Хто є гальмом відкритості уряду Яценюка
Ще 23 березня Transparency International Україна та майже 100 неурядових організацій і експертів надіслали прем'єр-міністру Арсенію Яценюку відкрите звернення з вимогою негайно взяти під контроль впровадження в Україні міжнародної ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" (ПВУ-Ініціативи). Причина появи цього звернення доволі проста - вже понад півроку уряд Яценюка не знаходить можливості призначити відповідальних за координацію ініціативи по відкритості урядування в Україні. Ясно, що за таких умов і сама ініціатива фактично не рухається.
Чого хоче громадськість
У своєму зверненні громадські експерти просили прем'єра зробити п'ять простих кроків.
1. Забезпечити належну реалізацію Ініціативи за всіма тематичними напрямами:
а) доступ до інформації;
б) боротьба із корупцією;
в) електронне врядування та електронна демократія;
г) участь громадськості;
д) адміністративні послуги.
До речі, розпорядженням Кабміну №1176 від 26 листопада 2014 року затверджено план дій із впровадження ПВУ-Ініціативи у 2014-2015 роках.
2. Затвердити оновлений склад Координаційної ради з питань реалізації ПВУ-Ініціативи до кінця березня 2015 року. Відповідальність за впровадження Ініціативи покладено на віце-прем'єра - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. По факту, вже протягом декількох місяців уряд не може затвердити оновлений склад Координаційної ради. Не відбулось жодного засідання із діючим складом ради.
3. Провести якісний аналіз стану виконання плану дій ПВУ на 2014-2015 роки та публічно поінформувати про його результати не пізніше квітня 2015 року. Тут треба віддати належне Секретаріату Кабміну, котрий розробив та надіслав держадміністраціям рекомендації щодо заходів, які можуть бути передбачені у регіональних планах дій. За березень-квітень профільний департамент Секретаріату КМУ зібрав та виклав на сайті "Громадянське суспільство і влада" Плани дій на 2014-2015 роки від 19 ОДА та КМДА. Наразі ще в двох областях триває публічне обговорення таких планів.
4. Забезпечити роботу та регулярне оновлення офіційного сайту ПВУ-Ініціативи в Україні. По факту сайт не оновлюється з середини 2014 року. Сайт знаходиться на утриманні Державного агентства з питань електронного урядування України.
5. Налагодити постійну співпрацю уряду з керівним комітетом ПВУ-Ініціативи, іншими міжнародними та українськими організаціями, що підтримують Ініціативу. Максимум, на що вистачило уряду Яценюка - прийняти розпорядження №201 від 11 березня 2015 року, яким затверджено план заходів з інформаційного супроводження Ініціативи ПВУ.
Яку та від кого отримали відповідь
20 квітня Transparency International Україна отримала формальну відповідь-відписку від Мінрегіону. В ній були наведені непереконливі пояснення "причин" та "процедур" щодо оновлення складу Координаційної ради.
Власне, чиновники на цілу сторінку розписали чому так важко визначити. Погодити. Вичитати та знову погодити два десятки прізвищ відповідальних за відкритість українського уряду. І що процес цей триватиме аж допоки всі служби не нададуть власні позитивні висновки.
Хто насправді робить зміни
Підписанти відкритого звернення до Яценюка гарантували уряду України всебічну підтримку у виконанні ПВУ-Ініціативи та активну участь у всіх починаннях щодо впровадження даної ініціативи. І ми це вже робимо:
1. Наразі в регіонах України виконуються 5 тематичних проектів, спрямованих на практичне на впровадження плану заходів ПВУ в 2014-2015 роках. Цю діяльність підтримують Transparency International Україна та Hewlett-Packard в межах ініціативи "Відкрите врядування: без паперових обіцянок, досягнення реальних результатів".
2. Transparency International Україна спеціально для потреб місцевих громад розробила інфографіку "Відкрита країна: що необхідно зробити в регіонах в 2015 році".
3. Вже з травня громадські активісти будуть проводити вебінари для бажаючих навчитись просувати стандарти відкритого урядування в столиці і на місцях.
І це лише маленька ілюстрація зусиль одної організації-підписанта звернення. А таких була сотня. І кожній із них є що показати як результат роботи по темі відкритості урядування. Та чи є що показати владі?
Що робитимемо далі
Ми чесно попереджали, що в разі невиконання взятих на себе зобов'язань із реалізації ПВУ-Ініціативи, Україна ризикує бути виключеною з неї. А це не тільки погіршить репутацію держави, а й наочно продемонструє усьому світу реальну неспроможність України впроваджувати реформи та забезпечувати відкритість та прозорість свого ж урядування.
Станом на зараз уряд фактично ігнорує потребу змін. Та ми готові дати йому шанс виправити ситуацію і до кінця квітня виконати всі ті п'ять очікуваних кроків. У випадку подальшого ігнору ми точно прийдемо під уряд з нашими аргументами, а паралельно запустимо механізм виходу України з ПВУ-Ініціативи.
Жарти скінчились ще рік тому. Тоді ми власними життями заплатили за можливість Яценюка збудувати відкриту країну. І починати він мав з відкритості власного ж уряду.
Для довідки. Ініціатива "Партнерство "Відкритий Уряд" (ПВУ) - це добровільна міжнародна ініціатива, спрямована на забезпечення виконання урядами зобов'язань перед своїми громадянами щодо сприяння прозорості державного управління, розширення прав громадян, боротьбу із корупцією та використання нових технологій для покращення державного управління.
Офіційно оголошено про Ініціативу на сесії Генеральної Асамблеї ООН 20 вересня 2011 року 8 країнами-засновницями (Бразилія, США, Індонезія, Мексика, Норвегія, Філіппіни, Південно-Африканська Республіка, Сполучене Королівство) шляхом підписання Декларації "Відкритий Уряд". На цьому ж засіданні Президент України Віктор Янукович офіційно заявив про намір України приєднатися до ПВУ. Станом на 1 квітня 2015 року 65 країн приєдналися до Ініціативи.