ua en ru

ЦБ Греції: Країна має останній шанс залишитися членом зони євро

Автор: RBC.UA
Греція отримала останній шанс залишитися членом єврозони і повинна докласти для цього всіх зусиль. Цей шанс країні надала угода від 26 жовтня 2011 р., йдеться в оприлюдненій сьогодні доповіді Банку Греції з монетарної політики. У ній наголошується, що країна повинна дотримуватися цільових показників по скороченню дефіциту бюджету і прагнути їх перевершити.

Греція отримала останній шанс залишитися членом єврозони і повинна докласти для цього всіх зусиль. Цей шанс країні надала угода від 26 жовтня 2011 р., йдеться в оприлюдненій сьогодні доповіді Банку Греції з монетарної політики. У ній наголошується, що країна повинна дотримуватися цільових показників по скороченню дефіциту бюджету і прагнути їх перевершити. На думку експертів грецького Центробанку, поточний період є переломним моментом в післявоєнній історії країни, і на кону стоїть участь Греції в європейському валютному блоці.

Незважаючи на заклики глави уряду Греції Лукаса Пападемоса провести реформи, деякі депутати не планують погоджуватися з умовами кредиторів. Крім того, новому уряду Греції доведеться неабияк потрудитися, щоб переконати населення країни погодитися на низку жорстких заходів економії в обмін на надання міжнародної допомоги і членство в єврозоні.

Раніше сьогодні канцлер Німеччини Ангела Меркель повідомила, що Афіни отримають черговий кредитний транш у рамках міжнародної допомоги тільки в тому випадку, якщо всі лідери політичних партій, що підтримують новий уряд Греції, представлять письмове зобов'язання провести реформи і направлять його міністрам фінансів країн єврозони.

Вчора глава Єврогрупи Жан-Клод Юнкер заявив, що допомога Греції безпосередньо залежить від письмових зобов'язань перехідного уряду цієї країни дотримуватися раніше узгодженого курсу економії. Юнкер висловив надію, що незабаром Греції зможе бути виплачений шостий транш кредитів для подолання фінансової кризи. Він також "з упевненістю" відноситься до того, що новому грецькому прем'єр-міністрові Пападемосу вдасться переконати представників всіх партій, що входять в уряд його країни, поставити свої підписи під зобов'язаннями по програмі економії Греції.

Під час своєї поїздки до Брюсселя, де Пападемос побував в минулий понеділок, він не зміг представити в ЄС заяву за зобов'язаннями, оскільки член уряду Греції консервативна партія "Нова демократія" відмовилася підписувати відповідний документ. Раніше голова партії Антоніс Самарас заявив, що його голос в парламенті є достатнім доказом його згоди. Крім того, раніше Самарас заявив, що його партія "Нова демократія", яка разом з ПАСОК (Всегрецький соціалістичний рух) є ключовою політичною силою в країні, не стане підтримувати ухвалення додаткових заходів жорсткої економії, зокрема скорочення бюджетних витрат, підвищення податків і скорочення держслужбовців.

Пападемос раніше закликав лідерів політичних партій країни відправити міністрам фінансів країн єврозони письмове підтвердження того, що в країні будуть проведені реформи. Таким чином Греція зможе переконати кредиторів надати їй фінансову допомогу. "Я вважаю, всі ми повинні зрозуміти, що наші європейські партнери і Міжнародний валютний фонд (МВФ) присвячують себе фінансуванню Греції протягом довгого періоду часу. Саме тому вони чекають відповідних зобов'язань - не тільки від нашого уряду, але і від лідерів політичних партій, які їх підтримують", - підкреслив грецький прем'єр.

Греція з вересня поточного року очікує одержання четвертого траншу в розмірі 8 млрд євро в рамках першої програми допомоги, прийнятої в травні 2010 р., загальним обсягом 110 млрд євро. Без цих грошей країну може чекати дефолт вже в грудні 2011 р.

На початку листопада 2011 р. міністр економіки ФРН Філіп Реслер повідомив, що Греція повинна провести економічні реформи або залишити зону євро. Як повідомив німецький політик, Греція повинна встати на ноги і перетворитися в конкурентоспроможну в економічному плані державу, у зв'язку з чим зволікань в питанні проведення реформ не має бути. "У греків є вибір: реформи і членство у валютному блоці або відсутність реформ і вихід з єврозони. Третього не дано", - зазначив тоді Реслер.

Представник Єврокомісії Кароліна Котова напередодні останнього саміту G20 заявила, що якщо Греція покине зону євро, країні доведеться покинути Євросоюз.

21 листопада президент Європейської ради Херман ван Ромпей після зустрічі з Пападемосом повідомив, що міністри фінансів єврозони готові схвалити виплату Греції чергового 8-мільярдного кредитного траншу в рамках діючої програми фінансової допомоги на найближчій зустрічі в кінці листопада ц.р. Від Греції вимагають тільки надати письмові гарантії проведення реформ.