Важкі випробування гірничовидобувної галузі: компанії "великої трійки" втрачають прибутки і змінюють керівництво
Чистий прибуток лідера світової гірничодобувної галузі BHP Billiton звалилася у другому півріччі 2012 р. на 58%, до 4,2 млрд дол, проти прибутку 9,9 млдр дол за той же період в 2011 р.
У середу гендиректор BHP Billiton Маріус Клопперс (на фото) оголосив про рішення покинути свій пост. За останні п'ять місяців це вже третя відставка глави крупної компанії гірничодобувної галузі.
"Вибрати підходящий для догляду момент завжди важко, але думаю, що прийшов час передати кермо влади іншому", - заявив Клопперс, який очолював BHP Billiton протягом останніх шести років. У травні його місце посяде керівник підрозділу кольорових металів Ендрю Маккензі.
Гірничодобувна індустрія в цілому переживає глибокий спад. Концерни зазнають збитків, змушені зупиняти нові проекти, скорочувати робочі місця і звільняти топ-менеджерів.
Читайте також: Глобальний попит на продукцію гірничодобувної та металургійної промисловості у 2013 р. збережеться, - E&Y
Зокрема, різке падіння прибутку за минулий рік показали також Rio Tinto і Anglo American. Rio Tinto, що посідає друге місце в світі за біржовою вартістю вперше майже за 20 років отримала чистий збиток 3 млрд дол, а Anglo American втратила 1,5 млрд дол. Раніше в Anglo American і Rio Tinto були звільнені очолювали ці компанії відповідно Синтія Керролл і Том Албанезе.
Всі троє топ-менеджерів зробили ставку на бум у гірничодобувній галузі, яка протягом багатьох років за рахунок зростання цін на мідь, залізну руду, золото і платину отримувала величезні прибутки. Тоді кожен з представників "великої трійки" інвестував мільярди в розширення і купівлю рудників, поглинання більш дрібних конкурентів в Африці та Латинській Америці. Тепер же через спад кон'юнктури в Європі і зниження попиту в Китаї ціни на сировину впали. Перш за все, це стосується нікелю та алюмінію. Лише ціна на залізну руду трохи зросла.
Читайте також: Гендиректор британо-австралійської Rio Tinto пішов у відставку
Не виправдали себе і мільярдні інвестиції. Глава Rio Tinto Том Албанезе списав у 2012 р. 14 млрд дол Не збулися і прогнози відносно алюмінієвого бізнесу: за останні місяці ціна на нього помітно знизилася. А адже ще в 2007 р. Албанезе заплатив за придбання підрозділу Alcan близько 38 млрд дол. Розчарування принесла йому і покупка вугільних шахт в Мозамбіку.Альбанезе зайняв пост глави Rio Tinto в 2007 р., і до цих пір йому вдавалося залишатися в кріслі, незважаючи на ряд негативних для компанії наслідків 38-мільярдної угоди з купівлі алюмінієвої групи Alcan в 2007 р., яка залишається найбільшою угодою в гірничодобувній галузі . За кілька минули з моменту покупки років Rio Tinto понесла істотні збитки в алюмінієвому бізнесі, рік тому компанії довелося списати 8,9 млрд дол. Rio Tinto планувала позбутися алюмінієвих активів в Австралії та Новій Зеландії, виставивши їх на продаж, однак покупці так і не з'явилися. Компанія Riversdale, яка розвиває вугільний бізнес в Мозамбіку, була придбана Rio Tinto в 2011 р.
Rio Tinto - третя за величиною в світі горнодобитчіков. У компанії подвійний лістинг - на Лондонській і Австралійській фондових біржах. Британська Rio Tinto Plc. і австралійська Rio Tinto Ltd. об'єднані в групу Rio Tinto. Підприємства групи здобувають і виробляють алюміній, мідь, дорогоцінні камені, вугілля, уран, залізну руду. Більшість операційних активів Rio Tinto розташоване в Австралії і Північній Америці, менша частина виробництва зосереджена в Європі, Південній Америці, Азії та Африці.
Читайте також: Для гірничо-металургійного комплексу України 2013 р. буде нелегким, - E&Y
Що стосується глави Anglo American Синтії Керролл, то в Бразилії вона безуспішно боролася із затягуванням реконструкції залізорудного родовища Minas Rio. Крім того, масові страйки на рудниках Південної Африки призвели до часткової зупинки видобутку платини, золота і алмазів. Зараз компанія веде переговори з профспілками про скорочення на своїх рудниках в ПАР 14 тис. робочих місць. Anglo American в 2012 р. списала близько 6 млрд дол.
"На галузь чекають важкі випробування", - цитує Handelsblatt Крістіана Грітцка з керуючої компанії Knapp Voith Vermoegensverwaltung. І швидкого поліпшення стану справ у галузі поки не передбачається. "Індикатором тут є обсяг замовлень на важку техніку, яку випускають, наприклад, Liebherr або Caterpillar. Це, зокрема, фронтальні навантажувачі, кількість нових замовлень на які впала на 50%", - зазначив глава керуючої компанії Thallos Александер Бергер.
Зазначимо, що в кінці минулого року експерти відзначали стабільність попиту на продукцію гірничодобувної та металургійної промисловості в 2013 р. Зокрема таку думку висловлював Майк Елліот, керівник глобальної практики Ernst&Young з надання послуг підприємствам гірничодобувної і металургійної галузей. За словами експерта, в середній і довгостроковій перспективі головним чинником підтримання попиту на сировинному ринку, особливо на такі ресурси, як залізна руда, мідь і свинець, залишиться обмежена пропозиція.
Читайте також: Гірничорудні BHP Billiton, Vale і Anglo America відмовляються від видобутку алюмінію і алмазів
У Ernst & Young вважають, що в центрі уваги підприємств гірничодобувної і металургійної галузі всього світу в 2013 році будуть питання підвищення конкурентоспроможності за рахунок зниження витрат і поліпшення якісних показників реалізації проектів, що в значній мірі відрізняється від минулорічних пріоритетів, коли на перше місце ставилося прискорення темпів зростання виробництва.
Що стосується вітчизняних підприємств гірничо-металургійного комплексу ¸ то їм передрікали нелегкий 2013 р. За словами менеджера відділу консультаційних послуг з операцій Ernst & Young в Україні Тетяни Міньковської, ціни на залізорудну сировину перебувають під впливом неоднозначній ситуації в Китаї, на який припадає близько 70% світового імпорту. "Негативні тенденції на світовому ринку залізорудної сировини і в металургії у 2012 р. безпосередньо торкнулися українські підприємства гірничо-металургійного комплексу. У 2012 р. тривало падіння обсягів продажів сталеливарної продукції. За попередніми даними, вітчизняні металурги скоротять обсяги виробництва сталі в 2012 р. на 5-7% в порівнянні з 2011 р., що, в свою чергу, негативно позначається на обсягах продажів залізорудної продукції українських ГЗК на внутрішньому ринку України", - зазначила Міньковська.