Туреччина втрачає інтерес до Євросоюзу: Вступ до ЄС підтримують тільки 17% громадян
Туреччина більше не прагне приєднатися до Євросоюзу. Переговори про прийняття країни у європейську сім'ю ведуться з 2005 року, проте відтоді майже жодного прогресу досягнуто не було. Останні опитування показують, що турки бояться вступу країни в охоплений борговою кризою регіон: "за" виступає тільки кожен п'ятий житель.
Тільки 17% жителів економічно благополучної Туреччини сьогодні підтримують вступ до ЄС проти 34% у минулому році, пише The Wall Street Journal з посиланням на опитування Європейського фонду Туреччини з освіти і наукових досліджень (Tavak). Більш того, майже 80% респондентів не вірять, що країна коли-небудь приєднається до блоку, який зараз налічує 27 членів. Настільки негативне ставлення турків до ЄС цілком зрозуміле, вважає глава Tavak Фарук Сен.
Читайте також: З 1 серпня українці можуть їздити до Туреччини без віз (фото)
Зараз економіка Туреччини почувається набагато краще, ніж ЄС. Зростання турецького ВВП склало 9,2 і 8,5% у 2010 і 2011 роках відповідно. За прогнозами місцевого Мінфіну, цього року зростання сповільниться до 4%. В той же час ЄС демонстрував куди більш скромні показники (2 і 1,6% у 2010 і 2011 роках), а в цьому році, на думку аналітиків МВФ, Європу чекає стагнація.
"Європа за роки кризи втратила свій блиск. Вона більше не вабить і не обіцяє процвітання", - сказав аналітик Capital Economics Вільям Джексон.
Незважаючи на економічну пробуксовку, ЄС зовсім не став лояльніше до кандидата. Лідери ЄС продовжують вернути ніс від Туреччини, відчуваючи страх перед ісламським співтовариством, зазначив Сен. "Зараз ЄС слід було б поглянути на речі більш тверезо і почати улещувати Туреччину. Остання ж зараз шукає альтернативи", - сказав глава Tavak. Анкара за останні роки значно збільшила оборот торгівлі з країнами Близького Сходу і Північної Африки.
Згідно з останнім звітом Єврокомісії про прогрес виконання Туреччиною необхідних для вступу у блок реформ, оборот двосторонньої торгівлі між ЄС і Туреччиною у 2010 році склав 103 млрд євро. Для Туреччини ЄС є найбільшим торговим партнером, тоді як для блоку вона є сьомим за величиною. Майже 80% ПІІ забезпечується ЄС. У 2011 році турецький експорт досяг рекордних 107 млрд євро, проте Європа забезпечила із них тільки 46% проти 56% в 2007 році. За перші півроку Туреччина продовжила скорочувати залежність від ЄС, зменшивши його частку до 39%, при цьому збільшивши вагу Близького Сходу і Північної Африки з торішніх 28 до 36%.
Переговори про вступ Туреччини до ЄС почалися у 2005 році. Щоб приєднатися до європейської сім'ї, кожна країна повинна реорганізувати законодавство відповідно до європейського (містить 35 глав). За сім років розпочато переговори по 13 главах, з яких поки схвалена тільки одна - "Наука і дослідження". За останні два роки не було відкрито для обговорення жодної нової глави. 18 переговорних позицій зараз заморожено - вісім з ініціативи ЄС через відмову Туреччини дозволити кіпрським кораблям заходити в турецькі порти, ще десять - за ініціативою Кіпру та Франції. Остання при Президенті Ніколя Саркозі виступала проти постійного розширення ЄС і, зокрема, прийняття мусульманської Туреччини.
Навряд чи процес переговорів прискориться при нинішньому французькому Президентові Франсуа Олланду. Напередодні обрання у травні цього року він сказав, що в найближчі п'ять років Туреччина точно не стане членом ЄС.
Незважаючи на відсутність прогресу, сторони, однак, навряд чи заморозять переговори. "Повністю від європейської ідеї вони не відмовляться. Принаймні поки. Вони залишаються один для одного важливими партнерами. І з ростом економічної і політичної ваги Туреччини Європа може проявити трохи більше гнучкості", - вважає Джексон.
Поки ж від ЄС справно надходять гроші на реформи в Туреччині (наприклад, на допомогу місцевим фермерам). У цьому році дотації складуть 860 млн євро, тоді як наступного вони виростуть до 935 млн євро. Правда, ці суми малі порівняно з витратами, яких у підсумку зазнає турецький уряд і бізнес: за попередніми оцінками, членство в ЄС обійдеться в 100 млрд євро.
Нагадаємо, Україна, за прогнозами МЗС, підпише з Европейаскім Союзом угоду про асоціацію до кінця цього року. За словами директора департаменту інформполітики МЗС Олега Волошина, підписання в такий термін має зробити можливим проведення парламентських виборів в Україні відповідно до високих європейських стандартів. Він зазначив, що саме те, як пройдуть вибори, буде головним критерієм, за яким у Євросоюзі оцінюватимуть умови для підписання угоди про асоціацію.
23 липня Україна підписала з Європейським Союзом угоду про спрощення візового режиму.
Як повідомлялося, 19 липня у Брюсселі Україна і Євросоюз парафували угоду про зону вільної торгівлі. Таким чином, Україна та ЄС завершили технічний процес узгодження розділу угоди про асоціацію зі створення поглибленої та всеохоплюючої ЗВТ.
Читайте також: Договір про ЗВТ з ЄС може бути підписаний наприкінці року, - Порошенко
Парафовано було еталонну англійську версію, далі піде переклад тексту українською мовою і мовами країн Євросоюзу.
Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, який регламентує відносини України і ЄС, буде називатися "Угода про асоціацію".
30 березня з. р. Україна і ЄС парафували угоду про асоціацію та ЗВТ. Тоді підписи поставили на політичній частині договору, а також на першій і останній сторінках угоди про ЗВТ. У частину, що залишилася, буде внесено технічні правки. Тоді глава представництва ЄС в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейра заявив, що процес ратифікації угоди про асоціацію України і ЄС залежатиме від внутрішньої ситуації в Україні.