ua en ru

Три аргументи проти повальної приватизації

Три аргументи проти повальної приватизації .
Ирина Ратинская
Ирина Ратинская
эксперт по приватизации Института общественных исследований, специально для РБК-Украина
Сьогодні Україна має зламати традицію бездумного продажу активів. А в ситуації, коли дуже потрібні гроші, потрібно почати їх заробляти через впроваджування ефективних інструментів управління своєю власністю.

Сьогодні Україна має зламати традицію бездумного продажу активів. А в ситуації, коли дуже потрібні гроші, потрібно почати їх заробляти через впроваджування ефективних інструментів управління своєю власністю.

Повальна приватизація в умовах проведення АТО, про яку оголосила на вчорашній прес-конференції міністр фінансів Наталія Яресько, свідчить про те, що уряд демонструє неефективні підходи до управління державною власністю. Такий крок є повторенням помилок, які неодноразово робилися протягом 23-річної історії української приватизації. Є чимало аргументів, які підтверджують те, що поспішність уряду може призвести до розпродажу задешево стратегічних підприємств, які ще залишилися у власності держави.

По-перше, це закріплене на рівні законодавства фіскальне завдання приватизації, основною метою якої є наповнення державного бюджету України без визначення подальшого цільового використання цих коштів. Така практика призводить до того, що виробничий капітал держави перетворюється у засіб споживання. Що суперечить головному принципу приватизації - залучення інвестицій заради покращення управлінням підприємства.

Крім того, кошти від приватизації ідуть на короткострокове покриття поточних видатків, тобто - на проїдання, що в довгостроковій перспективі веде до вимивання стратегічних активів держави. Ніхто ніколи не бачив жодного звіту про те, куди поділись гроші від приватизації після того, як вони надійшли в держбюджет.

По-друге, досі не визначені чіткі критерії скорочення переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, тим самим продовжується традиція ручного керування процесами приватизації. Нинішній Кабмін повторює помилки попередніх урядів.

Згадаймо, як у 2012 році під сумнівним приводом розширили перелік підприємств на приватизацію і за 2012-2013 роки за символічну ціну були продані кількадесят стратегічних підприємств. Усе, що не встигли приватизувати "попередники", буде розпродавати нинішній уряд за таким самим принципом.

По-третє, враховуючи нинішню ситуацію на сході України, додатково слід подумати про створення механізмів унеможливлення участі російського капіталу в приватизації українських підприємств. Не треба пояснювати, до чого може призвести відчуження українських підприємств на користь Росії через механізми приватизації в ситуації, коли Україна виборює свою економічну незалежність.

Джерело фото: businessmir.ch