ua en ru

Transparency International: Росія і Китай перші в світовому корупційному рейтингу

Автор: RBC.UA
Міжнародна антикорупційна організації Transparency International опублікувала 2 листопада 2011 р. доповідь, що містить індекс хабарництва експортних компаній за кордоном Bribe Payers Index. У цьому році країною-лідером за цим показником експерти Transparency назвали Росію.

Міжнародна антикорупційна організації Transparency International опублікувала 2 листопада 2011 р. доповідь, що містить індекс хабарництва експортних компаній за кордоном Bribe Payers Index. У цьому році країною-лідером за цим показником експерти Transparency назвали Росію. Про це говориться в прес-реліз організації.

Всього аналітиками розглянута діяльність компаній 28 країн в 19 основних економічних секторах. Країна, чий індекс максимально близький до 10 пунктів, може похвалитися найбільш низьким рівнем хабарництва за кордоном. Так, у цьому році такою країною названа Голландія, що набрала 8,8 пункту, у той час як Росія отримала лише 6,1 пункту, поруч - Китай з 6,5 пунктами і Мексика з 7.

Попередній рейтинг складався в 2008 р. Тоді рейтинг Росії також виявився найнижчим - 5,9.

Корупція серед компаній за кордоном тісно пов'язана з корупцією всередині самої країни, зазначають в організації. У рейтингу сприйняття корупції, який також складається Transparency, Росія знаходиться на 154-му з 178 місць. При цьому частіше, ніж в інших галузях, хабар дають представники будівельного бізнесу і учасники держзамовлень, а рідше - ті, хто зайнятий у сільському господарстві та легкої промисловості, відзначає BBC.

"Ситуація з Китаєм і Росією є серйозним приводом для занепокоєння. Враховуючи той факт, що присутність компаній цих країн на світових ринках неухильно зростає, такий високий рівень хабарництва може негативно позначитися на економічному кліматі у відповідних галузях і на можливості цих компаній вести чесну ринкову конкуренцію. Більше всього в останні роки російські компанії посилили свою присутність в нафтогазовому секторі, для Китаю це гірничодобувна промисловість і інфраструктура", - говориться в доповіді Transparency.

"В той час, як зростання найбільших економік або дорівнює нулю, або дуже скромне, Китай і Росія повинні вирости в 2011 р. на 9,6 і 4,8%. Сукупні інвестиції Росії й Китаю в 2010 р. склали 120 млрд дол. - більше, ніж в п'ять разів більше бразильських і індійських інвестицій", - відзначають автори рейтингу Transparency International. "Проте країни, в які ці інвестиції направляються, отримують не тільки гроші, але і працюючі компанії. Російські компанії стають все більш активними у нафтогазовому секторі, а китайські - багато вкладають у розвиток інфраструктури, особливо в Африці", - говориться у звіті компанії.

"Провідна позиція Росії в індексі Bribe Податків Index не повинна викликати здивування. Країна донині бореться з внутрішньої корупцією, особливо в державних установах. Цілком природно, що хабарі поширюються і на приватні підприємства як всередині, так і за кордоном. Проте ми сподіваємося, що при строгому дотриманні нового антикорупційного законодавства і вірності міжнародним зобов'язанням ситуація з хабарництвом у Росії зміниться на краще вже в найближчі роки", - заявила глава відділення Transparency в Росії Олена Панфілова.

Зазначимо, що в травні 2011 р. Росія і Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) підписали антикорупційний законопроект по боротьбі з підкупом іноземних чиновників, що передбачає обов'язкове розслідування фактів хабарництва і кримінальне переслідування в разі їх виявлення. Даний документ є одним з необхідних умов вступу РФ у ОЕСР, куди Росію поки так і не прийняли.

BBC також зазначає, що у Великобританії, наприклад, з 1 липня 2011 р. набув чинності UK Bribery Act (закон "Про боротьбу з хабарництвом"), за яким британські компанії, а також іноземні фірми, що працюють у Великобританії, не мають права брати або давати хабар. Хабарництво вважається кримінально-караним злочином. Розмір штрафу для визнаних винними - безмежний. Максимальний строк ув'язнення - 10 років.

Діяльність американських компаній регулюється законом "Про боротьбу з корупцією у зовнішньоекономічній діяльності" від 1977 р. За ним американські компанії, а також іноземні компанії, що працюють у США, не мають права давати хабар офіційній особі. Закон визначає поняття "офіційної особи", під яку, наприклад, підпадають і лікарі, які працюють в державних клініках.

З 1 травня 2011 р. в Китаї були прийняті поправки до закону, за яким хабарництво, як і в британському законодавстві, вважається кримінально-караним злочином, за який можна сісти у в'язницю на 10 років. Раніше під розгляд Кримінального Кодексу в Китаї потрапляли лише випадки підкупу китайських офіційних осіб. 10 років в'язниці - це ще не найсуворіше покарання за хабарництво в Китаї. Коли мова йде про великі суми або про сприяння в контрабанді, то обвинуваченого можуть засудити до страти.