Туреччина погрожує розривом відносин з Ізраїлем
Туреччина заявила, що зведе до мінімуму військове і торгове співробітництво з Ізраїлем у тому випадку, якщо він не вибачиться перед країною за напад на турецький теплохід у складі "Флотилії свободи", яка прямувала з гуманітарним вантажем до Гази, передає РБК з посиланням на Associated Press .
Відзначимо, в Стамбулі відкрився дводенний саміт Наради з взаємодії і заходів довіри в Азії (НВЗДА). На саміті присутні глави дев'яти держав, проте представники Ізраїлю, швидше за все, не візьмуть в ньому участі.
Нагадаємо, що 4 червня про можливий розрив дипломатичних відносин з Ізраїлем повідомив посол Туреччини в США Намік Тан. Він підкреслив, що Анкара "буде змушена" зробити такий крок.
Турецький дипломат також зазначив, що Ізраїль повинен провести розслідування, підсумками якого можна буде довіряти, а також зняти блокаду з сектора Газа. За словами М.Тана, розрив стосунків не є бажаним результатом конфлікту. "Це як втратити друга в особі Ізраїлю", - зізнався посол.
Міністр закордонних справ Ізраїлю Авігдор Ліберман раніше заявив, що не заперечує проти міжнародного розслідування захоплення кораблів з гуманітарною допомогою для сектора Газа. "Нам немає чого ховати. І якщо в комісії, яка стане вести розслідування, буде і іноземний представник, ми не будемо заперечувати", - сказав політик.
У свою чергу, Корпус вартових ісламської революції (КВІР) заявив про готовність супроводжувати судна з гуманітарною допомогою в сектор Газа, якщо вищий керівник Ісламської Республіки аятолла Хаменеї віддасть відповідне розпорядження. "Військово-морські сили КВІР повністю готові супроводжувати мирні судна з гуманітарною допомогою з будь-якої точки світу до берегів блокованого сектора Газа", - заявив представник аятолли Алі Ширазі.
Тим часом прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявляв напередодні, що люди, що чинили опір ізраїльським військовим при затриманні шести кораблів "Флотилії свободи", заздалегідь готувалися до сутичок з військовими. Він розповів, що у військових були відомості про підготовлювану з боку активістів флотилії провокацію.
Нагадаємо, 31 травня і 5 червня Ізраїль перехопив судна з гуманітарною допомогою для сектора Газа з застосуванням сили. В ході інциденту 31 травня загинули 9 осіб - громадяни Туреччини та США.