ua en ru

Центробанки світу втратили 560 млрд дол. через обвал золота

Автор: RBC.UA
Центральні банки втратили 560 млрд дол. на падінні ціни золота протягом останніх декількох днів. "Схуднули" гаманці і іменитих інвесторів: зокрема, мільярдер Джон Полсон недолічився 1,5 млрд дол. Учасники ринку більше не вірять у продовження 12-річного ралі золота, проте довгострокові інвестори поки не поспішають виходити з тихої гавані.

Центральні банки втратили 560 млрд дол. на падінні ціни золота протягом останніх декількох днів. "Схуднули" гаманці і іменитих інвесторів: зокрема, мільярдер Джон Полсон недолічився 1,5 млрд дол. Учасники ринку більше не вірять у продовження 12-річного ралі золота, проте довгострокові інвестори поки не поспішають виходити з тихої гавані.

"Зниження цін на золото дуже турбує нас", - заявив голова Резервного банку Південної Африки Джилл Маркус. Резерви банку складають 125 т, проте його представник не став уточнювати, чи фінансовий інститут планує продавати або, навпаки, докуповувати. Загальні резерви світових центробанків складають 31 694 т золота, або 19% світових запасів, за даними Всесвітньої ради із золота.
Хвилюються і приватні інвестори, які не послухали попередження Goldman Sachs і низки інших банків про те, що "пора продавати". Так, Джон Полсон, який є давнім поклонником золота, втратив "на папері" близько 1,5 млрд дол. На початку року фонд Полсона Paulson & Co інвестував 9,5 млрд дол. - 85% відсотків з них було вкладено в інструменти, пов'язані із золотом.

Читайте також: Джон Полсон втратив за два дні 1 млрд дол. через обвал золота

Золото впродовж останнього десятиліття було улюбленцем багатьох інвесторів, пропонуючи стабільну прибутковість в 20-30%. До минулого тижня золото 18 місяців трималося в межах діапазону 1525-1800 дол. за тройську унцію. Проте з минулого вересня спекулятивні трейдери, зневірившись, що золото все-таки зуміє пробити планку в 1800 дол., почали скорочувати кількість чистих позицій на покупку ф'ючерсних контрактів і опціонів (до кінця тижня вони знизилися до 5,6 млн унцій, тоді як максимально за вказаний період досягало 20 млн унцій). Коли в лютому ціна на золото опустилася до 1625 дол., скорочувати торгівлю біржовими продуктами (ETP) і біржовими індексними фондами (EFT) почали і масові інвестори. "Ліквідація позицій продовжилася, незважаючи на підтримку фундаментальних чинників: європейська боргова криза, представлена Кіпром, слабка економічна статистика із США і Китаю і масштабна програма з покупки активів від Банку Японії", - відзначив стратег і директор відділу біржових продуктів Saxo Bank Оле Слот Хенсен.

Читайте також: Золото не в ціні - падіння вартості металу побило 30-річні рекорди

З минулого четверга золото пішло практично у вільне падіння, подешевшавши за два дні з 1561 до 1341 дол. за унцію. Падіння котирувань супроводжувалося чутками, що США можуть припинити валютне стимулювання вже цього року, а ЦБ Кіпру продасть свої золоті резерви.

Центробанки світу втратили 560 млрд дол. через обвал золота

Думки експертів щодо подальших перспектив золота розділилися. "Пішов чинник ризику, і інвестори шукають активи, які можуть принести прибуток або мають потенціал зростання. Нічим з перерахованого золото похвалитися не може", - цитує Bloomberg стратега LPL Financial Ентоні Валері. "Причини падіння - агресивний розпродаж, влаштований спекулянтами. Ніяких фундаментальних змін не відбулося. На місці і криза в Європі, і крихке відновлення світової економіки. Золото не втратило статусу "безпечної гавані". Приватні інвестори, швидше за все, вийдуть, а для центробанків падіння цін навряд чи стане причиною зміни стратегії. Ці фінансові інститути працюють на довгострокову перспективу і розглядають золото насамперед як резерви, а не засіб примноження прибутку" - сказав аналітик Capital Economics Джуліан Джессоп.

Читайте також: Золотовидобувні компанії готуються до масового розпродажу активів

Представник ЦБ Шрі-Ланки заявив, що для країни падіння цін представляє можливість наростити золоті резерви, а представник ЦБ Південної Кореї підтвердив, що зниження цін не відіб'ється на стратегії банку, який прагне диверсифікувати валютні резерви, вкладаючи у тому числі і в золото.