ua en ru

Яценюк може виїхати працювати за кордон

Яценюк може виїхати працювати за кордон Про добровільну відставку прем'єра стали говорити все частіше
Колишній голова Державної фінансової інспекції (ДФІ) Микола Гордієнко може вважати свою місію виконаною. Він посіяв зерна сумніву, змусив замислитися про корупцію у вищих ешелонах нинішньої влади. У кінцевому рахунку, це позначиться на прем'єр-міністрі Арсенії Яценюку, якому колеги з парламентської більшості радять подумати над переходом на іншу роботу. А деякі рекомендують змінити країну проживання.

Колишній голова Державної фінансової інспекції (ДФІ) Микола Гордієнко може вважати свою місію виконаною. Він посіяв зерна сумніву, змусив замислитися про корупцію у вищих ешелонах нинішньої влади. У кінцевому рахунку, це позначиться на прем'єр-міністрі Арсенії Яценюку, якому колеги з парламентської більшості радять подумати над переходом на іншу роботу. А деякі рекомендують змінити країну проживання.

І зовсім неважливо - чи буде створена тимчасова слідча комісія (ТСК) у парламенті чи повноваженнями ТСК наділять якусь робочу групу зі складу депутатів, членів комітетів щодо протидії корупції та правоохоронної діяльності. Все що хотів, Гордієнко вже сказав.

І ярд з ним

На спільному засіданні названих комітетів Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і забезпечення правоохоронної діяльності 8 квітня, Микола Гордієнко, як людина, що нещодавно перенесла операцію і регулярно з'являється в Інституті серця, тримався молодцем.

Виступав сидячи, жодного разу не встав. Коли хотів уникнути відповіді - скочувався в канцеляризм. Депутатам він розповів те ж, що і раніше: очолювана ним ДФІ провела позапланові перевірки підприємств і виявила, що за період з 2012 по 2014 роки державі були нанесені "корупційні збитки" на суму 7,6 млрд грн.

Майже половина, 3,5 млрд грн, припадає на той час, коли керівником уряду був Арсеній Яценюк.

Яценюк може виїхати працювати за кордон

В уряді (на спільному засіданні комітетів була присутня перший заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова) впевнені, що всі заяви Гордієнка - брехня і наклеп. "Всі заяви, які були зроблені паном Гордієнком, є наклепом. Він у даному процесі не є самостійним суб'єктом, який висловлює свою позицію, а є об'єктом у руках окремих сил, які хочуть дестабілізувати ситуацію в країні", - заявила Севостьянова.

Незважаючи на це Генпрокуратурі (на засіданні її представляв перший заступник генпрокурора Володимир Гузир) вдалося, за фактами, які подав Гордієнко, підтвердити, що за час роботи уряду Яценюка держава зазнала збитків на суму 685 млн грн.

"Досудовим слідством на сьогоднішній день за період діяльності чинного уряду вже встановлена сума збитків на 685 млн грн", - заявив Гузир.

Він же повідомив, що за епізодами, наданими колишнім керівником ДФІ, Генпрокуратура відкрила 12 виробництв.

685 мільйонів це, звичайно, не 3,5 мільярда, але вже щось. Значить Гордієнко, якщо і брехав, то не у всьому. Але повірте - ці гроші, яку б суму не знайшли, вже ніхто не поверне.

Виступаючи на засіданні, лідер фракції "Блоку Петра Порошенка" (БПП) Юрій Луценко згадав про "взаємозаліки звинувачень". Це коли один політичний клан прощає іншому, в обмін на можливість самим робити помилки (наприклад, розкрадати бюджет), і при цьому знаючи, що в разі чого (наприклад, програш на виборах), переможці не будуть з ними зводити рахунки так само, як вони не зводили самі.

Ця система нікуди не поділася. Та і як до неї підступишся, коли всі зав'язані? Так що конкретні чиновники значення не мають. І їх зняття-призначення - теж. Але зараз не про них.

Путін за все відповідає

Депутати у масі своїй - абсолютно бездарні журналісти. Вони задають питання заради самих питань.

"Чиє ви виконуєте замовлення і на чиї гроші ви відпрацьовуєте?", - запитав хтось із нових депутатів у колишнього глави ДФІ.

Чого він хотів домогтися цим питанням? Що Гордієнко зараз розридається, почне бити себе в груди і каятись і кричати, мовляв, вибачте, біс поплутав? Дурість, а не питання.

Тим більше, які питання можуть бути після емоційного виступу з парламентської трибуни депутата Антона Геращенка ("Народний фронт")?

Він, як відомо, з парламентської трибуни заявив, що "це брудна цинічна кампанія, яка розпочата на замовлення Путіна Юлією Володимирівною Тимошенко, партією "Свобода".

А тепер без іронії. У Раді практично ніхто не сумнівається в тому, що за скандалом стоїть лідер "Батьківщини". "Після виходу на волю Юля весь час була заточена на помсту. Яценюк відібрав у неї все - Турчинова, партії, людей", - розповів один з представників БПП. Зараз випала гарна можливість втілити задумане раніше.

І про "Свободу" Геращенко теж не помилився.

А ось з Путіним - це, судячи з усього, "в молоко". Звичайно, глобально, Путін радий будь-якій проблемі в Україні, і, вже тим більше, парламентській кризі, яка, швидше за все, призведе до перестановок в уряді. Але в даному випадку він використаний в якості зручної і всім зрозумілої лякалки.

До речі, про БПП. Вони виступали проти створення ТСК. "Кожне засідання ТСК буде супроводжуватися огульною критикою уряду. Нашого, в тому числі, уряду. Нам це не треба", - зізнався один з лідерів пропрезидентської фракції.

Він же і сказав, що Юлія Тимошенко діє не сама: "Я практично на 100% впевнений, що на таке вона пішла тільки після переговорів з Порошенком".

Так поступово з-під килима починають вилазити бульдоги.

"В село, в глушину... В Саратов?"

Петро Порошенко не піде на відкритий конфлікт з Арсенієм Яценюком. Вони обидва чудово розуміють ціну видимої стабільності між гілками влади і до чого може привести конфлікт між Президентом і прем'єром - можна буде забути про міжнародні кредити, коаліції, вигідні один для одного правила політичної гри, розподіл схем впливу в економіці.

Всьому цьому на зміну прийде розруха, нерукопотискання на Заході і "Опозиційний блок". Ризик втратити все згладжує неприязнь один до одного.

Так, є в БПП депутат Каплін, який дозволяє собі занадто вільні випади у бік прем'єра. Так, кажуть, годинна затримка з початком першого засідання Конституційної комісії була викликана тим, що прем'єра забули запросити, а потім, отямившись, чекали коли у нього з'явиться "вікно" в графіку. Але це дрібниці.

Але це не означає, що Президент буде весь час працювати з прем'єром Яценюком.

- Травень... Червень... Ну, самий крайній варіант, початок осені - і Яценюк піде у відставку, - каже видатний представник коаліції.

Ловлю себе на тому, що на розум приходить байка про Ходжу Насреддіна і падишаха, якому Ходжа пообіцяв показати віслюка, що розмовляє.

Варіанти відходу аналізувалися вже багато разів і їх, за великим рахунком, два: зняття з посади чи добровільний відхід.

У 2015 році Арсеній Яценюк може позбутися посади, скажімо так, "насильницьким шляхом", тільки у разі розпаду коаліції. Він і його Кабмін захищені річним імунітетом, який було дано після того, як Рада проголосувала за програму уряду.

Чи можливий розпад коаліції та відтворення її у новому складі? Так. Вихід з більшості 82 депутатів "Народного фронту" можна компенсувати 22 депутатами групи "Відродження" або навіть 19 з "Волі народу", не кажучи вже про 42 депутати, що не входять ні в одну фракцію. Але тільки тоді треба забути про конституційну більшість, а значить, про плани щодо зміни Конституції.

Про добровільну відставку прем'єра стали говорити все частіше. І якщо раніше, у вигляді відхідної позиції, називався Національний банк України, то тепер з'явився більш симпатичний і витончений тренд.

- Він може виїхати за кордон. Отримати посаду, - говоримо ми з одним із авторитетних представників більшості.

- Посла? - уточнюю я.

- Ні. Це дуже схоже на пониження. Пост в якій-небудь євроструктурі.

Західних структур, гідних прем'єра, в світі небагато. Перше що приходить на розум - безпосередньо представництво України в ЄС (Брюссель, Бельгія).

Зараз його очолює Костянтин Єлісєєв. Є ще постійне представництво України при Раді Європи (Страсбург, Франція) на чолі з Миколою Точицким.

Можна, звичайно і в Вену махнути, там знаходиться постійне представництво України у міжнародних організаціях на чолі з Ігорем Прокопчуком. Або в США, на місце Юрія Сергєєва, який очолює представництво України при ООН.

Власне, все це - розмови про переїзд, поява претензій Миколи Гордієнка, міркування про "нам треба уряд для інвесторів, а не віджилий уряд для кредитів" - спроби змусити піти Яценюка у відставку.

Йому готові створити всілякі комфортні умови для відходу, але він пручається - Мін'юст навіть готовий ділитися пікантними подробицями життя Гордієнка, а МВС з радістю ділиться відео, де колишні глави "Укрпошти" і "Укрзалізниці" складно, практично за одним сценарієм, розповідають про те, що колишній глава ДФІ через посередників вимагав з них хороші суми за підготовку хороших звітів перевірки.

Звичайно, Яценюк, рано чи пізно піде з посади прем'єра. Але він точно не піде, тому що його викрив у корупції колишній голова Державної фінансової інспекції.

Це стало зрозуміло, коли Гордієнко на питання когось з депутатів про те, чи є докази причетності Яценюка до розкрадання названих 3,5 млрд грн заявив, що немає жодного документа, що дозволяє викрити в цьому прем'єра.

І під зав'язку - трохи фактів.

Результати аудиту "Укрзалізниці"

Яценюк може виїхати працювати за кордон

Результати аудиту "Енергоатому"

Яценюк може виїхати працювати за кордон

Результати аудиту "Нафтогазу України"

Яценюк може виїхати працювати за кордон