Ще одна куля потрапила в груди охоронцеві політика. На момент виходу замітки його стан був важким, оскільки він втратив багато крові.
у Відповідь вогнем охоронець Дениса Вороненкова з пістолета Стечкіна зміг важко поранити нападника. У кілера влучили дві кулі - одна в груди, друга в голову, при цьому пробивши її наскрізь. Всього з місця події експерти вилучили близько 20 гільз. Врятувати життя кілеру не вдалося - близько 16.00 стало відомо, що він помер у 17-й лікарні столиці. Йому зробили трепанацію черепа, в ході операції у кілера десять разів зупинялося серце. Автомобіль, на якому сховався передбачуваний спільник злочину, поки не виявлено.
Особистість вбивці вже встановлена. Якщо вірити знайденим у "стрілка" з документами, він - громадянин України, 1988 року народження. За інформацією джерел РБК-Украина, при ньому також було посвідчення учасника бойових дій. "При загиблого знайдено посвідчення учасника бойових дій, видане Нацгвардією", - повідомив джерело. За деякими даними, вбивця Вороненкова раніше брав участь в АТО у складі підрозділів Національної гвардії, дислокованих у Дніпропетровській області.
У той же час радник глави МВС, народний депутат Антон Геращенко стверджує, що в АТО "стрілок" не служив, але при цьому дійсно прослужив в Нацгвардії 13 місяців. "Він (Вороненков, - ред.) був убитий агентом російських спецслужб, впровадженим на українські силові структури, проходив там службу, а потім отримав наказ на ліквідацію "ворога Росії", - розповів Геращенко.
Через кілька годин після вбивства генеральний прокурор Юрій Луценко назвав основні версії: Вороненков міг бути убитий в результаті операція російських спецслужб, які вирішили ліквідувати небезпечного свідка у справі про корупцію у вищих ешелонах російської влади; Вороненкова вбили оскільки він свідчив у справі про державну зраду Віктора Януковича
Хто такий Денис Вороненков
Як зазначив генпрокурор, замовниками вбивства могли бути якісь високопоставлені офіцери Федеральної служби безпеки, оскільки в середині 2000-х років Вороненков, будучи співробітником тодішньої Федеральної служби з контролю за оборотом наркотиків (ФСКН), нібито брав участь у розслідуванні справи про контрабанду, яку очолювали високопоставлені співробітники спецслужби
Мова йде про справі "Трьох китів". "За результатами цього розслідування було звільнено кілька десятків генералів ФСБ і, зокрема, людина, пізніше обіймав посаду в службі безпеки "Роснефти", якою керує Сечін (Ігор - ред.), особа, досить сильно наближене до президента Російської Федерації", - повідомив Юрій Луценко.
Цією особою є Олег Феоктистов, якого Вороненков, за словами близьких йому людей, називав своїм головним ворогом. "Феоктистов - це один з тих генералів, хто мав і досі має право першого дзвінка. Тобто, може телефонувати президенту РФ. І Путін як вірний нащадок Гітлера, Сталіна, Судоплатова по відношенню до тих, кого він вважає своїм зрадником, поступив у своєму цинічному стилі", - упевнений радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк.
Біографію Феоктистова знайти не вдалося. Про нього є уривчасті дані. Так, у 2004 році він очолив 6-ю службу Управління власної безпеки ФСБ, що відповідає за оперативне супроводження кримінальних справ, так званий, "сечинский спецназ". У ЗМІ генерал згадується під кількома прізвиськами:: Великий Олег, Генерал Фікс і Фікус.
Сама справа "Трьох китів" розслідувалася з 2000 по 2010 роки. Все почалося з виявлення фактів контрабанди в РФ, через компанію "Ліга Марс", елітних італійських меблів в магазин "Три кита". Під час розслідування з'ясувалося, що курирували поставки представники ФСБ. Недоотриманий прибуток склав близько 8 млн доларів. З'ясувати роль ФСБ у цій схемі було доручено ФСКН. Після цього розгорнулася війна спецслужб, одним з елементів якої стала незаконне прослуховування один одного. У ФСБ її якраз і займався Феоктистов.
В черговий раз цей генерал опинився в полі зору ЗМІ півроку тому, коли, за звинуваченням в отриманні двох мільйонів доларів від "Роснефти" було затриманий міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв. Справу проти міністра, за даними "Нової газети", ініціював, до того моменту вже голова служби безпеки "Роснефти" Феоктистов, який за кілька місяців до цього був направлений в компанію в якості прикомандированного співробітника ФСБ. Безпосередньо займалися прослуховуванням оперативники тієї самої 6-ї служби УСБ ФСБ, першим заступником якого був Феоктистов.
Втім, за даними російських ЗМІ, роль Вороненкова в розслідуванні цієї справи сильно перебільшена, оскільки будь-якої оперативної роботою він в реальності не займався. У всякому разі його колишній керівник ФСКН Олександр Бульбов, очолював Департаменту оперативного забезпечення наркоконтролю заявив, що Вороненкова не було в числі 12 співробітників ФСКН, які займалися справою "Трьох китів".
Біографія Дениса Вороненкова містить чимало "білих плям". З 1995 по 1999 роки він працював в органах військової прокуратури РФ. Потім несподівано зайнявся політикою, в 2000 році був функціонером провладної партії "Єдність", потім працював у Верховному Суді РФ, займався викладацькою діяльністю. У 2001-2006 роках був заступником мера міста Нарьян-Мар (Ненецький автономний округ, обіймав ряд інших державних посад, потім займався бізнесом. Паралельно з цим, якимось чином, Вороненков працював в ФСКН. У 2011-2016 роках Денис Вороненков був депутатом державної думи від КПРФ, входив до комітету з безпеки і протидії корупції. Повторно стати депутатом йому не вдалося - в 2016 році він програв вибори в мажоритарному окрузі в Новгородській області.
Час від часу Денис Вороненков ставав героєм скандалів. Ще в 2001 році російські ЗМІ писали про те, що він був затриманий за отримання хабара. Його неодноразово звинувачували у лобіюванні інтересів різних підприємців, то в підтримці ініціатив влади і навіть в організації замовного вбивства та рейдерстві. В грудні 2014 року слідчий комітет РФ звинуватив Дениса Вороненкова у рейдерському захопленні будівлі в центрі Москви і навіть ініціював позбавлення його депутатського мандата, чого, втім, їм досягти не вдалося.
Коментуючи події в Україні, Денис Вороненков, будучи ще депутатом, як правило, підтримував офіційну позицію РФ і негативно ставився до подій в Україні. "Україна сьогодні - це не тільки трагедія братнього нам народу. Це урок усім нам! Ось що відбувається з молоддю, яка цілеспрямовано протягом багатьох років зазнає певного впливу. Через ЗМІ, фільми, пісні, школи, побутове поведінка навколишніх. 25 років кілька поколінь молодих людей виховувалися в антиросійському і русофобском дусі. Результат ми бачимо", - говорив він в листопаді 2014 року. Також, Денис Вороненков публічно підтримав і анексію Криму Росією.
З осені 2016 року, коли Вороненков, разом зі своєю дружиною Марією Максаковою, теж у минулому російським депутатом від провладної "Єдиної Росії", переїхали в Україну, риторика Дениса Вороненкова змінилася. своєму останньому інтерв'ю він заявив, що "в Україні, на відміну від інших країн пострадянського простору, працюють демократичні закони. Я ніколи ні одного слова не сказав проти України. Єдине, про що шкодую, що переїхав в Україну пізно - в 45 років".
З осені 2016 року Денис Вороненков почав співпрацювати з українським слідством у справі про державну зраду з боку колишнього президента України Віктора Януковича. Також у цій справі дає свідчення і Ілля Пономарьов. У грудні 2016 року, в рекордні терміни Вороненков отримав українське громадянство. У лютому 2017 року Росія оголосила його у міжнародний розшук.
Перспективи розслідування
Чим закінчиться розслідування вбивства Дениса Вороненкова, враховуючи, що його вбивця, який міг би привести наслідок до організаторів, а можливо і замовникам вбивства, мертвий, говорити поки рано. Однак очевидно, що результати може дати найнесподіваніші. Хоча слідство вже зараз пріоритетним вважає саме "російський слід", однак не слід забувати, що не так давно вже було два випадки, коли версія про російський слід давала збої.
Наприклад, коли у квітні 2015 року в Києві був убитий відомий публіцист і письменник Олесь Бузина, однією з пріоритетних версій також була "провокація російських спецслужб", але пізніше звинувачення у вбивстві Олеся Бузини було пред'явлено двом колишнім учасникам АТО, активістів праворадикальних організацій. Також, незважаючи на гучні заяви, слідство поки не змогло надати скільки-небудь переконливих доказів причетності російських спецслужб до вбивства журналіста Павла Шеремета, загиблий в липні 2016 року в центрі Києва. Як повідомили в Національній поліції, на причетність до вбивства перевірялися військовослужбовці полку "Азов" Національної гвардії.
Російські ЗМІ не говорять про політичне переслідування Вороненкова. Хіба що лідер російських комуністів Геннадій Зюганов висунув екзотичну версію про те, що його колишнього однопартійця вбило, руками СБУ, Центральне розвідувальне управління США. Правда навіщо це треба було, Зюганов не повідомляє.
У той же час в РФ широко обговорюється інша версія. Вбивство могло мати не політичні, а особисті мотиви. Так, один із знайомих сім'ї Вороненкова-Максаковою, продюсер Валерій Сергєєв заявив одному з россСМИ, що за вбивством може стояти колишній цивільний чоловік Максаковою - "злодій в законі" Володимир Тюрін, якого колишня дружина позбавила спілкування з дітьми.
Володимир Тюрін ("Тюрик") раніше входив в десятку найвідоміших королів російського злочинного світу, разом з Асланом Усояном (Дід Хасан), Захаром Калашовим (Шакро-молодий) і Таріелом Оніані (Таро). Тричі судимий: за співучасть у груповому зґвалтуванні; співучасть у квартирній крадіжці; втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність. В його відношенні порушувалися кримінальні справи не тільки в Росії, але і за її межами, зокрема, в Іспанії. Так в 2000 році в ЗМІ потрапила витяг з оперативною на "Тюрика": "...Тюрін є злодієм в законі і лідером "Братської" ОЗУ. Коронований особисто Япончиком. Займається спортом, за характером запальний. Ініціативний, розумний і хороший психолог, проводить лінію з перегляду старих злодійських традицій, акцентуючись на економічних злочинах, прагнучи легалізуватися як великий бізнесмен. А також особисто і через своїх ставлеників встановив контроль над деякими підприємцями - виробниками алюмінію, лісу, нафтопродуктів, целюлози, бере участь у фінансових махінаціях в банківській сфері... Володіє нерухомістю в Москві, Франції та Іспанії. Має корумповані зв'язки в адміністрації президента РФ, уряді та правоохоронних органах".
Зараз слідством займається прокуратура р. Київ. Кримінальне провадження розпочато з 1 п. ч. ст 2. 115 КК України ("Умисне вбивство"), створена міжвідомча слідча група з числа слідчих столичної прокуратури та Національної поліції України, а також визначена група процесуальних керівників, також до розслідування залучені оперативні співробітники Служби безпеки України. "Координує роботу слідчих, прокурорів і оперативних підрозділів перший заступник прокурора міста Києва Павло Кононенко, який має багаторічний досвід оперативної роботи і здатний забезпечити ефективне розслідування цієї резонансної і зухвалого злочину", - заявив прокурор столиці Роман Говда.