ru ua

Ціни на нафту в І кварталі: WTI росте, Brent падає

Автор: RBC.UA
За підсумками I кварталу 2013 р. ціна нафти WTI (Light Sweet) виросла майже на 6%, тоді як ціна нафти Brent знизилася на 1%.

За підсумками I кварталу 2013 р. ціна нафти WTI (Light Sweet) виросла майже на 6%, тоді як ціна нафти Brent знизилася на 1%.

Відповідно до результатів торгів на біржі NYMEX в Нью-Йорку офіційна ціна техаської нафти WTI за три місяці з початку поточного року виросла на 5,4 дол. і станом на 28 березня досягла значення 97,23 дол./бар. В той же час офіційна ціна нафти Brent відповідно до результатів її торгів на біржі ICE Futures Europe в Лондоні за три місяці з початку поточного року знизилася на 1,09 дол. і склала 110,02 дол./бар. В результаті за період січень-березень 2013 р. цінова різниця між нафтовими еталонами Brent і WTI скоротилася до 12,79 дол. проти 19,29 дол. на початок поточного року.

Різноспрямована динаміка цін на нафту на біржах в Лондоні і в Нью-Йорку викликана, на думку експертів, тим, що фінансово-економічна ситуація в США за підсумками I кварталу 2013 р. виглядає в цілому краще, ніж в Європі. Так, у США, незважаючи на ризики, що зберігаються, економіка все ж таки помалу відновлюється, що формує настрої збільшення попиту на енергоносії. Тим часом в ЄС, як і раніше, сильні побоювання посилення боргової кризи в країнах єврозони, через що зберігається загроза повторення рецесії, що не сприяє зростанню попиту на нафту.

Читайте також: Brent займе домінантне положення на нафторинку замість WTI у вересні, - експерти

Разом з тим американський долар за три місяці з початку поточного року помітно зміцнив свої позиції на світовому валютному ринку. Так, індекс долара для шести провідних світових валют ICE Dollar Index виріс з початку року приблизно на 4,3%, що істотно ускладнило покупки нафти, ціна якої на світовому ринку котирується у валюті США.

До кінця березня ICE Dollar Index досяг максимального значення за вісім місяців, перевищивши відмітку 83 пункти, що насамперед істотно ускладнило покупки нафти Brent. На відміну від нафти WTI, яка видобувається і переробляється на території США, нафта Brent є експортним товаром і тому чутливіша до змін курсової вартості валют, зазначають експерти.

Читайте також: Прогноз по зростанню світового споживання нафти в 2013 р. знижений на 20 тис. бар./день - до 820 тис. бар./день, - МЕА

Раніше експерти заявляли, що нафта марки West Texas Intermediate (WTI), заснована на ціні на нафту в США, близька до втрати свого домінантного положення. Його у вересні займе нафта марки Brent, яка розраховується на основі ціни на нафту в Північному морі.

В останні три роки кількість контрактів Brent, що торгуються на ICE, збільшилася більш ніж в два рази - до 1,6 млн. Кількість контрактів WTI, які торгуються на CME, виросла всього на 30% за аналогічний період і склала 1,7 млн.

Читайте також: Ціна нафти BFOE просіла до найнижчого значення більш ніж за три місяці, встановившись нижче 108,1 дол./бар

Причина цього достатньо проста: бум видобутку нафти в США. Зростання виробництва в таких штатах, як Техас і Північна Дакота, викликало надлишок пропозиції в центральній частині країни, що призвело до тиску на вартість WTI. У січні поставки в Кушинг, штат Оклахома, який є найбільшим центром запасів нафти у США, виросли до рекордного рівня.

Зараз Brent використовується як бенчмарк не тільки в Європе та Азії, але і на побережжі США, оскільки використовується для розрахунків при перевезенні нафти морським шляхом. WTI відображає вартість сирої нафти на Середньому Заході, де достатньо складний процес транспортування нафти через відсутність трубопроводів.