ru ua

Про що Яценюк і Аваков розповіли в суді по справі Януковича

Про що Яценюк і Аваков розповіли в суді по справі Януковича Арсен Аваков і Арсеній Яценюк (Колаж: РБК-Україна)
Автор: RBC.UA

Міністр оборони, голова СБУ, керівник охорони Януковича – були громадянами Росії.

В понеділок, на засіданні суду у справі про держзраду екс-президента України Віктора Януковича дали свідчення екс-прем'єр Арсеній Яценюк і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Вони відповіли на запитання сторони обвинувачення і захисту Януковича, які стосувалися подій Революції гідності, минулих взаємовідносин України з РФ, агресії Росії та звернення Януковича до президента РФ Володимира Путіна з приводу введення військ. РБК-Україна публікує витяги з відповідей Яценюка і Авакова на найцікавіші запитання в судовому засіданні.

Арсеній Яценюк. Питання сторони обвинувачення

Взаємини Януковича з владою РФ

Згідно "Харківським угодам" Янукович пішов на те, щоб продовжити неконституційний термін перебування Чорноморського флоту РФ на території України, що призвело до анексії української території. "Харківські угоди" легітимізували перебування військ РФ на території України.

Міністр оборони, голова СБУ, керівник охорони Януковича – були громадянами Росії.

Проникнення спецслужб РФ в спецслужби України

З 2010 по 2014 рік понад 50 двосторонніх документів між Росією та Україною були спрямовані на те, щоб РФ мала політичний, економічний і безпековий вплив на Україну. Зокрема, щодо газу, атомної енергетики. Необхідність того, щоб РФ контролювала простір безпеки України – мається на увазі відмова України від членства в НАТО.

Відмова від підписання Угоди про Асоціацію України з ЄС

Під тиском РФ тодішній уряд і президент відмовляються від підписання угоди, що схвалили в РФ. Янукович був залежний від РФ і персонально від Путіна.

Остання моя телефонна розмова з Януковичем відбувся 22 лютого 2014 року.

Чи існувала загроза життю Януковича, що обумовлює його виїзд в РФ?

Президент користується державною охороною. Будь-якої інформації про загрозу життю Януковича не було. Сам Янукович відмовився від держохорони.

Відомі обставини, за яких Янукович залишив територію України?

Вони більше були відомі Путіну, про що він розповідав в інтерв'ю.

Коли вперше стало відомо про агресію в Криму?

Міноборони РФ випустило медаль "повернення" Криму - 20 лютого 2014 року. Перша інформація з'явилася у ЗМІ. Військові РФ захоплювали об'єкти, блокували органи державної влади в Криму, в формі, яка не мала знаків ЗС РФ, щоб потім розповідати казку Путіна "нас там немає". Вони всі мали російську зброю, дислокувалися на базах російських військ.

Порушення РФ

Я був призначений на посаду прем'єра 27 лютого 2014 року, а 28 лютого відбулося перше закрите засідання Ради безпеки ООН, де був Дещиця.

Ми чітко заявляли, що РФ порушує статут ООН, де Росія порушила територіальну цілісність України. Рішення ООН 1974 року визначає, що таке агресія. РФ вчинила акт військової агресії проти України. Третій документ - великий договір України і Росії про недоторканності кордонів української держави, де РФ відзначає, що не має територіальних претензій до України. Четвертий – Будапештський меморандум – відмова від ядерної зброї.

Засідання РНБО 28 лютого 2014 року

Матеріали засідання були з грифом "секретно", зараз їх розсекретили. Засідання було пов'язано з початком агресії РФ.

Рішення - привести в бойову готовність ВСУ і фактично дати можливість ВСУ почати розгортання військ, Кабміну доручили забезпечити фінансування. На всіх рахунках держави було, на момент, коли став прем'єром, 107 тис. гривень. Рішення було підтримано одноголосно.

Звернення Януковича 1 березня 2014 року до РФ про введення військ

Я дізнався про відповідний документ із звернень Путіна, постійного представника РФ в ООН Чуркіна і глави МЗС Росії. Така заява для РФ служила "легітимізацією" вторгнення в Україну. Пропаганда РФ сильно працювала. Така заява мала метою уникнути кримінальної відповідальності за вторгнення і анексію.

Телефонні переговори Яценюка з владою РФ

Було дві розмови з Медведєвим. Перша стосувалася того, що РФ повинна терміново повернути війська, припинити порушення, незаконну анексію і напад на Україну, що порушує міжнародне право і підриває існуючі домовленості.

В ході другої бесіди я сказав Медведєву "ви своїх покидьків приберіть з України". І перший і другий раз ініціатором телефонних розмов був Медведєв.

Були телефонні розмови з представниками РФ на засіданні РНБО 28 лютого

Мав телефонну розмову: Наришкін звонив в.о. президента Турчинову, що свідчить, що влада РФ усвідомлювала, що все що відбувається – відбувається конституційним способом. В ході розмови були "погрози з боку РФ".

Арсеній Яценюк. Питання сторони захисту

Хто організував/ініціював мирну ходу 18 лютого 2014 року до урядового кварталу до стін парламенту?

Була мирна демонстрація. Лідери опозиції і нардепи очолили ходу до Ради, щоб мирний протест підтримав рішення парламенту, які потрібні для деескалації.

Угода про врегулювання кризи 21 лютого 2014 року

Угодою було передбачено відновлення дії акта конституції про парламентсько-президентську республіку. Український парламент виконав свою частину угоди і проголосував за відповідний акт, відмова Януковича від підписання означає, що Янукович вийшов з угоди.

Відсторонення Януковича. Яка стаття конституції передбачала усунення Януковича від влади постановою Верховної Ради?

22 лютого 2014 року президент України пропав. Чи є в якійсь державі в конституції, коли президент пропав і переїхав на територію держави, яка здійснила військову агресію?

Країна не може існувати без президента. Якщо б Янукович повернувся до Києва, звернувся до парламенту або суду про скасування постанови, він би міг теоретично повернутися до виконання обов'язків. Його відмова від виконання повноважень стала причиною прийняття постанови.

Коли останній раз Яценюк був у Криму?

Жодного разу після призначення прем'єром не був у Криму.

У лютому-березні 2014 року були в Криму?

Після 27 лютого 2014 року в Криму не був. З 22 по 27 лютого, в якості лідера фракції "Батьківщина" перебував на робочому місці.

Внутрішня ситуація в Криму

Турчинов давав вказівку не здавати територію

Арсен Аваков і Валентин Наливайченко в Криму

В рамках пошуку шляхів деескалації агресії РФ вони знаходилися в Криму для координації підрозділів, які були в їхній компетенції.

Пробували врегулювати ситуацію в Криму особисто?

Цей процес є виключно юридичним, а не політичним. Були відправлені нардепи в Крим, щоб налагодити відносини з законним урядом Криму, цим займався Сергій Куніцин, Петро Порошенко, які вирушили в Крим з метою деескалації конфлікту та політичного діалогу.

Я виступав за розширення автономії. Як прем'єр через телефонні контакти здійснював спроби переконати РФ повернутися в правове русло, зупинити захоплення. Телефонні дзвінки були до керівництва країн великої сімки, міжнародних організацій. Всі засоби і методи як політичного, так і дипломатичного врегулювання були використані. Однак реальна мета РФ була інша – захоплення території української держави. Була прийнята резолюція Генасамблеї ООН, яка підтримала цілісність України і засудила агресію РФ

Ініціативи про додаткові повноваження влади Автономної республіки Крим

1 березня відбулося на засіданні РНБО щодо політичного діалогу і розширення повноважень, якщо в Криму були такі бажання.

Куніцин проводив переговори, нардеп від "Батьківщини" Андрій Сенченко був відповідальний – були спроби політичного врегулювання ситуації, яка була не політична, а військова інтервенція.

Чи бачив Яценюк особисто заяви Януковича від 1 березня?

Після 22 лютого Януковича ніхто не бачив. Документ за підписом Януковича про прохання до Путіна про введення ЗС РФ був підписаний Януковичем і переданий Путіну. Про це Путін заявив в інтерв'ю і такий документ був розісланий диппоштою Радбезу ООН, представлений документ був Чуркіним.

Арсен Аваков. Питання сторони обвинувачення

Останній контакт з Януковичем

В кінці 2010 року, коли був у Харківській ОДА Янукович зателефонував і запитав чому його не підтримує на виборах. Я сказав Януковичу: "Мені нічого вам запропонувати".

Відносини Януковича з владою РФ

Коли Янукович приймав рішення не підписувати Угоду про асоціацію з ЄС...Янукович боявся взаємин з Путіним, "під диктовку росіян або з власної дурості Янукович написав листа із закликом ввести війська".

Відсторонення Януковича

Коли був в.о. міністра внутрішніх справ, був єдиним, хто мав мандат від нової влади і перше, що зробив - спробував знайти спосіб, щоб кровопролиття було зупинено. Ми ніяк не могли зв'язатися з Януковичем. Стало зрозуміло, що він виїхав з Донецька в Крим. Аваков поїхав у Крим, щоб зустрітися з Януковичем.

Коли стало відомо про початок військової агресії РФ у Криму?

Перше, що ми побачили - епізод "цивільних блокпостів" в Криму, захоплення Верховної ради, тоді ми намагалися силами міліції та внутрішніх військ заблокувати територію Ради, щоб почати переговори про врегулювання, потім стало зрозуміло, що там війська РФ.

Факти захоплення за участю військових РФ

Захоплення Верховної ради Криму, частина депутатів змушували голосувати за "сепаратистські постанови", почалися демонстрації, почали атакувати військові містечка внутрішніх військ, управління міліції. Цивільні блокували містечко, за ними йшли військові і "зелені чоловічки", які "суворо і жорстко проводили захоплення". Це були системні дії. Це була риторика підготовлена, Янукович не міг про це не знати. Залишаючи територію України, він підкреслював, що згоден з діями РФ.

"Зелені чоловічки" та військові РФ

За доповідями Генштабу, в ці дні в Крим інтенсивно прибувають підрозділи російських військ, "Харківські угоди" мали на меті збільшення квот на кількість російських військ у Криму, це було легітимно згідно з угодами.

Ми ясно бачили, коли ці підрозділи переодягали, міняли нашивки і пускали на захоплення і блокування об'єктів. Спочатку було м'яке захоплення, саме жорстке - захоплення кораблів Чорноморського флоту України.

Лист Януковича Путіну

Аваков був шокований. Дізнався про це з преси. Хоча чутки про документи були. Мені здавалося, що на цьому повинні припинитися будь-які сумніви, що ця людина є зрадником батьківщини, яка зрадила присязі.

Навіщо потрібен був лист?

Янукович вибирав: зрада батьківщини або кар'єра, він вирішив повернутися, здавши український народ під танки РФ, на території Донецької області їх зараз 746 штук. Він вибрав і вибрав не в бік українського народу.

Дозвіл на введення військ від ради федерації РФ

Таке не тільки не нормалізує ситуацію, а призводить до втрат.

Наслідки, викликані зверненням Януковича до Путіна

Україна втратила територію Криму, всі громадяни в Криму обмежені в правах, незаконно обмежені Росією, частина з них змушена покинути півострів, частину переслідують, ми маємо людські жертви - близько 15 тис. людей, окупована територія Криму, Луганської та Донецької областей, півтора мільйона осіб - біженці, за неофіційними даними їх 2,5 млн. На Донбасі постійно ведуться обстріли, ми не можемо дати цим людям (місцевим жителям, - ред.) нормального забезпечення прав за документами, це призводить до різкого погіршення якості життя.

Арсен Аваков. Питання сторони захисту

Де знаходиться заява про заклик Януковича до Путіна?

Я вважаю, що вона знаходиться в сейфі у Путіна.

Правда, що в лютому 2010 року депутати Харківської області винесли вотум недовіри Авакову?

У 2010 році Харківська облрада, маючи на це право, винесла таке рішення більшістю "Партії регіонів".

Правда, що в 1993 році Аваков був підозрюваним у справі про вбивство Коновалова?

Ні, не правда.

Чи правда, що у 2012 році Аваков був оголошений в міжнародний розшук?

Янукович дав команду своїм підопічним організувати на мене тиск, я був затриманий італійськими органами поліції, через 14 діб постав перед судом, суд прийняв рішення, що справа є політично мотивованою, мене випустили, справу було закрито повністю. Дану справу було закрито і прокуратурою.

Чому Аваков каже, що тиск організував Янукович?

Я це чув від третіх осіб, які передавли "привіти" і говорили, що ще можна домовитися.

Роль в акціях протесту на Майдані

Ми ставали в ланцюжок, щоб не били людей, я ходив на суди, намагався організувати сам факт мирного протесту, ходив на переговори до Януковича, щоб випустили 300 затриманих. Це була моя функція державна, я цим пишаюся.

Я став міністром і багато спілкувався з працівниками міністерства. Янукович не повідомляв про розгін майдану, але мені точно відомо, що така команда була.

Фінансування акцій протесту

Грошима ніхто нічого не фінансував у мене не було таких можливостей, торти привозив, харківські, не "Рошен".

Участь в акції 18 лютого 2014 року

У момент трагічних подій 18 числа я прибув на Майдан в оточенні 10 депутатів, з'явилася інформація про захоплення Будинку профспілок, він був підпалений. Турчинов делегував мене, щоб допомогти людям на 5 поверсі. Тоді я дзвонив до заступника міністра оборони і вимагав, щоб привезли пожежну машину. А коли частина беркутівців потрапила у натовп протестувальників, ми їх виводили, щоб їх не побили.

Штаб майдану не захоплював адмінбудівлі. Це був мирний протест.

Хто пропонував захопити Кабмін?

Якщо на охорону Кабміну з 200-300 чоловік залишається 2-3 міліціонера – це пряме запрошення. Ми там були, щоб маргінали або "заслані козачки" не проводили такі провокації.

Що відомо про захоплення складів зі зброєю в Тернопільській та Львівській областях?

Це розслідує ГПУ.

Врегулювання ситуації в Харкові

Захоплення ОДА в Харкові було інспіроване, там брав участь і Губарєв, і Моторола. Це відбувалося дещо пізніше, ніж у Криму. Харків'яни не дозволили відбутися ситуації як в Криму.

В цей момент в Києві жодний адмінбудинок не був захоплений. Штаб майдану був в "Шоколадниці", ми запитали господарів кафе дозвіл розміститися там.

На якій підставі було зайнято будівлю Будинку профспілок?

Представники профспілок самі відкрили будівлю і дозволили нею користуватися, я там був багато часу. Мені дуже шкода, що потім люди Януковича спалили цю будівлю.

Чи бачили ви особисто певні захоплені об'єкти в Криму?

Ні, особисто я не бачив.

23 ввечері ми прилетіли в Сімферополь, була глибока ніч, я користувався оперативними доповідями, поїхали в аеропорт Бельбек, потім провели зустріч з працівниками УДО, які сказали, що Янукович виїхав в РФ.

Янукович був певним "яблуком розбрату". Він повинен був прийти і виступити, і піти на наступні вибори. Але він обрав інше. Він вибрав зраду. І написав цей лист. Після чого у нас почалася війна.

Що робив Наливайченко в Криму з Аваковим?

Він був представником ВРУ в СБУ. Він був досвідченим, я розраховував на його поради, підтримку й допомогу.

Чи підпорядковувався Аваков 22-24 лютого 2014-го і в інші дати Януковичу?

Конституція не передбачає, що міністр внутрішніх справ підпорядковується президенту, міністр підпорядковується Кабміну.

Я їхав у Крим запросити Януковича повернутися в Київ, дізнавшись про те, що я прилетів, Янукович зробив усе, щоб уникнути зустрічі.

Звідки була інформація, що Янукович у Криму?

Оперативні джерела повідомили, що Янукович рухається на територію АРК. Про це я повідомляв Турчинову.

Чому Аваков не ініціював питання про скасування рішення про відсторонення Януковича, якщо було відомо, що Янукович в АРК?

Весь цей час Янукович не виходив на зв'язок ні з ким, тільки ходив і ховався. У відповідь він втік до росіян – "сів на корабель і полетів". Ми пробували зв'язатися з Адміністрацією президента, Межигір'ям, Харковом, Донецьком.

Чи загрожує вам як свідкові небезпека?

Це натяк, чи що? Міністр внутрішніх справ воюючою країні завжди перебуває в небезпеці, але не від цієї справи, я сподіваюся.

Загрози Януковичу

Я чув про те, що йому неодноразово погрожували. Коли він рухався по дорозі з Донецька у нього ніби стріляли. Я, коли їжджу, в тому числі на броньованій машині, іноді цвях потрапляє в колесо або вікно, але це не означає, що в мене стріляли, мені не відомі факти, що в нього стріляли.

Справа за фактом нападу на Януковича

Міністр внутрішніх справ не є процесуальною особою і не може давати вказівки. Таких справ у нас 2,5 млн, і я не думаю, що міністр повинен дивитися. Коли я запитав чи був факт, чи ні, мені відомо, що ні, але можливо справа розслідується.

Ми живемо в реальному житті, а не в комп'ютерній грі. Той крок, який він зробив призвів до катастрофічних наслідків і правосуддя прийме рішення щодо вчинку Януковича.