ua en ru

ЦБ Швейцарії підготує екстрені заходи на випадок розпаду єврозони

Автор: RBC.UA
Швейцарський національний банк (центробанк країни) планує розробити екстрені заходи на випадок розпаду єврозони, хоча і не чекає, що вони стануть в нагоді. Про це повідомив президент швейцарського ЦБ Томас Йордан.

Швейцарський національний банк (центробанк країни) планує розробити екстрені заходи на випадок розпаду єврозони, хоча і не чекає, що вони стануть в нагоді. Про це повідомив президент швейцарського ЦБ Томас Йордан в інтерв'ю місцевій пресі, передає Reuters.

"Ми маємо бути готові на випадок падіння валютного союзу, хоча особисто я не вірю в такий сценарій", - заявив Йордан.

За словами глави ЦБ, спеціальна робоча група, якою доручено розробити комплекс потенційних заходів підтримки національної економіки після гіпотетичного розвалу єврозони, приділяє особливу увагу інструментам заборони курсу швейцарського франка. Передбачається, що у разі ескалації кризи євро валюта Швейцарії ще сильніше зміцниться в статусі "тихої гавані", що ударить по експортному сектору і індустрії туризму.

Один з потенційних заходів стабілізації курсу франка - режим валютного регулювання, при якому монетарна влада безпосередньо контролюватиме приплив капіталу в країну, вказав Йордан.

У вересні 2011 р. Центробанк Швейцарії встановив межу обмінного курсу на рівні 1,20 франка за євро з метою запобігання безконтрольному дорожчанню національної валюти. На валютних торгах FOREX 25 травня за один євро давали 1,2008 франка. За неофіційними даними, в останні тижні ЦБ Швейцарії був вимушений активно скуповувати євро, щоб утримати курс в межах 1,20 франка. Проте трейдери через валютні опціони роблять ставки на те, що котирування швейцарської валюти вийдуть за межі встановленої межі у разі посилювання фінансової кризи єврозони.

Йордан був призначений виконуючим обов'язки голови Швейцарського національного банку в січні 2012 р. після несподіваної відставки колишнього керівника Філіппа Хільдебранда і затверджений на посаді глави ЦБ на постійній основі в квітні 2012 р. Вважається, що Йордан передбачив фінансову кризу єврозони в своїй докторській дисертації 1994 р. У науковій праці Йордан, зокрема, вказав, що Греція, Ірландія та Італія не зможуть утримати під контролем зростання обсягів державного боргу.

Зазначимо, раніше повідомлялося, що Швейцарія розробляє екстрений план на випадок розповсюдження європейської економічної кризи. Як заявив міністр економіки Швейцарії Йохан Шнайдер-Амманн, основним завданням вказаної групи є розробка плану, відповідно до якого уряд зможе діяти в екстреному випадку. Зокрема, обговорюються кроки зі стабілізації фінансового сектору і підтримки рівня зайнятості населення.

Нагадаємо, 23 травня ц.р. міністр фінансів Бельгії Стівен Ванакере перед початком неформального саміту ЄС в Брюсселі заявив, що держави єврозони розробляють плани на випадок відмови Греції від євро. "Суть всіх планів на випадок виходу Греції з єврозони зводиться до наступного - щоб уряд вважався відповідальним, йому необхідно бути готовим навіть до того, чого воно хоче уникнути", - сказав тоді Ванакере.

Раніше, 18 травня Європейський комісар з торгівлі Карел де Гюхт повідомив, що Європейська комісія і Європейський Центробанк (ЄЦБ) розробляють екстрені сценарії виходу Греції з єврозони.

17 травня міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Греції з рівня B - до ССС. Зниження рейтингу відображає підвищений ризик того, що країна може незабаром покинути склад єврозони. У разі якщо після нових загальних виборів, намічених на 17 червня, не вдасться створити уряд, вихід Греції з єврозони буде імовірним. Це у свою чергу призведе до дефолту.

В Fitch заявили, що результат повторних виборів в Греції буде мати стратегічно важливе значення як для самої країни, так і для зони євро в цілому. Згідно опублікованому 3 травня ц.р. звіту Fitch, у разі виходу Греції з валютної зони прогноз по рейтингах інших країн єврозони буде змінено на "негативний", що означає можливість зміни рейтингу у бік пониження в короткостроковій перспективі.

Вихід Греції із зони євро порушить фундаментальний принцип блоку про сталість членства. Таким чином, масштаб наслідків порушення єдності зони євро буде залежати від здатності європейських законодавців вчасно зупинити ланцюгову реакцію посилення кризи.

Політичні проблеми додалися в Греції після виборів 6 травня. Лідери трьох найбільших партій по черзі відмовилися від формування кабінету, що стало ще одним кроком у розвитку кризи в республіці, якиа з розряду економічної перейшла у політичну. Згідно законам республіки, було прийнято рішення про проведення повторного голосування. Зараз у Греції призначений тимчасовий кабінет міністрів, повноваження якого обмежені.