Ціни на нафту на світових біржах різко пішли вниз
Ціни світового ринку на нафту за підсумками торгів 4 лютого 2010 р. на провідних нафтових біржах значно знизилися.
Торги на біржах в Нью-Йорку і в Лондоні напередодні завершилися різким падінням цін на "чорне золото" - нафтові ф'ючерси подешевшали за один день на 5%, через що нафтовий баррель подешевшав в середньому на 3,8 дол.
Результати торгів на біржах для нафтових контрактів першої позиції склали: у Нью-Йорку на терміновій товарній біржі New York Mercantile Exchange (NYMEX) офіційна ціна ф'ючерсу Light, Sweet Crude Oil (березень) втратила за день 3 дол. 84 центи і встановилася на позначці 73,14 дол./бар. при діапазоні цін по операціях за сесію 72,42-77,17 дол./бар.
У Лондоні на електронній товарній біржі InterСontinental Exchange Futures Europe (Iсe Futures Europe) офіційна ціна ф'ючерсу IPE Brent Crude (березень) знизилася на 3 дол. 79 центів і встановилася на відмітці 72,13 дол./бар. при діапазоні цін по операціях за сесію 71,43-75,95 дол./бар.
Падіння цін на нафтові ф'ючерси було викликане ліквідацією довгих позицій по товарних активах, ціни на яких встановлені в американській валюті, яка напередодні різко подорожчала щодо євро і інших провідних світових валют. Так, індикатор ринку Forex, що відбиває зміни курсу американського долара щодо корзини шести провідних світових валют, Dollar Index підвищився на 0,7% і склав 79,916 пункту - найвище значення з середини липня 2009 р.
Тим часом ціна єдиної європейської валюти впала до найнижчого значення майже за вісім місяців - 1,3743 долл./євро, що було викликане борговими проблемами Греції, Португалії і Іспанії.
Активним продажам нафтових ф'ючерсів також багато в чому сприяли побоювання збереження низького попиту на нафту і похідні енергоносії, що зміцнилися напередодні після виходу даних по безробіттю в США. За офіційною інформацією Міністерства праці США, безробітних в країні за останній звітний тиждень стало дещо більше, ніж очікувалося.
Так, число первинних вимог по виплаті допомоги з безробіття за тиждень, який завершився 30 січня 2010 р., виросло в порівнянні з аналогічним показником попереднього тижня на 8 тис. і склало 480 тис. звернень, тоді як аналітики чекали, що цей показник не перевищить 455 тис. звернень.
В той же час, не дивлячись на різке падіння цін на нафтові ф'ючерси, офіційні ціни на нафту на біржах за підсумками торгів 4 лютого істотно не змінилися. Офіційні ціни на нафту встановилися напередодні на найнижчому рівні за чотири торгові дні, але при цьому помітно перевищували аналогічні показники кінця січня.
Нагадаємо, за станом на 29 січня ц.р. офіційна ціна нафти Brent складала 71,46 дол./бар., а офіційна ціна нафти WTI (Light Sweet) - 72,84 дол./бар., що на той час відповідало їх найнижчим ціновим значенням за півтора місяці.
Відзначимо, за перші два дні поточного тижня ціни на нафту на біржах виросли в середньому на 6,1%, тоді як за дві останні сесії вони впали приблизно на 5,2%. Таким чином, результати попередніх двох днів зростання цін на нафту частково збереглися, що дозволило утримати ринок від глибшого падіння.