Туреччина відкликає посла з США через визнання геноциду вірмен
Туреччина відкликає свого посла в США для консультацій. Це рішення набуває чинності негайно, передає Associated Press.
Приводом послужило ухвалення комітетом у закордонних справах палати представників конгресу США резолюції, яка визнає події 1915-1917 рр. в Туреччині геноцидом вірмен. Вона була прийнята 4 березня, 23 депутати висловились "за", 22 - "проти".
Раніше, Адміністрація президента США і влада Туреччини закликали Конгрес не затверджувати резолюцію, яка може зашкодити відносинам між двома країнами. Голосування в комітеті з міжнародних справ не вважається зобовязуючим, і не є остаточним, тепер документ надійде на розгляд усього Конгресу.
Прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган також заявив, що подібне рішення комітету палати представників може серйозно похитнути відносини між Вашингтоном і Анкарою і поставити хрест на спробах вірменської і турецької влади встановити стабільні відносини між двома країнами.
Туреччина, член НАТО, надає підтримку США в їх діях в Афганістані та Іраку.
Нагадаємо, події які комітет Палати представників назвав геноцидом, відбулися в 1915-1917 рр. За різними оцінками, на території Туреччини за сприяння влади було знищено від 2 тис. до 2 млн вірмен. Сьогодні погляди істориків на ці факти різняться.
Відзначимо, 11 жовтня 2009 р. Туреччина та Вірменія підписали договір про встановлення дипломатичних відносин між двома державами. Це відбулося в швейцарському Цюріху за посередництва держсекретаря США Хілларі Клінтон і швейцарських дипломатів.
Між Туреччиною і Вірменією відсутні дипломатичні відносини, кордон між двома країнами закритий з 1993 р. за ініціативою офіційної Анкари. Складні відносини між двома країнами були викликані низкою обставин, пов'язаних, зокрема, з підтримкою Анкарою азербайджанської позиції в карабаській проблемі та гострою реакцією Туреччини на процес міжнародного визнання геноциду вірмен 1915 р. в Османській імперії.